Pirinç Yüksek Miktarda Arsenik İçerir; Ama Kurtulmak Basittir. [Özel Tarif]

Arsenik çok toksik bir eser elementtir. İnsanlar bunu bilerek veya bilmeyerek tüketebiliyor. Giderek daha fazla arsenik insanların yiyeceklerine, özellikle de pilavlara girerken, bu sorun daha da kötüleşiyor gibi görünüyor.

Pirinç, dünya nüfusunun büyük bir yüzdesi için temel bir gıda olup, milyarlarca insanın farkında olmadan kendilerini zehirleme olasılığını ortaya çıkarıyor.Arsenik pestisitler ve herbisitleri kullanarak pilava sızar.

Arsenik , doğal olarak oluşan bir madde olduğu için pirincin içinde kendisine yer bulabilmektedir. Su, toprak ve kayalarda ortaya çıkabilir. Arsenik kirliliğinin ana kaynakları, diğer kirletici endüstriyel faaliyetlerin yanı sıra bazı böcek ilaçları ve herbisitlerin, fosfat gübrelerinin, ahşap koruyucuların, endüstriyel atıkların ve madencilik faaliyetlerinin kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Arsenik genellikle yeraltı suyuna bulaşır. Pirincin kıyafetli formu Çeltik de yoğun bir sulama alanında üretile biliğinden  yeraltı suyundan, toksik madde alabilmektedir.

Pirinç, çok fazla sulama suyu gerektiren su altındaki “çeltik tarlalarında” yetiştirilir. Dünyanın birçok yerinde, bu su arsenik ile yoğun bir şekilde kirlenmiştir. Daha da kötüsü, arsenik çeltik tarlalarının toprağında da birikebilir ve pirinç çoğu gıda ürününden daha fazla arsenik içere bilir.

Haftada iki kereden fazla pirinç tüketiyorsanız,  arsenik hakkında dada çok endişelenmelisiniz. Uluslararası Çevre Sağlığı Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada,  haftada iki kereden fazla pirinç tüketen yetişkinlerin idrarlarında önemli ölçüde daha yüksek arsenik seviyeleri olduğu bulundu .


Pirinçten Arsenik’i uzaklaştırmanın yolu

Neyse ki  pirinç, içerebileceği arseniklerin çoğunu çıkarabilecek yolar sunar bizlere. Bu yöntem Edinburgh Kraliyet Derneği  üyesi ve Kraliyet İrlanda Akademisi üyesi  Andrew Meharg tarafından geliştirilmiştir.

 1. Pirincinizi bir gece suda bekletin. Bu pirinç tanelerini açar ve içindeki arseniklerin kaçmasına izin verir.
 2. Bekletme suyu boşaltıldıktan sonra pirinçler temiz suyla bolca durulanır.
 3. Pirinci yaparken her bir ölçek için 5 misli su eklenir.
 4. Arsenik genellikle pişirme işlemi sırasında pirinci terk eder.
 5. Normal pilav tekniğinde suyun çekmesi beklenir ama burada makarna haşlaması gibi yapıp yumuşayana kadar pişirilir. (pirinçlerin asla kuru kaynamaması gerekir. Yoksa pirinçten kovduğumuz arsenikler tekrar eski yerine gelir.)
 6. Pilavdaki fazla suyu boşaltılır ve tekrar sıcak suyla durulanır.

Yerel menşeli ürünlerin tüketimi bu noktada önemlidir. Ancak Taylen menşeli Basmati ve Yasmin pirinçlerde uzmanlara göre güvenilir.


Arsenik’in sisteminizdeki sağlık etkileri

Yüksek dozda arsenik tüketmek çeşitli olumsuz semptomlara neden olabilir ve hemen tedavi edilmezse ölüme yol açabilir. Arsenik’in uzun süreli tüketilmesinde şunlarla karşılaşılabilir.:

 • Kan damarlarının daralması veya tıkanması
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp hastalığı
 • Tip-2 diyabet
 • Bozulmuş beyin fonksiyonu
 • Yorgunluk, öğrenme ve hafıza azalması, çocuklarda zeka ve sosyal yeterliliğin azalması
 • Deri, akciğer, mesane, böbrek ve karaciğer kanserleri dahil olmak üzere çeşitli kanser türleri

Arsenik kontaminasyonu, özellikle pilavı günlük diyetlerinin temel parçası olarak tüketen milyarlarca insan için ciddi bir endişe kaynağıdır . Bu basit pişirme kılavuzunu takip ederek, bu toksik maddeden kaçınabilir ve pirinç yemenin getirdiği avantajlardan tamamen yararlanabilirsiniz.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar :

Healthline.com
ModernSurvivalBlog.com
TAndFOnline.com
NCBI.NLM.NIH.gov
ScienceDirect.com