Probiyotiklerin depresyon belirtilerini azalttığı bulundu

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’nden bir  araştırmacı ekibi tarafından ,  probiyotik almanın sadece bağırsak sağlığınızı değil, aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da geliştirebileceğini gösterilmiştir . Laktik asit bakterilerinin etkilerini inceleyen bu çalışma, yararlı bağırsak bakterilerinin belirli suşlarının depresif eğilimleri azaltabildiğini buldu.

Beyin, Davranış ve Bağışıklık dergisinde yayınlanan bu çalışma,   probiyotik bakteriler ve beyin arasındaki pozitif ilişki konusunda daha fazla araştırma yüzeyi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aarhus araştırması laboratuar fareleri üzerinde yapıldı. Çalışmada, farelerini dört gruba ayırdılar ve onlara farklı diyetler verdiler. İki gruba lifsiz ve yağlı bir diyet verildi, bu gruplardan birine de su ve probiyotik verildi. Diğer iki grup, yüksek lif ve az yağlı diyet verilen kontrol gruplarıydı, iki gruptan bir diğerine su ve probiyotik verildi.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Araştırmacılar, probiyotik verilen iki sıçan grubunun, beslendikleri sağlıksız diyetlere rağmen, yüzme testinden sonra “nötr davranış” yaşadıklarını buldular. Buna karşılık, probiyotik tüketmeyen sıçanlar testi takiben depresyon belirtileri gösterdi . Araştırmacılar ayrıca,  kronik inflamasyonun başlangıcını gösterebileceğine inandıkları, probiyotikle zenginleştirilmiş su tüketmeyen sıçanların beyin dokularında beyaz kan hücrelerinde büyük bir artış gözlemlediler.

Aarhus’ta baş araştırmacı ve profesör Anders Abildgaard, “Özellikle bu çalışmada, fareler probiyotiklerin yardımıyla yağlı diyetin sonuçlarını dengeledi, böylece kontrol grubundaki akranlarıyla eşitlendiler” dedi ve “Bu, normalde bağırsaklarda iyi olan probiyotiklerin de beyni etkilediği sonucunu destekleyen büyüleyici bir keşif. Bu, sonucu depresyon tedavisi için ilginç kılıyor. ” diye sözlerine ekledi.

Abildgaard’a göre, sağlıksız bir diyetin depresyonun başlangıcına bağlandığına dair kanıtlar var ve depresyondan muzdarip hastalar da muhtemelen sağlıklı olanı teşvik etmek için gerekli kaynaklara yetersiz kaldıkları için ortalamadan daha sağlıksız bir yaşam tarzına sahipler.Probiyotikler depresyonu hafifletebilir

Bir başka hayvan çalışması, stresli olayların bağırsak sisteminde önemli bir probiyotik kaybına yol açtığını ortaya koydu . Araştırmacılar, yetersiz probiyotik düzeylerinin depresif semptomların ortaya çıkmasına neden olduğunu gözlemlediler. Bununla birlikte, farelere probiyotik suşu Lactobacillus reuteri içeren yiyeceklerle beslenmesi  , hayvanların neredeyse normale dönmesine yardımcı oldu.

Bilim adamları, probiyotiklerin depresyonun başlangıcını tetiklediği bilinen bir kan metaboliti olan kynurenin seviyelerini etkileyebileceğini açıkladı. Onlara göre, probiyotiklerde azalma, kynurenin seviyelerinde eşzamanlı bir artışla sonuçlandı. Bu da hayvanlarda depresif belirtilerin başlamasına yol açar. Araştırma ekibi, yüksek seviyelerde kynurenin korunmasının, probiyotiklerin yararlı etkilerini azaltabileceği konusunda uyardı.

Virginia Üniversitesi Neuroscience Bölümünden Alban Gaultier de “Bu tür araştırmalar için büyük umut, sadece mikrobiyomla oynayabildiğimizde karmaşık ilaçlar ve yan etkilerle uğraşmamıza gerek kalmayacağıdır. Sadece bakteri değiştirmek için, diyet değişikliği ve sağlığı düzeltmek gerçekten büyülü olurdu . Aynı şeyi ruh hali için de söyleye biliriz.” dedi.

Umarız, bu çalışmalar daha fazla insanı  , istenmeyen yan etkilerle dolu zararlı antidepresanları alıp probiyotik tüketerek diyetin iyileştirilmesi gibi daha doğal araçları tercih etmeye teşvik edecektir  .

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar: 

NutraIngredients.com

News.Virginia.edu