Uykunuzu Dengeleyecek 10 Süper Gıda

Bazılarımız için ulaşması zor; bazılarımızın için de sevilerek yapılan bir eylem. Kimileri uyku düzensizliğinden ve az uykudan muzdarip; kimleri de çok ve derin uyumaktan… Neyse ki geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek süper gıdalar var…

Uyku genel sağlığınız için çok önemlidir. Özellikle de uyku bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde önemli bir rol oynar. Uyku sırasında vücut, hastalığa neden olan patojenlerle savaşan antikorlar üretir. Uyku ayrıca restoratif fonksiyonları nedeniyle kardiyovasküler sağlık ile bağlantılıdır.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Ne yazık ki, birçok insan kötü yaşam tarzı alışkanlıkları nedeniyle uyku yoksunluğundan muzdariptir. Çoğu zaman, uyku yoksunluğu vücudu kilo alımı, ruh hali değişimleri, zayıf bağışıklık, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler koşullara duyarlı hale getirebilir.

Gıda dünyası uykunuza da yardımcı oluyor… İşte sizler için hazırladığımız uykunuzu dengelemenize yardımcı olacak süper gıdalar.

Muz

Muz, sinirleri ve kasları gevşetmeyi teşvik eden yüksek miktarda magnezyum ve potasyum içerir. Muz ayrıca ruh halini ve uykuyu düzenleyen önemli bir kimyasal olan serotonin üretimini de teşvik eder.Karpuz

Dehidrasyon uyku yeteneğinizi etkileyebilir, bu yüzden yatmadan önce su zengini meyvelere atıştırmak iyi nemlendirmenizi sağlar. Özellikle karpuzlar, derin uykuyu da teşvik edebilir ve sabahları enerji seviyelerini artırabilir.

Tarçın

Tarçın, stresi azaltarak ve sinir sistemini sakinleştirerek uykuya neden olabilir. Tarçın ayrıca gergin kasları gevşetebilir ve sindirim sistemini rahatlatabilir.Zencefil

Zencefil, gevşemeyi teşvik etme yeteneği nedeniyle uykusuzluk için bilinen bir ilaçtır. Zencefilin ana aktif bileşeni olan Gingerol, stres ve kaygıyı hafifletmek için serotonin reseptörlerine de bağlanır.

meyankökü

Meyan kökü, şekerlemeler ve içecekler için doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılır. Bununla birlikte, aynı zamanda kaygı, stres, ruh hali değişimleri ve huzursuzluğu tedavi etmek için kullanılır . Meyan ayrıca hazımsızlığı, ülserleri ve mide ekşimesini önlemek için gastrointestinal sistemi temizleyebilir.Çarkıfelek

Çarkıfelek meyvesi, uykuyu başlatmak için hafif yatıştırıcılar olarak hareket eden biyoaktif bileşikler içerir. Ayrıca uykusuzluğun tedavisi, kaygının hafifletilmesi ve uyku kalitesinin iyileştirilmesi faydaları da bilinmektedir.

Kiraz

Uyku sorunu olan bazı insanlar, vücudun uyku-uyanıklık döngülerini düzenleyen hormon olan düşük melatonin seviyeleri ile uğraşıyor olabilir. Neyse ki, kiraz, fındık ve yulaf gibi birçok gıda doğal olarak melatonin bakımından zengindir. Yatmadan önce bunlara atıştırmak, melatonin alımınızı doğal ve etkili bir şekilde arttırmanın iyi bir yoludur.Bitter çikolata

Yatmadan önce bir parça bitter çikolata yemek uyku kalitesini artırabilir. Bitter çikolata, sinir sistemini uykuya hazırlayan serotonin üretimini uyarır. Ayrıca bitter çikolata, kan dolaşımı, kan basıncı ve kolesterol seviyeleri gibi kardiyovasküler sağlık faktörleriyle de bağlantılıdır.

Ceviz

Ceviz , serotonin ve melatonin üretimini uyaran triptofan olarak bilinen uyku arttırıcı amino asidi içerir.incir

İncir, kan dolaşımını ve potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir gibi kas kasılmasını destekleyen mineraller içerir.

Uyku, bireyin genel sağlığının hayati bir bileşenidir. Metabolizma, sindirim , bağışıklık, solunum ve kan dolaşımı gibi çeşitli vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar . Yeterli uyku sadece vücudu güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda uykusuzluk, depresyon ve obezite gibi çeşitli durumların riskini de önemli ölçüde azaltır.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

Epicurious.com
DailyMail.co.uk
Food.news