Kinin Nedir?Yan Etkileri, Toksititesi…

Kinin, Peru And’larına özgü olan cinchona ağacının kabuğundan türetilen bir alkaloiddir. Kinin başlangıçta Güney Amerika yerlileri tarafından sıtma tedavisi olarak kullanılmaktadır. Kimyasal ayrıca geleneksel olarak hafif bir

ve analjezik olarak çeşitli tıbbi preparatlarda acı bir tatlandırıcı madde olarak kullanılır .

Bu alkaloid nadiren modern zamanlarda tıbbi bir tedavi olarak kullanılır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi  tarafından, potansiyel toksisitesi nedeniyle kısmen bacak krampları için bir tedavi olarak kullanılmakta iken kinin yasaklamıştır.

  • Kinin hipoglisemi, artmış kalp hızı, konfüzyon ve baş dönmesine neden olabilir.
  • Kinin bulanık görme, işitme güçlüğü, kaygı ve sinirlilik tetikleyebilir.
  • Kinin aşırı kanama, kanlı idrar, kurdeşen ve cilt iltihabı olasılığını artırır.
  • Kinin özellikle sindirim sistemi, kalp ve beyin için zararlıdır.
  • Kinin, bağışıklık sistemini ve genel kan dolaşımını etkiler.
  • Kinin cildi, gözleri ve kulakları etkileyebilir.

REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Bilinen yan etkilerin listesi

Kinin, yan etkilerin bolluğu ile meşhurdur . Alkaloidin hipoglisemiye veya çok düşük kan şekeri düzeylerine neden olabileceğini ortaya konulduğu bir çok araştırma mevcuttur.. Hipoglisemi belirtileri arasında artmış kalp hızı, konfüzyon, baş dönmesi, bulanık görme ile nöbetler, bilinç kaybı ve titreme, terleme  bulunur. Kinin kaynaklı hipogliseminin diğer semptomları arasında dudaklarda veya dilde karıncalanma veya uyuşma, sinirlilik ve kaygı ile öfke, inatçılık veya üzüntü bulunur.

Benzer şekilde, alkaloidin bulantı, kusma ve mide ağrısı gibi ishal, siyah veya katran renkli dışkı, boğaz ağrısı ve kanamalı diş etleri gibi olumsuz sindirim koşullarının başlangıcını tetiklediği bilinmektedir. Alkaloidin vücudun bağışıklığını da tehlikeye attığı görülür. Kinin maruziyeti genellikle zayıflığa ve ateşe yol açar. Kinin maruziyetinin aynı zamanda olumsuz kan durumu olasılığını arttırdığı bulunmuştur. Alkaloidin kolay morarma, aşırı ve olağandışı kanama ve kanlı idrara neden olduğunu bilinmektedir.

Kimyasal ayrıca cilt sağlığına zararlıdır. Kinin maruziyeti, kurdeşen, döküntü, kabarcıklar ve yüz, dudaklar, gözler ve eller, ayaklar, ayak bilekleri ve alt bacaklar dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde iltihaplanma gibi ciddi cilt sorunlarına neden olabilir. Alkaloid ayrıca işitme ve görme sorunları ile de ilişkilidir.


Kinin’den etkilenen vücut sistemleri

Kinin, sindirim sağlığı için özellikle zararlıdır. Benzer şekilde, alkaloid hem kalp hem de beyin sağlığını, bağışıklık sistemini ve genel kan dolaşımını tehlikeye atabilir. Kimyasal cildi, gözleri ve kulakları da olumsuz etkileyebilir.

Kinin içerebilen öğeler

Kinin tonik suda önemli bir bileşendir ve genellikle cin ve kokteyller gibi alkollü içeceklere eklenir. Eser miktarda kininin sakızlı tatlılarda ve acı limon ve limonlu içeceklerde(bitter wino) bulunabileceğini de not ediyor.

Kinin nasıl önlenir

Kinin maruziyetini önlemek için koruyucu ekipman ve giysi malzemesi kullanılması önerilir. Potansiyel toksisitesi nedeniyle, kinin kullanmadan önce bir doktora danışmanız da tavsiye edilir. Ayrıca toksik kimyasal içeren ürünlerle birlikte iş güvenliği kurallarına uyulması da önerilir.

Uzmanlar, kininin statinler, kanser ilaçları ve antibiyotikler gibi diğer ilaçlarla birlikte alınmaması gerektiği konusunda uyarıyorlar. Benzer şekilde, sağlık pratisyenleri, HIV ilaçları, tüberküloz ilaçları ve hepatit tedavilerinin yanı sıra antidepresanlar, antifungal ilaçlar ve antipsikotikler ile kinin almayı caydırırlar.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar

HuffingtonPost.com
PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
EverydayHealth.com
LiveStrong.com