Beklenen Atama Sayıları Belli Oldu

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, merakla beklenen 2 bin 153 kadronun hangi tarihlerde atamasının yapılacağını twiter’dan açıkladı.

Bakan Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü bölge müdürleriyle video konferans aracılığıyla bir toplantı yaptı.

Pakdemirli, toplantıda, Tarım ve Orman Bakanlığına daha önce alınacağı belirtilen 2 bin 153 kadroya ilişkin atamanın hangi tarihlerde  yapılacağını ve kadro dağılımını açıkladı.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Hangi Mesleklere Ne kadar kadro?

Atamaların 15-22 Mayıs 2020 tarihleri arasında ÖSYM üzerinden yapılacak ve kadro dağılımı aşağıdaki gibi olacak

  • 790 veteriner hekim,  
  • 699 ziraat mühendisi,
  • 363 gıda mühendisi,
  • 101 su ürünleri mühendisi,
  • 11 veteriner sağlık teknikeri 
  • 189 ziraat teknikeri

 

“Büyük bir merakla bu haberi bekleyen gençlerimize hayırlı olsun” açıklamasıyla duyurulan haber; bekleyenleri çok da sevindirmedi.363 Gıda Mühendisi Açığı Kapatmaz

Sene başından beri taklit ve tağşiş listesi yayınlayan bakanlık, gıda güvenliğini hiçe sayan firma sayısının ne kadar ciddi boyutlarda olduğunun farkında henüz varmış değil.

Binlerce firma taklit ve tağşiş yaparken; mevcut kadroları birbirinin işi yaptırarak çözmeye devam mı edilecek? Veteriner Hekimler; hayvan sağlığı ve ülkemiz hayvan stoğu gibi çok elzem konularla uğraşmak varken yine sahada gıda denetimi mi yapacaklar?

Ülkemiz tarımsal faaliyetleri özellikle covid-19 yüzünden bir kriz beklerken; ziraat mühendisleri sahada gıda denetimi mi yapacaklar.

Bu filmi daha önce izledik. Bakanlık bünyesinde görevli hemen bütün meslek mensuplarına 2-3 günlük gıda eğitimleri verildi ve sahaya gıda denetçisi olarak sürüldü. Gıda Mühendisleri atama beklediğini dile getirdikçe; meslektaşlarımız özel sektörde zor şartlarda çalışır oldu!…

Meslektaşlarımız hem özel sektörde hem de devlet kadrolarında hak ettiği  değeri almış durumda değil. Bu yüzden de bir çok meslektaşımız; böyle önemli bir mesleğe sahip olmasına rağmen meslekte soğumuş durumda.


TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Sesimizi duyuyor musunuz?

Evet anayasal olarak ve odamız ana yönetmeliği gereği Gıda Mühendisleri; üye olmak zorunda.
Çalıştırılması zorunlu meslek mensupları tebliğ yayınlandı odamızdan hiç ses çıkmadı! Siyasi eylemlerde ön saflarda yer alan oda yöneticileri; meslek değerleri söz konusu olduğunda vitamin eksikliğinden kaynaklı sorunlar mı yaşıyorlar?

Özel sektörde çalışma alanı kısıtlanan meslektaşlarımızın devlet atamalarına bir ses çıkaracak mısınız? Sizden çok şey bekleniyor; Oda Ana Yönetmeliği’nde odanın görevleri kısmında yazılan metinleri tekrar okumaya davet ediyoruz.

Oda yönetiminin başlıca görevi; meslektaşlarının haklarını korumaktır. Kendisine rakip gördüğü kişileri siyasi yaftalar ile karalamak, siyasi eylemlerde meydanlarda bulunup; gıda güvenliği sorunlarında kabuğuna çekilmek değildir.Kaynak: Tarimorman.gov.tr