Vitaminlerin Fazlası Toksik Etki Oluşturur!

Vitaminler doğada doğal olarak bulunan maddelerdir. Bunun yanında laboratuvar ortamında takviye gıda olarak formüle edilebilmektedir. Vitaminler, vücudumuzun sağlıklı olması için çalışması gereken besinlerdir . Bununla birlikte, gereğinden fazla alınan vitaminlerin sağlık riskleri de olabilir.

Vücudumuza günlük ihtiyacımız olan vitaminleri beslenme yoluyla ala bilmekteyiz. Ancak, sağlıksız ve dengeli olmayan bir beslenme profili ile hareketsiz bir yaşam tarzı vitaminlerin eksikliğini doğurur. Bu yüzden yetersiz durumlar için takviye vitaminler mevcuttur.  1930’lardan önce takviye gıda şeklinde laboratuvar ürünü olan vitaminler yoktu ve bütün vitamin alımları gıdaya endeksliydi.

Toplumumuzda “vitamin” denildiğinde akla ilk gelen elbette C vitamini oluyor ve hemen C Vitamini kaynağı olan gıdalar renga renk gözlerimizin önüne geliyor. Ancak, vitamin dünyası çok geniş. A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, D, E ve K vitaminlerini C’ye kardeş olarak belirli bir sınıfta incelenir. Bu sınıfı belirleyen bilim dalı ise Gıda Kimyasıdır.
Laboratuvar Vitaminleri Nasıl Yapılır?

Genel olarak vitamin takviyeleri; mineralleri, esansiyel yağ asitlerini ve özellikle amino asitler gibi diğer besin öğlelerini içermez ve genellikle de (B grup vitamin hariç) tekil bir vitamin üzerinden takviye edici vitamin olarak pazarlanır.

Vitaminlerin aslında kendilerine özgü kimyasal bir yapıları vardır; ve kimyasal olarak ait oldukları yapıya göre aşağıdaki gibi adlandırılır.

 • A vitamini retinol, retinal ve dört karotenoidden (beta karoten dahil) oluşur.
 • B1 vitamini tiamine olarak adlandırılır;
 • B2 vitamini riboflavine olarak adlandırılır;
 • B3 vitamini niasin, niasinamid, nikotinamid ve riboside  isimleri ile de karşımıza çıkar;
 • B5 vitamini pantotenik aside olarak adlandırılır;
 • B6’nın piridoksin, piridoksamin ve piridoksal gibi isimleri vardır;
 • B7 vitamini biyotine olarak adlandırılır;
 • B9 vitamini folatlar olarak adlandırılır;
 • B12 vitamini siyanokobalamin, hidroksokobalamin, metilkobalamin ve adenosilkobalamine türevleri vardır.
 • C vitamini askorbik asittir;
 • D vitamini kolekalsiferol (D3) ve ergokalsiferolden (D2)  formlarındadır;
 • E vitamini tokoferollere ve tokotrienollere olarak adlandırılırken,
 • K vitamini filokinon ve menakinonlara isimlerine sahiptir.
Vitaminlerden kaynaklanabilecek zararlı etkiler

Aşırı vitamin alımı mide rahatsızlığına ve aşırı susamaya neden olabilir. Bazı vitaminler cilt döküntülerine ve saç dökülmesine neden olabilir. D vitamininin fazlası kemik kütlesini kaybetmenize neden olabilir.

Aşırı vitamin alımının diğer yan etkileri arasında kemik veya eklem ağrısı, konvülsiyonlar, cilt ve dudakların kuruması veya çatlaması, ateş, genel rahatsızlık, idrara çıkma sıklığının artması, sinirlilik, iştah kaybı, saç dökülmesi, kusma ve olağan dışı renkli cilt lekeleri bulunur.Vitaminlerden zarar gören vücut sistemleri

Vitaminler vücut için iyi olabilir, ancak çok fazla vitamin bünyemiz tarafından pek hoş karşılanmaz.  A, B-3, B-6, C, D, E ve K vitaminleri gibi bazı vitaminler karaciğer hasarına ve nörolojik semptomlara neden olabilir. Vitaminler, insanlar için toksik olabilen biyobirikimli özelliklere sahiptir. Türk Gıda Kodeksi’ne göre günlük alınması gereken (tavsiye edilen) vitamin ve mineral dozları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

 

Kısaca; Vitaminler çoğu gıda maddesinde bulunan organik maddelerdir, ancak laboratuvarlarda takviye olarak da formüle edilebilir. Vitaminlerin hem sağlık yararları hem de riskleri vardır, bu nedenle ılımlılık bir şekilde tüketilmelidir.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

TGK- Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme Yönetmeliği
NCBI.NLM.NIH.gov
NaturalPedia
Vikipedi
HealthyEating.SFGate.com