Sinnamik Asit Nedir? Kaynakları ve Sağlık Yararları…

Sinnamik asit, kanser önleme potansiyeli nedeniyle incelenen kokusuz beyaz bir kristal asittir. Bileşiğin türevleri şimdiye kadar tatlandırıcı olarak kullanılmıştır, tatlandırıcı aspartam için bir öncü görevi gören spesifik bir çeşitlilik vardır. Aspartamın vücut üzerindeki olumsuz sağlık etkilerine rağmen, sinnamik asit kendi başına oldukça sağlıklıdır.

Asit hem trans hem de cis izomerleri olarak mevcut olabilir ; bununla birlikte, insan doğasında benzaldehid ve asetik anhidrit arasındaki kimyasal reaksiyondan kolaylıkla türetilebildiği için cis formu da mevcuttur . Bu tür sinnamik asidin sentezlendiği işlem, bileşiğin saf kalmasını sağlar..

Tarçın asidinin trans formu olan Sinnamik asit; doğada tarçın kabuğundan ve storaks gibi diğer balsam reçinelerinden elde edilebilir .

Genellikle boyaların, aromaların ve bazı farmasötiklerin üretimi için kullanılır. Yakın zamana kadar sinnamik asit, parfüm yapımında çok önemli olan metil, etil ve benzil esterlerin üretiminde de kullanılmıştır .


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Sinnamik asit’in sağlık yararları

Sinnamik asidin yakın zamana kadar herhangi bir tıbbi yararı olduğu bilinmemekteydi. 1995 yılında, bileşiğin kanser müdahalesi potansiyelini sonuçlandıran bir çalışma yapıldı . Bununla birlikte, asit için daha karlı bir kullanım bulunduğunda, lezzet arttırıcı potansiyeli ikinci planda kaldı. Bu, bilim adamlarının sinnamik asidin yavaşlama ve tümör büyümesini azaltma olasılığını yeniden keşfetmeye başladığı 2014 yılına kadar devam etti. Bununla birlikte, bu alandaki araştırmalar sınırlıdır ve sözde bu etki hakkında kesinleşmiş akademik çalışma mevcut değildir.

Daha yeni bir botanik inceleme, sinnamik asidin diyabetik ve diyabetik hastalara yardımcı olabileceğini belirtti . Enfekte farelere sinnamik asit yüklü gıdalar verildiğinde, araştırmacılar insülin seviyelerinin daha iyi yönetildiğini gördüler. Fare modellerini kullanan bir başka çalışmada, sinnamik asidin insülin sekresyonunu teşvik ederek glikoz toleransını geliştirdiğini gördü.

Aynı şekilde, sinnamik asidin önleyici bir ajan olarak reçete edilmesinde zorluklar vardır, çünkü bileşik – bir trans veya cis izomeri olarak – çeşitli yollarla elde edilmesi gerekir. İnsanların çok fazla tarçın çayı (kabuklu) içmekten fayda sağlayabilecekleri varsayılabilir , ancak bu oldukça fazla içmeyi gerektirecektir.

Bilim adamları saf sinnamik asidin faydalı etkileri üzerine araştırmalara devam etmektedir. Kişinin yeşil yapraklı sebzeler ve diğer bitki öğeleri alımını artırması önerilebilir. Çünkü sinnamik asit sebze ve meyvelerde doğal olarak bulunabilir.


Sinnamik asit ile desteklenen vücut sistemleri

Sinnamik asit ile ilgili veri eksikliği, desteklediği vücut sistemlerini tanımlamayı zorlaştırır. Geniş bir bakış açısı ile, sinnamik asit gastrointestinal sisteme yardımcı olur , insülin seviyelerini dengelemeye yardımcı olur denilebilir.

Kanserin önlenmesine sağladığı faydası nedeniyle, sinnamik asidin bağışıklık sistemini de desteklediği varsayılmaktadır.

Tıbbi kullanımı için sadece son zamanlarda çalışılmıştır. Bazı çalışmalar asidin diyabet yönetimi ve kanserin önlenmesinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

NutraIngredients-Asia.com
PopularDietPills.net
ACS.org
PrepChem.com
PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
OnlineLibrary.Wiley.com