Margarinin Sağlık Riskleri Korkutuyor!

Margarin kremsi, sağlıksız ve 20. yüzyılın başlarından oldukça şımartılmış bir gıdadır. Başlangıçta tereyağa “daha ​​sağlıklı” bir alternatif olarak geliştirilen margarin çoğunlukla bitkisel yağ bazlıdır. Yağların zincir yapısını doyurmaya yönelik bir işlemden geçer ve asla kilo yönetimize faydası yoktur.

Beslenmenizi kontrol altında tutmada oldukça yararsız olduğu doğrulanmış olan Margarin;  yağın hidrojenasyona uğraması ile meydana gelir. Palm yağı, soya fasulyesini veya mısır yağını kalınlaştırmak ve tereyağının görünümüne ve dokusuna benzetmek için karışıma hidrojen molekülleri eklemek margarin üretiminin ana hattıır. Ancak bu teknik doymamış yağları doymuş yağlara dönüştürür. Beslenme ile ilgili temel bilgi:  bu maddelerin büyük miktarda alınmasının gizli tehlikelere neden olacaktır.
Margarin ürünleri, daha az miktarda doymuş yağ içerdiklerini iddia etmektedir. Bunun doğruluğu ne olursa olsun, tüketiciler bu ürünleri satın almaya karşı uyarılırlar. Tereyağı, daha yüksek yağ içeriğine rağmen şaşırtıcı derecede daha besleyicidir. Bunu telafi etmek için sağlık uzmanları ve beslenme uzmanları sadece az miktarda tereyağı tüketmenizi veya kullanmanızı önerir. Unutulmamalıdır ki tereyağ için de  aşırı tüketimi tavsiye edilmemektedir.

Margarinin neden olabileceği zararlı etkiler

Margarinin parıltısı sizi alatmasın. Sonuçta parlayan her şey altın değildir. Margarin sadece tereyağı ile aynı miktarda kalori içermez, aynı zamanda daha fazla doymuş ve trans yağa sahiptir. Tıbbi çalışmalar, trans yağın bugüne kadar gıda endüstrisindeki en zararlı maddelerden biri olabileceğini kanıtlamıştır. Düzenli bir margarin çubuğunun yemek kaşığı başına yaklaşık iki gram trans yağ içerdiği tahmin edilmektedir. Bu, ortalama büyüklükteki bir kişi için önerilen günlük değerin yüzde 17’sidir.

Trans yağ, HDL (yüksek yoğunluklu lipoprotein) seviyelerini düşürürken LDL (düşük yoğunluklu lipoprotein) kolesterolü yükseltir. Sonuç olarak, büyük miktarlarda margarin tüketmek arteriyel plak oluşumu ve kalp hastalığı riskini artırır . Bir beslenme incelemesi, düzenli olarak margarin yiyenlerin, tereyağı yiyenlere  göre önemli ölçüde azaltılmış bir bağışıklık tepkisine sahip oldukları sonucuna vardı. Azalan bağışıklık yanıtı, birini hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirir.

Bir başka çalışmada, çok fazla trans yağ açısından zengin yiyecek tüketen (margarin olarak kabul edilebilecek) hamile kadınların daha az anne sütü olduğu bulunmuştur . Bilim insanları aynı zamanda trans yağ alımının doğrudan insülin direnci ile ilişkili olduğunu ve kalbin glikoz metabolizmasını bozabileceğini varsayıyorlar.


Margarin tarafından zarar gören vücut sistemleri

Margarin kalbinize çok  fazla zararı verir. Konuyla ilgili  yeni araştırmalar, çok fazla margarin almanın kardiyovasküler bozukluk riskinin artmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Maddenin aşırı tüketimi, arterleri plak ile tıkayabilir. Bu kalbi iki kat fazla çalışmaya zorlar.

Margarin, düşük yağ içeriği nedeniyle tereyağa daha sağlıklı bir alternatif olarak lanse edildi. Buna rağmen, tehlikeli miktarda doymuş ve trans yağa sahip olmakla aşırı derecede zararı bir ürün olduğu ortaya çıktı.

Unutulmamalıdır; unlu mamuller sektöründe en çok kullanılan ürünlerin başında margarin gelir.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar

WiseGeek.com
IsItBadForYou.com
MyCulturedPalate.com
Naturalpedia.com