Stresi Azaltmaya Yardımcı 10 Süper Gıda

Herkes zaman zaman stresli hissede bilir. Özellikle şu sıralar “evdekal” organizasyonlarının bir parçası da aslında strestir. Bir çok çalışan şu sıralar çalışma ortamını eve taşımış durumda ve halen iş yükü stresine de maruz kalmakta. Hali ile bir de koronavirus stresi de var… İşimiz zor görünüyor ama çözümü yine gıdalarda. Şu zamana kadar bağışıklık sistemini destekleyen gıda maddelerini sıklıkla yazdık. Sırada stresle başa çıkmamıza yardımcı olacak gıdalarda… Bu arada söylemek gerekir ki stres; bahsedildiği kadar da kötü bir şey değildir. En çok ihtiyacımız olduğunda odaklanmamıza yardımcı olabilir.

Strese uzun süre maruz kalmak, vücudun çalışması için gereken temel vitaminleri ve besinleri kolayca tüketebilir. Bu gibi durumlarda, şiddetli, sık veya uzun süreli stres çarpıntı, yüksek tansiyon, anksiyete, terleme ve migrenlere neden olabilir.

Stres semptomlarını yönetmenin; egzersiz ve meditasyon gibi birçok sağlıklı yolu vardır. Bununla birlikte, bazı insanlar sadece stres bahanesiyle aç olmadıklarında bile daha çok yiyebilirler. Bu sağlıksız alışkanlık stres yeme olarak bilinir. Sık stres yeme olaylarına giren bireylerin, stres seviyeleri düşene kadar isteklere ve bölüm kontrolünü göz ardı etme olasılıkları daha yüksektir. Stres yeme hızlı kilo alımına,Tip 2 diyabete, kalp hastalığı ve inme gibi bir dizi duruma neden olabilir.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Aman stresten uzak durum ve stres yeme durumunuz var ise önce derlediğimiz bu yazıyı okuyun. Sonra bu lezzetli 10 süper gıdanın keyfini çıkarın.

1. Bitter çikolata

Bitter çikolata, stres seviyelerini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olan zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca, kakao bağışıklık sisteminizi de artırabilir ve kan basıncı seviyenizi kontrol altında tutabilir. Bitter çikolata aynı zamanda iyi bir enerji kaynağıdır. Sütlü şekerli çeşitleri değil; en az %70 kakaolu bitter çikolata…

2. Badem

Badem yüksek miktarda B2 vitamini veya riboflavin içerir. B2 vitamini, sindirim ve metabolizmada önemli bir rol oynayan sekiz B vitamininden biridir. B2 vitamini ayrıca sinir sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur, böylece baskı altında bile sakin kalabilirsiniz. Ek olarak, badem, kaygı duygularını hafifletmeye yardımcı olan zengin E vitamini kaynaklarıdır.

3. Ispanak

Çoğu yapraklı yeşil sebzede olduğu gibi, ıspanak folat açısından zengindir, vücuttaki dopamin veya “mutluluk hormonu” seviyelerini düzenlemede önemli bir rol oynayan bir vitamindir. Ispanak, gergin kasları gevşetmeye ve düzensiz bir kalp atışını yavaşlatmaya yardımcı olan magnezyum açısından da zengindir.


4. Hindi Eti

Hindi eti, yüksek miktarda triptofan içeren protein bakımından zengin birçok gıdadan biridir. Triptofan, iyi olma ve mutluluk duygularını teşvik etmede önemli bir rol oynayan önemli bir amino asittir. Yeterli miktarda serotonin olduğunda, sinirlilik ve ruh hali değişimlerine daha az duyarsınız. Triptofanın diğer kaynakları arasında kümes hayvanları, yumurta , balık ve yer fıstığı bulunur.

5. Yulaf Ezmesi

Tam tahıllı yulaf ezmesi, sakinleştirici bir his uyandırmaya yardımcı olabilecek diyet lifi ile yüklüdür. Ayrıca kendinizi rahat hissetmenizi sağlamak için serotonin üretimini artırmaya yardımcı olur.

6. Tatlı patatesler

Tatlı patatesler, kaygıyı hafifletmeye ve stres seviyelerini minimumda tutmaya yardımcı olan yüksek miktarda magnezyum içerir.


7. Yoğurt

Yoğurt yemek, probiyotikler sayesinde stres seviyelerini düşürmeye ve anksiyeteyi önlemeye yardımcı olabilir. Probiyotikler, sindirim sağlığını destekleyen fermente gıdalarda bulunan canlı bakterilerdir. Bu yararlı mikropların ayrıca beyin üzerinde sakinleştirici bir etki yarattığı bulunmuştur .

8. Kuşkonmaz

Şiddetli veya uzun süreli stresiniz varsa, folatta eksikliğiniz olabilir . Neyse ki, kuşkonmaz tüketerek folat alımınızı artırabilirsiniz.

9. Avokado

Avokado, stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olan omega-3 yağ asitleri sağlar. Omega-3 yağ asitleri de konsantrasyonu artırır ve sık ruh hali değişikliklerini önler.

10. Yaban mersini

Yaban mersini içinde bulunan güçlü antioksidanlar, stres ve endişe belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Yaban mersini ayrıca vücuttaki stres hormonlarının miktarını düzenlemeye yardımcı olan C vitamini ile yüklüdür.

Sağlıklı ve besleyici atıştırmalıklar ile sağlıksız yiyeceklerin yerini değiştirin. Stresi ve etkilerini kolayca yönetebileceksiniz.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

TheActiveTimes.com
EverydayHealth.com
NYDailyNews.com
Food.news