Enerji İçecekleri Kalp Problemlerini Tetikliyor

Enerji içeceklerinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisine dair yeni kanıtlar ortaya çıkıyor.  Frontiers in Public Health dergisinde yayınlanan bir incelemeye göre , enerji içeceği tüketimi, olumsuz kardiyovasküler etkiler ve metabolik bozukluklar gibi birçok sıkıntılı sağlık sonucuyla bağlantılı olduğu bulundu .

Enerji içeceği: Kafein içeren, taurin, glukoronolakton, inositol, karbonhidrat, aminoasitler, vitaminler, mineraller ve diğer gıda ve bileşenlerini içerebilen, aromalandırılmış alkolsüz içeceği, ifade eder. Tüketildiğine zihinsel ve fiziksel uyarıcı etki gösteren Enerji içecekleri en fazla 150 mg/lt kafein içerebilmektedir. Bunun yanı sıra Türk Gıda Kodeksi Enerji içecekleri tebliğ özetini görüntülemek için tıklayın.
Enerji içecekleri, dayanıklılığı, enerjiyi, konsantrasyonu ve fiziksel performansı geçici olarak artırmak için pazarlanan alkolsüz içeceklerdir. Birçok enerji içeceği su, şeker, kafein ve guarana, ginseng ve taurin gibi besleyici olmayan uyarıcılar dahil olmak üzere  anahtar bileşenler içerir.

Enerji içecekleri, sağlık yararları olduğu iddiasıyla (kinin içeren çeşitli içecekler de vardır, ayrıca inositol B8 vitamini olarak geçer ancak vücudumuz kendiliğinden de üretir.)  ergenler ve genç yetişkinler arasında popülerdir . Türk gıda kodeksine göre kafein miktarı 150 mg/lt olarak sınırlandırılmıştır. Bununla birlikte, birçok enerji içeceği genel sağlıksız olarak kabul edilen ve Tip 2 diyabet riskinde artış ile bağlantılı olan yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS) veya yapay tatlandırıcılar içerir .

İncelemeye göre, çeşitli aktivite, artan fiziksel aktivite performansı ve gelişmiş kas gücü ve dayanıklılığı dahil olmak üzere enerji içeceği tüketiminin sağlık yararlarının geçici olduğu kabul edilir. Bununla birlikte, enerji içecekleri hakkındaki mevcut literatürün çoğu, söz konusu içeceklerin tüketiminin olumsuz sağlık etkileri ile bağlantılı olduğu konusunda hemfikirdir.

Pek çok gıda mühendisi ve beslenme uzmanı, enerji içeceği tüketimine karşı uyarır, çünkü kafein ve şekerin kombine etkileri ölümcül olabilir. İncelemeye göre, Avustralya zehir merkezlerinden elde edilen veriler, çocuklar ve ergenler arasında enerji içeceği tüketiminin nöbetlere ve aritmiye neden olduğunu göstermektedir.


Enerji içeceklerinin olumsuz kardiyovasküler etkileri

Yakın zamanda yapılan bir başka çalışmada,  Kaliforniya’daki Pasifik Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi  , kafein ve şeker kombinasyonunun potansiyel olarak ölümcül olabileceğini öne sürdü .

Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde yayınlanan çalışma,  enerji içeceklerinin kalp hızı, sistolik kan basıncı ve diyastolik kan basıncı gibi kardiyovasküler faktörleri önemli ölçüde etkilediğini gösterdi . Çalışma ayrıca enerji içeceği tüketiminin kardiyak arrest, miyokard enfarktüsü ve koroner vazospazm vakalarıyla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Şeker ve kafein kombinasyonunun kardiyovasküler faktörleri nasıl etkilediğini anlamak için araştırmacılar, 18 ila 40 yaşları arasında 34 sağlıklı katılımcı üzerinde randomize, çapraz bir çalışma yaptılar. Araştırmacılar her katılımcıya dört hafta boyunca aralıklarla iki farklı marka enerji içeceği ve bir plasebo verdi. Araştırmacılar, plasebo veya enerji içeceği tüketimi öncesinde, sırasında ve sonrasında katılımcıların kan basıncı seviyelerini ve kalp atış hızını düzenli olarak ölçtüler.

Deneyin sonunda araştırmacılar, katılımcıların dört saat önce enerji içeceklerini tüketmelerine rağmen artan bir kalp atış hızı yaşadıklarını keşfettiler. Anormal veya düzensiz kalp atış hızı, özellikle de devam ettiğinde, aritmi ile yakından ilişkilidir . Bu durumun belirtileri arasında alışılmadık derecede hızlı veya yavaş bir kalp atışı, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve bayılma nöbetleri bulunur. Önlem alınmazsa, bu durum kalbi zayıflatabilir ve kardiyovasküler hastalık , koroner kalp hastalığı ve kalp krizi riskini artırabilir . Deneyin sonunda elde edile bulgular arasında  sistolik ve diyastolik kan basıncında önemli bir artış yaşandığı da tespit edildi.Enerji İçeceklerini Bu denli problemli yapan ne?

Araştırmacılara göre, tek başına ılımlı miktarda kafein, yüksek tansiyona ve alışılmadık derecede hızlı bir kalp atış hızına neden olmaz. Deneyin sonuçları göz önüne alındığında, araştırmacılar enerji içeceklerinin etkilerinin şeker ve kafein kombinasyonundan kaynaklandığından şüphelenmedirler

Beş yüz mililitre standart enerji içeceği tipik olarak yaklaşık 54 gram HFCS ve 94 ila 150 mg kafein içerir. Çalışmanın baş yazarı ve Pasifik Üniversitesi’nde profesör olan Sachin Shah’a göre  , metabolik sendrom, Tip 2 diyabet, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalık riski olan kişiler enerji içeceklerinden tamamen kaçınmalıdır.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar :
FrontiersIn.org
Healthy-Holistic-Living.com
AHAJournals.org
FoodScience.News