Beyin Sağlığı İçin Balık!

Beyin sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, daha fazla balık yemeye başlayabilirsiniz . Balıktan alacağınız omega-3 beynin önemli bir yapı taşıdır. Balığın faydaları ve beyin için sağlıklı gıdalar bununla da sınırlı değil! Alzheimer gibi Nörodejeneratif hastalıkları dengeli ve sağlıklı bir beslenme ile ber taraf edebilirsiniz…

Somon, alabalık ve sardalya, zengin omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Omega-3ler beynin önemli bir yapı taşıdır. Beyin ve sinir hücreleri oluşturmak için onlara omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç vardır , öğrenme ve hafıza için gerekli bir bileşendir. Omega-3 çoklu doymamış yağ asitlerinin nörodejeneratif hastalıklar gibi enflamatuar durumlara karşı da terapötik bir etkiye sahip olabileceği söylenir.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Bir çok bilimsel çalışmada  omega-3 yağ asitlerinin beyniniz üzerindeki diğer yararlı etkilerini kanıtlamıştır. Birçok çalışma, omega-3 yağ asitlerinin yaşa bağlı zihinsel gerilemeyi yavaşlatabildiğini ve Alzheimer ile bunama gibi nörodejeneratif hastalıkları önlemenize yardımcı olduğunu bildirmektedir.

Bir başka çalışmada, düzenli olarak pişmiş veya ızgara balık yiyen insanların beyninde daha fazla gri madde olması daha olasıdır. Gri madde hafıza, duygu ve karar vermeyi kontrol eden birçok sinir hücresi içerir.

Balık ve Omega-3

Balıklardaki omega-3 yağ asitlerinin depresyonu önlediği ve tedavi ettiği de bilinmektedir . Çalışmalar, düzenli olarak balık yiyen insanların depresyon belirtileri geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu bulmuştur. Bipolar bozukluk gibi diğer zihinsel durumların tedavisinde bile yardımcı olabilirler.

Beyninizin yaklaşık yüzde 60’ı yağdan yapılmıştır. Bu yağın yarısı omega-3 yağ asitlerindendir. İşin beslenmeye dayanan tarafı ise vücudunuzun omega-3 yağ asitlerini üretemiyor olması. Bu yüzden de, gıda kaynaklarından bu temel yağların almak gerekir (ceviz, Zeytinyağı , keten tohumu, yapraklı sebzeler ve balık gibi).


Balık yemenin diğer faydaları

Somon, alabalık, ton balığı ve uskumru gibi omega-3 bakımından zengin gıdalar vücudumuzda sadece beyine değil; diğer bölgelere de çeşitli faydalar sağlar. İşte bunlardan bazıları;

Balıklar kalp krizi ve felç riskini azaltır – Balık yiyebileceğiniz en sağlıklı kalp dostu gıdalardan biridir. Haftada en az bir porsiyon balık yemek, kalp krizi veya inme riskinizi büyük ölçüde azaltabilir.

Balıklar iyi bir D vitamini kaynağıdır – Ringa balığı ve somon gibi yağlı balıklar yüksek miktarda D vitamini içerir. 113 gramlık tek bir porsiyon pişmiş somon, önerilen günlük D vitamini alımının yaklaşık yüzde 100’ünü sağlayabilir. Morina karaciğeri yağı gibi bazı balık yağları da çok zengin D vitamini kaynaklarıdır.

Balık sizi yaşa bağlı görme kaybından koruyabilir – Yaşlı yetişkinlerde görme kaybı ve körlüğün önde gelen nedeni yaşa bağlı makula dejenerasyonu olarak bilinen bir durumdur. Çalışmalar, balıklardaki omega-3 yağ asitlerinin sizi bu duruma karşı koruduğunu göstermektedir.

Balıklar otoimmün hastalıklar geliştirme riskinizi azaltabilir – Çalışmalar, düzenli olarak omega-3 yağ asitleri veya balık yağları yiyen kişilerin, otoimmün bir hastalık olan tip 1 diyabet geliştirme riskinin azaldığını göstermiştir. Balık alımı ayrıca multipl skleroz ve romatoid artrit riskinizi azaltmakla da bağlantılıdır.


Beyin sağlığını iyileştirmek için diğer gıdalar

Her zaman balık yemek gibi bir fırsatımız olmayabilir. Beyin sağlığınızı desteklemek ve iyileştirmek için harika olan başka yiyecekler de vardır. İşte bu harika süper yiyeceklerden sadece birkaçı:

Zerdeçal – Zerdeçal ve ana etken maddesi kurkumin hafızanızı geliştirebilir, ruh halinizi iyileştirebilir ve hatta yeni beyin hücrelerinin büyümesine yardımcı olabilir.

Yumurtalar – Haftada sağlıklı miktarda yumurta yemek, birçok temel B vitamini ve mikro besin kolini sağlayabilir. Bu besinler sağlıklı beyin işlevlerini sürdürmek, ruh halinizi düzenlemek ve hafızanızı ve zihinsel işlevlerinizi geliştirmek için önemlidir.

Yaban mersini – Yaban mersini içindeki antioksidanlar beyninizi oksidatif stres ve iltihaplara, nörodejeneratif hastalıklara ve beyin yaşlanmasına katkıda bulunabilecek durumlara karşı koruyabilir. Ayrıca hafızayı da geliştirebilirler.

Balıklar, beyin sağlığınızı iyileştirebilecek mükemmel bir besin kaynağıdır ve vücudunuzun diğer kısımları için de faydalı olduklarından, düzenli olarak tüketmek vücudunuzun genel sağlığını korumak için büyük ölçüde faydalıdır.

Ama siz yine de midenizi güldürmek için balığın yanında alkollü içkiler tüketmeyin… Bırakın balıklar hala yaşadıklarını sansınlar…

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

Healthline.com
EurekaSelect.com
Food.news
HSPH.harvard.edu