Covid-19 Aşı Çalışmalarına Tarım ve Orman Bakanlığı’da Katıldı

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını yürüten Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü,TÜBİTAK tarafından organize edilen,COVİD19 virüsüne karşı yapılan aşı üretim çalışmasına dâhil edildi.

2008 UEFA Avrupa Şampiyonası, Türk Milli Futbol takımı sahada; vasatın biraz üzerinde oyun sergiliyor ve son bir kaç dakikada inanılmazı başarıyordu. “Biz bitti demeden bitmez” sözü o zamanlardan kalma dilimize pelesenk oldu. Dünya çapında bir çok araştırma ekibi ve enstitü; Çin’de başlayan Covid-19 salgının önüne geçmeye çalışıyor. Aşı, ilaç ve benzeri engel çalışma haberleri her gün ortaya çıkmakta.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Biz Bitti Demeden Bitmeyecek Galiba

Ülkemiz Gıda Otoritesi olan Tarım ve Orman Bakanlığı da hastalığı engelleme çalışmalarına katıldı. Hastalık yapan etkenlerin izolasyonu ve aşı üretimi alt yapısı güçlendirilen Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü de bu çalışmalara dâhil edildi.

Bu bağlamda daha önce aşı üretimleri konusunda sıklıkla çalışılan Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erganiş ile irtibata geçildi. Ayrıca, iki veteriner fakültesi ile iki tıp fakültesi ve bir özel sektör firmasının dahil edilmesiyle hazırlanan proje önerisi TÜBİTAK’a sunuldu ve 1.650.000 TL bütçe ile yürütülmesi kabul edildi.Yerli aşı üretim konusunda Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü’nün de çalışmalara dâhil edilmesinin, daha önce yürütülen başarılı çalışmaların neticesi olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Korona Virüsü için çok ciddi tedbirler aldık, almaya da devam ediyoruz. Öyle ki; pek çok ülke virüsle mücadele konusunda bizden işbirliği talebinde bulundu. Sağlık çalışanlarımız büyük bir özveriyle virüse karşı gayret gösteriyorlar. Bilim insanlarımız, uzmanlarımız da bu virüsü yenmek üzere bilgilerini, yeteneklerini kullanıyor. Bu kapsamda, Pendik Veteriner Kontrol Enstitümüzün de bu çalışmalar içerisinde olması Bakanlığımız adına bizleri gururlandırıyor. Sağlık Bakanlığına destek olmak amacıyla alt yapısı müsait olan tüm enstitülerimiz milletimizin hizmetindedir. Biz de Bakanlık olarak araştırmacılarımızın sonuna kadar yanındayız” dedi.

Kaynak: Tarimorman.gov.tr