Maskeler; Konuşma Yoluyla Koronavirüs Yayılmasını Durdurur.

ABD Sağlık Bakanlığı (NIH) tarafından yapılan yeni bir araştırma  , maskelerin koronavirüsün yayılmasını durdurmada etkili olduğunu doğruladı  . Araştırmacılara göre, maskeler, çıplak gözle görülemeyen, konuşma sırasında serbest bırakılan küçük virüs dolu damlacıkları durdurmada etkilidir.

Yeni bir çalışma koronavirüs salgının yayılmasına neden olan konuşarak bulaşmanın üzerinde durmakta. Asemptomatik taşıyıcıların – öksürme veya hapşırma gibi belirtiler göstermeyen ve hatta hastalık belirtilerini hiç göstermeyen taşıyıcıların – çok sayıda enfeksiyondan sorumlu olduğu raporlanmakta.

Araştırmacılar, “Konuşma, SARS-CoV-2’nin birincil iletim şekli olabilir.” “Asemptomatik bulaşma raporları COVID-19 vakalarının% 50-80’ini oluşturduğunu ve tükürüğün  viral yüklere sahip olduğu düşünüldüğünde, konuşma sırasında damlacık emisyonu, bulaşmayı yönlendiren önemli bir faktör olabilir ve daha fazla çalışma yapılmasını gerektirebilir.” demektelerBulaşıcı parçacıklar olmadan konuşalım

Virüsün yayılmasının nasıl olabilir? Sadece konuşarak mı?  Dr. Philip Anfinrud liderliğindeki ekip, bir kişinin konuştuğu zaman tükürük vasıtayısla ortaya çıkan minik parçacıkları incelediler. Bunu yapmak için, bir kişinin tozsuz bir odada “sağlıklı kal” dediğini izleyen ultra hassas lazerler kullandılar. Testler önce maske olmadan, daha sonra konuşmacının ağzının üzerinde ev yapımı nemli bir bezle yapıldı.

Maskesizken konuşmada binlerce damlacık üretildi. Yalnızca 16,6 milisaniyelik bir anlık görüntüde lazerler 360 damlacık saptadı. Bu, sadece bir saniyelik konuşmada 21.600 damlacık ve bir dakika boyunca konuşurken bir milyondan fazla parçacığa dönüşür.

Bununla birlikte, konuşmacının ağzı nemli bir bezle kaplandığında, görünür damlacıklar sıfıra indirildi.

Araştırmacılar, “Nemli bir ev yapımı kumaş yüz maskesi, damlacık atılımını önemli ölçüde azalttı, konuşulan kelimelerin hiçbiri damlacık yükselmesine neden olmadı,” dedi.

Araştırmacılara göre pandemiyi atlatmanın en önemli bir yolu da; el sıkışma gibi yakın temaslardan uzak durmak gibi maske kullanmak.

Araştırmacılar ayrıca konuşma damlacıklarının virüsü iki yoldan başka birine aktarabileceğini de eklediler. Damlacıklar, nefes aldıklarında diğer insanları doğrudan enfekte edebilir. Buna ek olarak, damlacıklar da virüsü yüzeylere bırakabilir. Bu, ağızlarına veya burunlarına dokunmadan önce bu yüzeylere dokunmaları halinde insanları enfekte edebilir.


Tükürük büyük miktarda koronavirüs içerir

Konuşmadan salınan damlacıklar hala öksürme veya hapşırma ile yayılanlardan önemli ölçüde daha küçüktür, ancak kızamık, tüberküloz ve gribe neden olanlar da dahil olmak üzere birkaç solunum yolu patojeni taşıyacak kadar büyüktür.

Geçen ay, The Lancet’da yayınlanan araştırma  göre; koronavirüs büyük miktarlarda tükürük içinde hazır bulunmakta . Bu çalışma, tükürük viral yükünün, semptomların ortaya çıkmasından sonraki ilk hafta boyunca en yüksek zaman olduğunu ve daha sonra zaman içinde azaldığını da buldu.


Yüz maskeleri üzerine tartışma

İnsanların koronavirüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak için yüz maskeleri giyip giymemeleri salgın boyunca tartışma konusu olmuştur. Yaklaşık bir haftadır ülkemizde de süpermarketler gibi toplu alışveriş yapılan yerlerde maske zorunluluğu getirildi..

Diğer Taraftan Dünya Sağlık Örgütü , yaptığı açıklamada sağlıklı insanlar için yüz maskelerinin gerekmediğini ve maskelerin koronavirüsde ek koruma sağlamadığını belirtti.

Sağlık Bakanlığımız da daha önce DSÖ ile aynı tutumu benimsemiştir, ancak o zamandan beri asemptomatik taşıyıcılar tarafından risk üzerine daha fazla veri ortaya çıktıkça ayarlarını değiştirdiler . Ve bu ayarlar şu sıralar en güvendiğimiz kurum olan Sağlık Bakanlığının Bilim Kurulu tarafından organize edilmekte.

Bu arada, başka çalışmalar koronavirüs partiküllerinin uzun süre havada asılı kalabileceğini göstermiştir  . Bu son çalışması, henüz hakem değerlendirilmesinde olmasına rağmen, hastalığın yayılmasını yavaşlatmak için yüz maskelerinin kullanımını daha da destekliyor gibi görünüyor.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar :

DailyMail.co.uk
MedRXiv.org
TheLancet.com
LiveScience.com
BusinessInsider.com