DSÖ’den Türkiye’ye Övgü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Türkiye’ye teşekkür etti. Ghebreyesus, Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (COVID-19) konusunda sergilediği dayanışmanın tüm dünyaya örnek olması gerektiğini ifade etti.

Çin’İn Wuhan eyaletinde salgın başladığı zamanlarda Tıbbi malzeme yardımı yapılmıştı. Takip eden süreçte İran’ın yüksek oranda COVİD-19’dan etkilenme sürecinde ilk el uzatan ülke yine Türkiye olmuştu. Geçtiğimiz günlerde İspanya ve İtalya’ya gerçekleşen tıbbi malzeme ve gıda yardımları bu ülkelere sırt çeviren AB ülkelerine ders niteliğindeydi.Gerek yardım taleplerine olan hızlı yanıtları gerekse de bir çok Avrupa ülkesinden çok önce gerekli önlemleri almaya başlayan Türkiye’ye Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ-Who) övgü geldi .

“Türkiye Her Zaman Yardım Elini Uzatmıştır”

Hiçbir ülkenin doğal felaketler konusunda Türkiye’den daha tecrübeli olmadığını belirten Ghebreyesus, “Türkiye her zaman yardım elini uzatmıştır şimdi de uzatıyor” şeklinde konuştu. Ghebreyesus, Türkiye’nin yeni tip koronavirüs salgınına karşı mücadelede zor durumda kalan ülkelere verdiği tıbbi yardım için minnettar olduklarını söyledi.

Ghebreyesus, Türk Konseyinin “COVID-19 Salgını ile Mücadelede İşbirliği ve Dayanışma” konulu olağanüstü video konferans zirvesine katıldığını belirtti. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) liderlerine, yeni tip koronavirüs salgını konusunda gösterdikleri dayanışma ve yardımlaşma için teşekkür eden Ghebreyesus, şunları söyledi:

“Yeni tip koronavirüs’ün küresel çapta yayılmaya başlamasından bu yana, Türk Konseyi liderleri, hastane imkanlarının paylaşılması, insani yardım, test kitlerinin tedarik edilmesi, klinik tecrübelerinin paylaşılması ve tıbbi destek de dahil yakın iş birliği yapıyor. Türk Konseyi liderlerinin birlik çağrısı ve bu krizin insanlığı bir araya getirmesi gerektiğini tasdik etmeleri beni tümüyle cesaretlendiriyor. DSÖ, güçlü desteğinize minnettardır. Bu ortak tehdidin birlikte üstesinden gelmeyi umuyoruz.”Kaynak:

Saglik.gov.tr
Who.int