WHO Covid-19 için uyarıyor: “Gençler Siz de Tehlikedesiniz!”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri  gençleri uyarıyor : koronavirüs ile enfekte olabilirsiniz.

DSÖ genel müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID-19 konulu bir basın toplantısında gençler için “Yenilmez değilsiniz” dedi.

ve “Öğrendiğimiz şeylerden biri, yaşlı insanlar en çok etkilenen olmalarına rağmen, gençlerin de etkilenebiliyor olması. Birçok ülkeden elde edilen veriler, 50 yaşın altındaki kişilerin hastaneye yatmayı gerektiren hastaların önemli bir bölümünü oluşturduğunu açıkça gösteriyor ” diyerek devam etti.

COVID-19 kaynaklı ölümler 10 bin kişiyi geçerek Cuma günü zirveye çıkması ve Cumatesi günü 13bin’i geçerek yeni bir zirve yaşandı. Şu sıralar 16 bini geçen ölüm sayısı mevcut

Çin’de ortaya çıkan ve 3270 can alan Covid-19 İtalya’da 6 binin üzerinde ölüme neden oldu. İran’da yüksek oranda hissedilen ölümlerin ardından İspanya ve ABD’de Covid-19 her geçen gün daha yüksek oranda can almaya devam ediyor.

Ülkemizde de azalarak artan bir grafik sergilemeye başlayan Korona Virüs salgını dolayısıyla sosyal hayat durmuş durumda. Son verilere göre binin üzerinde vaka sayısı var ve 37 kişi hayatını kaybetti.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Gençler salgını ciddiye almıyor, ancak

Ölümün artmasına rağmen, gençler pandemi ciddiye almıyor gibi görünüyor. Erken raporlar daha çok yaşlıların hastalıkla karşılaşma riskinin artmasına odaklandı ve bu da bu eğilimi açıklayabilir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde, üniversite öğrencileri yıllık bahar tatili için Miami gibi şehirlerdeki plajlara giderken sosyal mesafe çağrılarını görmezden gelmeye devam ettiler .

Ancak son raporlar gençlerin endişelenmesi gerektiğini söylüyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ‘ne göre COVID-19 nedeniyle hastaneye olanların yüzde 40’a yakın 20- 54 yaşları arasında. Bu arada, Kanada Halk Sağlığı Dairesi’nden alınan verilere göre, buradaki vakaların yüzde 21’inin 20-39 yaş arası insanlardan olduğunu göstermektedir .

Uzmanlar gençlerin bazen soğuk algınlığı veya grip semptonları ile bu hastalığı geçirdiğini söylemekte. Ancak bazı gruplarda ise ciddi komplikasyonalara da neden oluyor. Ayrıca gençlerin hasta olup olmamasından ziyade hastalığın yayılmasında büyük rol oynayan genç kesim için DSÖ’den Dr.Tedros şöyle dedi;

“Nereye gittiğinizle ilgili yaptığınız seçimler, başkası için ölüm kalım arasındaki fark olabilir”Ölüm yükseldikçe enfeksiyonlar da yükselir

Ölüm sayısındaki artış, son birkaç haftadaki enfeksiyon sayısında belirgin bir artışa neden oluyor . Dünya Sağlık Örgütü Cuma günü yaptığı açıklamada, dünyanın dört bir yanındaki sağlık kuruluşlarının raporlarına dayanarak, 100bin kişinin sadece 12 günde enfekte olduğunu ve toplamın yaklaşık 21bin’e ulaştığını belirtti. Bundan önce COVID-19 hasta sayısının 100bin’e ulaşması üç ay sürdü. Bu, yeni COVID-19 vakalarının sayısının bu ayın başlarında bu dönüm noktasına ulaşmasından bu yana arttığı anlamına geliyor.

