Hesperidin Nedir? Sağlık yararları ve kaynakları

Hesperidin, turunçgillerde yaygın olarak görülen doğal olarak oluşan bir bitki bileşiğidir. Bileşik, bitkilere karakteristik renklerini, lezzetlerini ve aromasını sağlayan bir biyoflavonoid olarak sınıflandırılır. Hesperidin narenciye kabuklarında ve iç yüzeydeki beyaz zarlarda oldukça fazla bulunur . Bileşik vücutta üretilmez ve bu besin açısından zengin gıdalar tüketilerek elde edilebilir. Hesperidin, turunçgillerdeki en aktif biyoflavonoidlerden biridir.

Hesperidin limon , portakal, mandalina ve greyfurt gibi narenciye meyvelerinde yüksek konsantrasyonda bulunur . Benzer şekilde, narenciye kabukları , özellikle büyük miktarlarda bu bileşikten içerir. Yararlı besin, kayısı, erik ve yabanmersinden de elde edilebilir . Ayrıca, brokoli, yeşil biber ve sarı biber gibi sebzeler mükemmel hesperidin kaynaklarıdır. Karabuğday özellikle hesperidin açısından da zengindir.
Hesperidin’in Sağlık Yararları

Hesperidin’in C vitamini kompleksinin oluşumunda merkezi bir rol oynadığını düşünülüyor ve bu da vücudun bir dizi enfeksiyona karşı savunmasını güçlendirmeye yardımcı olması manasına gelir. Besin ayrıca serbest radikalleri temizleyen ve ortadan kaldıran güçlü bir antioksidan görevi görür. Bu daha sonra oksidatif stresi azaltır ve DNA hasarını engeller. Benzer şekilde, hesperidin etkili bir şekilde toksinlerin atılımına yardım eder ve enflamatuar süreçleri inhibe eder.

Hesperidin, kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkileri nedeniyle de lanse edilir. Bileşiğin kalbi oksidatif strese ve doku hasarına karşı koruduğu, böylece çok sayıda kardiyovasküler durum geliştirme olasılığını azalttığı bilinmektedir. Benzer şekilde hesperidin’in kan basıncı seviyelerini düşürdüğü ve vücudun toplam kolesterol oranlarını azalttığı bulunmuştur. Kardiyovasküler faydalarının yanı sıra, bileşiğin sindirim sistemini koruyan özelliklere de sahip olduğu gösterilmiştir. Bileşik aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve sağlıklı yağ kaybını kolaylaştırır. Hesperidin ayrıca hemoroid için doğal bir tedavi olarak bilinir.


Kansere Karşıtı ve Beyin Dostu Hesperidin

Hesperidin, farklı kanser türlerine karşı koruyucu özellikleri ile de bilinir. Besin maddesinin beyin sağlığını da iyileştirdiği bulunmuştur. Aslında, bir hayvan çalışması, besinin Alzheimer hastalığının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Hesperidin’in ayrıca beyin felci, depresyon ve anksiyete geliştirme riskini azalttığı gösterilmiştir. Benzer şekilde, yararlı bileşiğin uykuyu iyileştirdiği, nöropatik ağrıyı hafiflettiği ve merkezi sinir sisteminin genel sağlığını desteklediği bilinmektedir.

Ek olarak hesperidin, kemik sağlığı üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle değerlendirilir. Besin maddesinin, kemik hücresi büyümesini ve oluşumunu artırarak kemik kaybını önlediği bilinmektedir. Bileşiğin ayrıca çeşitli cilt alerjileri ve durumlarının başlamasını önlediği ve gözleri sinirsel hasarlardan ve diğer ciddi bozukluklardan koruduğu gösterilmiştir. Hesperidin ayrıca kan dolaşımı üzerindeki olumlu etkileri için de lanse edilir.


Hesperidin tarafından desteklenen vücut sistemleri

Hesperidin özellikle güçlü bir bağışıklık sistemi kurmak ve sürdürmek için yararlıdır. Benzer şekilde, faydalı bileşik hem kalp hem de beyin sağlığını iyileştirir. Besin ayrıca sindirim profilini, gözleri ve cildi destekler.

  • Hesperidin kanser, kalp hastalığı, diyabet ve DNA hasarını önler.
  • Hesperidin, Alzheimer hastalığına, anksiyeteye ve depresyona karşı korur.
  • Hesperidin, nöropatik ağrı, göz hasarı ve cilt bozukluklarını hafifletir.
  • Hesperidin özellikle vücudun genel bağışıklığını arttırmaya yardımcı olur.
  • Hesperidin hem kalp hem de beyin sağlığına faydalıdır.
  • Hesperidin sindirim profilini, gözleri ve cildi destekler.
Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar :

NutrientsReview.com
SelfHacked.com
LiveStrong.com