Çay’ın İlerleyen Yaşlarda Kolestrole Karşı Koruduğu Bulundu

Çay, dünya çapında tüketilen yaygın bir aromatik içecektir. Aslında, Birleşmiş Milletler  Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) çayın dünya çapında sudan sonra en çok tüketilen içecek olduğunu iddia ediyor . Ancak bu içecek, soğuk havalarda sizi ısıtmak için bir içecekten çok daha fazlası. Çay, sağladığı sağlık yararları için de çok takdir edilmektedir. Örneğin, araştırmalar her gün bir bardak çay içmenin bazı kalp faydaları getirebileceğini bulmuştur

Önceki çalışmalar çayın , arterlerde biriken “kötü” kolesterol olarak adlandırılan düşük yoğunluklu lipoprotein veya LDL’nin kan seviyelerini azaltarak kalp hastalığı ve felç riskini azaltma yeteneğini ortaya koymuştur . Bununla birlikte, bu çalışmalar, çay içmenin, LDL’yi arterlerden uzak tutmaya yardımcı olan yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) olarak da bilinen “iyi” kolesterolü nasıl etkilediğini cevaplamamıştır.

Ancak Journal of American Heart Association’da  yayınlanan yeni bir araştırma,  günlük bir fincan çayın yaşlanma ile ilişkili HDL’deki doğal azalmayı yavaşlatabileceğini ortaya koydu .
Çay içmek ve sağlıklı kolesterol seviyelerini korumak arasındaki bağlantı

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nden  (PSU) araştırmacılar, çay tüketimi ve kan HDL seviyeleri arasındaki ilişkiyi analiz ettiler. Altı yıl boyunca Çin’in Tangshan kentindeki Kaliuan topluluğundan 80.000’den fazla insanı gözlemlediler. Araştırmacılar, çay içenlerin HDL seviyelerinde yaşa bağlı önemli ölçüde daha yavaş düşüşler sergilediğini bulmuşlardır. Bunu kardiyovasküler hastalık riskinde yüzde sekiz azalma ile ilişkilendirmesine olanak tanımaktadır.

Araştırmacılar ayrıca yeşil çayın kalp sağlığı üzerinde siyah çaydan çok daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu keşfettiler . Bu, büyük miktarlarda polifenoller ve kateşinler içeren anti-enflamatuar özellikleriyle bilinen bileşiklerin her iki çay türünde  farklı oranlarda bulunmasından kaynaklıdır.


Artan Çay HDL’de Yavaş Düşüş Hangi Kişilerde Etkili?

Artan çay tüketimi ile HDL seviyelerindeki yavaş düşüş arasındaki bağlantı tüm katılımcılarda gözlenmiştir, ancak erkeklerde ve sigara içen, obez olan veya hareketsiz bir yaşam tarzı yaşayan 60 yaş ve üstü kişilerde daha belirgindi. PSU’daki Beslenme Epidemiyoloji Laboratuarı’nın direktörü olan kıdemli yazar Xiang Gao, “Bu insanlarda önemli bir ilişki gözlemledik.” diyor.

Ancak çalışmanın çeşitli kısıtlamaları vardı. Araştırmacıların bulguları çoğunlukla genel çay tüketimi (aylık veya haftalık) hakkında kendi bildirdiği bilgilere dayanmaktadır. Çalışma ayrıca et, kepekli tahıllar, meyve ve sebzelerin tüketimi gibi diyet bilgilerini de içermiyordu. Dahası, çalışma sadece belirli bir Çin topluluğundan, ülkenin tüm nüfusunu temsil etmeyen insanları analiz etti.

New York’un Albert Einstein Tıp Fakültesi’nden bir profesör olan Judith Wylie-Rosett , çalışma HDL seviyeleri üzerindeki etkisini analiz ederken, çay içmenin “faydalarını desteklemek için temkinli bir yaklaşım” olduğunu belirtti.

Rosett’e göre “HDL kolesterolündeki yaşla ilgili düşüş hakkında çok fazla konuşmuyoruz ve onu artırmaya çalışmak için ana yaşam tarzı stratejilerimiz güçlü fiziksel aktivite ve kilo vermek” dedi. Diğer yaşam tarzı seçimlerinin bu çabaları desteklemeye yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

Superfoods.news
Heart.org
FAO.org
AHAJournals.org