Koronavirüs Tedirleri Kapsamında Ekmek Pakete Mi Giriyor?

Son dönemde sıklaştırılan denetimlere istinaden; bir çok STK; Ekmek satış noktalarında tedirginliklerini Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne bildirdiği bilinmekte. Genel Müdürlük de 5996 sayılı kanunun 26/5 maddesi gereği ekmek satışında poşet uygulamasına geçileceği yönünde görüşleri olduğu sosyal medyada dolaşmaya başladı. Ekmekler poşete mi konacak? Ekmekler İçin ön görülen düzenlemeler nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü; 5996 sayılı kanunun 26. maddesinin 5. fıkrasına göre; olağanüstü durumlarda bilimsel gerçeklik ispatlanana değin riskleri bertaraf etmek için bir dizi önlem almakla yetkilendirilmiştir. Bu yetkiler arasında üretimi durdurma, tüketimi engelleme, toplatma gibi bir çok yasal önlem alabilmekte ya da ihtiyat tedbirlere başvurabilmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Antetli bir Sosyal medya paylaşımına göre; ihtiyati tedbir olarak ekmeklerde risk tespit edilmiş ve uygulama esasları konusunda ilgili stk’lar bilgilendirilmiş görünmekte.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Ekmeğin açıkta satılması Nasıl risk oluşturur?

Ekmeğin açıkta satılması husunda risk; üretimden ziyade; gün boyu rafta alıcısını beklemesi üzerinedir. Enfekte bir bireyin ekmeğe yakın bir yerden geçmesi; hastalığın daha hızlı yayılmasına neden olabilecek bir risk faktörü olarak değerlendirilebilir.

Gıdalardan insana Koronavirüsün bulaştığı bilimsel olarak kanıtlanmış olmamakla birlikte tedbiri elden bırakmamakta faydalıdır.

Ancak Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü bu noktada; kişisel hijyen konusunda bazı tüketicilerin uymayacağı ve Covid-19 riskinin satış noktalarında daha yüksek olacağını düşünmesi gayet normaldir. Bahsi geçen sosyal medya paylaşımının gerçeklik payı bu noktada vardır.


Ekmek ve Ekmek Çeşitlerinin Satışı Nasıl Olacak

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne göre ekmek ve ekmek çeşitleri 3 şekilde piyasaya arz edilebilecek.

  1. Hazır Ambalajlı olarak
  2. Gıda ile temasa uygun kağıt veya plastik bazlı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecek.  Ürünlerin rutubetlerini bırakabilmeleri için ağızları açık bırakılabilecek.
  3. Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler; gerekli hijyen tertipleri alınmış dolaplarda ve tezgahlarda tüketicilerin direkt olarak ulaşamayacağı noktalarda, işletme görevlilerinin kontrolünde satışa sunulabilecek. Müşteri talebine istinaden gıdaya uygun ambalajlara konularak son tüketiciye sunulabilecek.

Ayrıca, pazar, manav  gibi yerlerde, sokaklarda seyyar araçlarda veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitleri satışı yapılamayacak