DSÖ’nün en son verilerine dayanarak, COVID-19’un yayılımının genel resmi bu ay önemli ölçüde değişti. Uzmanlar,  birçok ülke koronavirüsü test etme yeteneklerini geliştirmeye devam ettikçe enfeksiyon sayısının artmaya devam etmesini bekliyor.

COVID-19 salgınının ilk aylarında, merkez üssü Çin’in Hubei eyaletiydi. Bununla birlikte, Avrupa şu anda en yüksek yeni vaka oranına sahip İtalya’da hastalıktan ölen sayısı Çin’i geçmiş durumda. İtalya’daki salgının merkez üssü ise Lombardiya bölgesi.

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca, dünyadaki bölgelere göre değişen yeni COVID-19 vakalarının kaynağını gösteren bir grafik yayınladı. Grafik, Şubat ayı sonlarından bu yana Avrupa ve Amerika’daki vakalarda ani yükselişler gözlemlenmekte.


Coronavirus bunalmış sağlık sistemlerine neden oldu

İnsanların, coronavirüsü genç yaşta umursamamak yerine, kabul etmemeleri  ve ciddiye almaları gerekiyor. Çünkü, salgının dünyadaki sağlık sistemlerini ne kadar kolay bunaltmış olduğunu herkes görebilir.

Sağlık çalışanları yüksek bir özveri ile çalışıyor. Her gün saat 21:00’da alkışlamak onların yorgunluklarını ya da açlıklarını azaltmıyor. Ancak; sadece alkışlarımızla destek oluyor ve sağlık profesyonellerinin uyarılarını dikkate alarak evinizde kalıyoruz.

“Dünyadaki bazı sağlık sistemlerinde neler olduğuna bir bakın. Yoğun bakım ünitelerine bakın; tamamen bunalmış. Doktorlar ve hemşireler tamamen tükendi, ”diyor DSÖ acil durum programının genel müdürü Mike Ryan. “Bu normal değil. Bu sadece kötü bir grip mevsimi değil. ” diyerek dikkat çekmekte.

WHO basın toplantısında Ryan, tahmini 26 milyon sağlık çalışanı için COVID-19 hastalarına bakmak için gerekli koruyucu ekipman sıkıntısı olduğunu belirtti.

“Bunlar, çok fazla vaka baskısı altında çökmekte olan sağlık sistemleridir,” diye devam eden Ryan, daha sonra maskeler, eldivenler ve önlükler gibi kişisel koruyucu giysiler için tedarik zincirinin “büyük baskı altında” olduğunu sözlerine ekledi.

Bu arada, Almanya’nın Bernhard Nocht Tropikal Tıp Enstitüsü’nden virolog Jonas Schmidt-Chanasit, İtalya’nın yüksek ölüm oranının bunalmış bir halk sağlığı sistemine bir örnek olduğunu belirtti. “Sağlık sistemi çöktüğünde böyle olur” dedi.

Buna cevaben, Avrupa’daki ülkeler virüsün yayılmasını yavaşlatmaya ve hasta sayısını sağlık sistemlerinin kapasitesi dahilinde tutmaya çalışmak için sosyal mesafeli politikalar uyguladılar. İtalya, İspanya ve diğerleri gibi özellikle zor durumdaki ülkelerin hükümetleri, geç de olsa ülke içindeki seyahatleri bile kısıtladı.

Amerika kıtasında ki bazı ülkeler de aynı şeyi takip ediyor. Pazartesi günü, San Francisco Körfez Bölgesi yetkilileri yaklaşık 7 milyon vatandaşa “barınma” emrini verdi  ve “sınırlı koşullar” dışında evlerinden ayrılmamalarını söyledi. New York eyaleti Cuma günü bireylere sıkı ve yeni kısıtlamalar getirirken, zorunlu olmayan işletmelerin işgücünün yüzde 100’ünü evde tutmasını emretti.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar

GlobalNews.ca
Arcgis.com
USAToday.com
CDC.gov
Canada.ca
NPR.org
WHO.int
CNBC.com