Ekmek için Covid-19 Genelgesi

Tarım ve Orman Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında ekmek ve ekmek çeşitlerinin ambalajlı olarak satılması için genelge yayımladı.

Tarım ve Orman İl müdürlükleri son dönemde bakanlık tarafından sıklıkla denetlemelerin arttırılması yönünde talimatlar almakta. Geçtiğimiz günlerde Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünü’nün STK’lar ile paylaştığı yazıyı sizlerle paylaşmıştık. Bu bağlamda genelge çıktı ve Ekmekler paketlenecek!


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgının devam ettiği süre içinde bazı tüketicilerin belirlenen hijyen kurallarına uymamasının halk sağlığı açısından risk oluşturabilmekte.  Bu nedenle halkın sağlığını korumak ve salgının yayılmasını azaltmak amacıyla, bazı tedbirlerin alınması bu genelgeyle sağlanacak.

AMBALAJ YOKSA GÖREVLİ VERECEK

Genelgede, piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında ürünleri tüketicinin doğrudan alması engellenecek. Ayrıca; ekmek ve ekmek çeşitleri üç şekilde satışa sunulabilecektir. Hazır ambalajlı olacak. Emek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kâğıt veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecek. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının ürünün rutubetini bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmuyor. Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler sadece bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirinin alındığı dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecek.Ekmek ve Ekmek Çeşitleri 3 Şekilde Satılacak

  1. Hazır Ambalajlı olarak
  2. Gıda ile temasa uygun kağıt veya plastik bazlı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecek.  Ürünlerin rutubetlerini bırakabilmeleri için ağızları açık bırakılabilecek.
  3. Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler; gerekli hijyen tertipleri alınmış dolaplarda ve tezgahlarda tüketicilerin direkt olarak ulaşamayacağı noktalarda, işletme görevlilerinin kontrolünde satışa sunulabilecek. Müşteri talebine istinaden gıdaya uygun ambalajlara konularak son tüketiciye sunulabilecek.

Ayrıca, pazar, manav  gibi yerlerde, sokaklarda seyyar araçlarda veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitleri satışı yapılamayacak

Pazar ve manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlarda da ambalajlı veya ambalajsız ekmek satışı yapılmayacağının vurgulandığı genelgede, işletmelere acilen bu konudaki duyurunun yapılması istendi.

Kaynak: Tarimorman.gov.tr