Aneminin İlacı; Demir… Fazla kullanımıyla sorunlara yol açabilir.

Demir, öncelikle kırmızı kan hücrelerinde bulunan hayati bir mineraldir ve insan vücudunda  birçok fizyolojik role sahiptir. Bununla birlikte, doğru miktarda demir almak, faydalarının anahtarıdır. Bilim Tıp Halk Kütüphanesi’nden yayınlanan uluslararası bir araştırmaya göre  , aşırı demir alımı akut posthemorajik anemi, selülit ve doku enfeksiyonları gibi sağlık sorunları riskini artırabilir .

Imperial College London ,  Güney Avustralya Üniversitesi  (UniSA) ve  Yunanistan’daki Ioannina Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi,  yüksek demir seviyelerinin eller, kollar, bacaklar ve ayaklarda selülit ve apse gibi Tip 2 diyabetle ilişkili semptomlara neden olabileceğini gösteren kanıtlar buldu.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Demirin önemi

Demir, metabolizma, bağışıklık sistemi ve bilişsel gelişim gibi bedensel işlevlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için çok önemlidir , bu nedenle demir eksikliği önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Anemi, demir eksikliğine bağlı en yaygın problemlerden biridir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, anemi dünya çapında yaklaşık 1.62 milyar insanı etkilemekte ve bu da nüfusun yüzde 24.8’ine karşılık gelmektedir. Anemi okul öncesi çağdaki çocuklarda yaygındır, çünkü büyüyen vücutları en çok vitamin ve mineral gerektiği dönemdedir. Anemisi olan bireyler aşırı yorgunluk, baş dönmesi ve hızlı kalp atışı riski altındadır. Benzer şekilde, endişe verici derecede düşük demir seviyesine sahip bireyler kalıcı yorgunluk, olağandışı solukluk ve kalp çarpıntısına eğilimli olabilir. Neyse ki; karaciğer, sardalye, sığır eti, istiridye, yumurta , fasulye, ıspanak ve mercimek gibi demir açısından zengin yiyecekler yiyerek demir eksikliği önlenebilir .

Ayrıca, demirin kan dolaşımındaki anormal “kötü” kolesterol (LDL) seviyelerini düzenlediği ve dolayısıyla Tip 2 diyabet , yağlı karaciğer hastalığı ve hipertansiyon riskini azalttığı bulunmuştur .


Aşırı demir alımının tehlikeleri

Demirin birçok sağlık yararına rağmen, aşırı seviyeleri kardiyovasküler hastalık ve karaciğer komplikasyonlarına bağlı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir . Bununla birlikte, uluslararası çalışmadan önce vücutta değişen demir seviyelerinin nedensel etkileri hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu nedenle, araştırmacılar değişen demir durumunun geniş klinik etkilerini araştırmayı amaçladılar.

Demirin etkilerini belirlemek için araştırmacılar , 2006 yılında İngiltere Biobank Görüntüleme Çalışması’ndan  40-69 yaşları arasındaki 424.439 Avrupalı ​​bireyin verilerini ödünç aldılar  . Katılımcılar hakkında bilgiler, Genotipleme için kullanılan Kan Örneklerinden  Hastane Bölüm İstatistikleri ( HES)’nden alındı.

Demir durumu belirli bir faktörle belirlenemediğinden, araştırmacılar, geniş bir tıbbi sonuç yelpazesi üzerindeki etkilerini incelemek için demir durumu ile ilgili rastgele tahsis edilmiş genetik varyantlar kullandılar. Araştırmacılar, yüksek demir seviyeleri ile ilişkili genetik varyantların daha düşük anemi ve hiperkolesterolemi riski ile ilişkili olduğunu buldular . Bununla birlikte, daha yüksek demir durumu, daha yüksek bir cilt ve doku enfeksiyonu riski ve bireyin büyük miktarlarda hemoglobini hızla kaybetmesine neden olan bir kan hastalığı olan akut posthemorajik anemi ile de bağlantılıdır.Araştırmacılar ayrıca aşırı demir alımının selülit riskini önemli ölçüde artırdığını gösteren kanıtlar buldular. Selülit, alt bacakların dokularının ağrılı, hassas ve şişebileceği Tip 2 diyabetin yaygın ve potansiyel olarak ciddi bir semptomudur  . Bununla birlikte, selülit ayrıca yüzün, kolların ve ayakların cildini etkileyen yaygın bir problemdir.

Çalışmadan önce, demir eksikliği ve aşırı yük ile ilgili mevcut araştırmaların çoğu , sırasıyla anemi ve hemokromatoz üzerinde durmaktaydı. Bununla birlikte, çalışma, sadece aşırı yüksek demir seviyelerinin etkilerini araştıran ve mutlaka aşırı yüklenme olmadığını gösteren nüfus temelli kanıtlar sağladı. Imperial College London’dan ortak yazar Dipender Gill’e göre, çalışmanın gücü, daha yüksek demir durumunun klinik olarak alakalı sonuçlar üzerindeki etkilerini etkili bir şekilde belirleme yeteneğinde yatmaktadır. Bu nedenle, çalışma demir ve demir ile ilgili hastalıkları inceleyen uzmanlar ve sağlık uzmanları için değerli olabilir.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar

Journals.PLOS.org
NewsWise.com
VeryWellHealth.com
WHO.int
MayoClinic.org