Koronavirüse karşı endişeli misiniz? O zaman Çinko!

Hayatı eve sığdırdık. Çünkü Koronavirüs konusunda endişeliyiz. Hastalığın ne kadar kolay yayıldığını duyduğumuzda, kontrolün sizde olmadığı kanısına kapıla bilirsiniz. Ancak; aslında düşündüğünüz gibi değil. Bütün Kontrol sizde. Temastan kaçınarak ve izolasyonu sağlayarak büyük oranda bu hastalıktan korunuyorsunuz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, vücudunuzun yerleşebilecek birçok hastalık ile savaşmasına daha iyi yardımcı olabilirsiniz ve çinko bu önemli çabada önemli bir rol oynayabilir.

Advances in Nutrition’da yayınlanan yeni bir derleme , çinkonun bağışıklık fonksiyonunu iyileştirme ve HIV, hepatit C ve daha fazlasını içeren bir dizi virüse karşı koruma gücünü göstermektedir .

Çinko, vücudunuzun büyüme, gelişme ve hücre bölünmesi için ihtiyaç duyduğu önemli bir mineraldir. Araştırmacılar uzun zamandır soğuk algınlığı semptomlarının süresini ve şiddetini azaltma yeteneğinin farkındaydılar, ancak yakın zamana kadar daha ciddi virüslere karşı etkisi hakkında daha az şey biliniyordu.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Çinko Virüslere Karşı da Etkili

Araştırmacılar çinkonun virüslerle iki farklı şekilde savaştığını bulmuşlardır. Doğrudan bir antiviral olmanın yanı sıra, antiviral aktiviteyi de uyarır. Koronavirüsün neden olduğu soğuk algınlığı ve koronavirüs ile ilişkili SARS enfeksiyonu üzerinde kanıtlanmış etkileri göz önüne alındığında, COVID-19 suşuna da fayda sağlayabileceği düşünülmektedir.

Virüslerin çoğalma ve yayılma yeteneğini durdurarak çalışır. Advances in Nutrition’da ortaya çıkan çalışmaların gözden geçirilmesi , çinkonun solunum sinsityal virüsü olan kişilerin viral yükünde bir azalmaya yol açtığını ve gastroenterit virüslerinde viral RNA ve protein sentezini durdurduğunu bildirdi.

İlginç bir şekilde, çinko eksikliğinin belirtilerinden biri, aynı zamanda  COVID-19 enfeksiyonunun erken belirtilerinden biri olan tat ve koku duyularının kaybıdır. Diğer belirtiler arasında yorgunluk, yavaş iyileşme, sık enfeksiyonlar, gıda istekleri, saç dökülmesi ve kısırlık sayılabilir.

Araştırmalara göre çinko eksikliği en çok 65 yaş üzerinde görülmektedir ve her on 65 yaş üstü  bireyin 4’ünün çinko eksikliğinin olduğu tahmin edilmektedir. Covid-19 suşunun da bu yaşlarda daha etkin olduğu bildirilmektedir. Yaşlılara ek olarak, bazı sindirim bozuklukları olan kişiler ve oral kontraseptif alan kişiler özellikle çinko eksikliğine duyarlıdır .


Ne kadar çinko gerekli?

Çalışmalar çinko takviyelerinin insanların bağışıklık durumunu artırabildiğini, bazı virüs ve diğer hastalıklara sahip insanlarda önemli iyileşmelere yol açan kısa sürelerle takviyeleri aldığını göstermiştir. Çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmada, katılımcılara üç ay boyunca 30 mg çinko veya 5 mg mineral verildi. Araştırmacılar, daha yüksek çinko dozu alan grupta enfeksiyonla mücadele eden T hücrelerinin seviyelerinde önemli bir artış gördüler.

Diyet Takviyeleri verlerine  göre, günde 11 mg çinko erkekler için idealdir, kadınlar 8 mg’ı hedeflenmektedir.Türk gıda kodeksine göre Üst limit ise 15 mg’dır. Çinko, otla beslenen sığır eti, organik nohut, kaju fıstığı, kabak çekirdeği,  yumurta ve serbest gezinen kümes hayvanları gibi gıdalarda bulunur . Ek formda da alınabilir. Aşırıya kaçmamak önemlidir. Çünkü ishal, bulantı veya bakır eksikliği gibi yan etkilere neden olabilirsiniz.

Güçlü bir bağışıklık sistemi, sizi koronavirüse karşı koruyabilir. Ama daha önemlisi güçlü bir bağışıklık sistemi sizi bir çok hastalıktan koruyacak ve şu önemli zamanlarda hastaneye gitmenizi önleyecektir. Hali ile vefakar sağlık çalışanlarına da fazladan bir yük olmayacaksınız.

Vücudunuza savaşma şansı vermek için tercihen gıda kaynaklarından yeterli miktarda vitamin ve mineral, özellikle de çinko, C vitamini ve D vitamini aldığınızdan emin olun .

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar

NaturalHealth365.com
FoodScience.news