Detoks için 7 süper gıda

Bir dağa kolayca çıkabilmek ile  yataktan kalkmak için mücadele etmek arasında çok büyük fark var. Sağlığın farkına varabilmek için zor durumlarınızı beklemeye gerek yok . Sağlığınız için en önemli ama gözden kaçan yönlerinden biri uygun beslenme programıdır. Sağlıksız ve besin açısından yetersiz birçok öğün , vücudunuzda toksinlerin birikmesine neden olarak çeşitli olası zayıflatıcı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sorunları önlemek için vücudunuzu detoksifiye etmeye yardımcı olabilecek yiyecekler yemelisiniz .

İşte bunu yapabilen yedi yiyecek.

Keten tohumu

Keten tohumu, vücudunuzu sağlıksız unsurların temizliğine yardımcı olan besinler ile doldurulur. Bu besinler alfa-linolenik asit ve diyet lifi gibi esansiyel yağ asitlerini içerir. Keten tohumu içindeki tüm bu yararlı bileşikler kanınızı ve bağırsağınızı temizlemek, bağışıklık sisteminizin sağlığını iyileştirmek ve kolesterolünüzü düşürmek için çalışır.

Buğday çimi

Buğday çimi içindeki klorofil, vitaminler, mineraller, amino asitler, lif, enzimler ve protein,  ona detoksifiye etme yeteneklerini verir. Buğday çimi pH seviyenizi sabit tutabilir, kanınızı temizleyebilir ve karaciğerinizin tehlikeli toksinlerden kurtulma doğal yeteneğini artırabilir. Buğday çiminin de bağışıklık sisteminizi destekler özellikleri vardır.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Elma

“Günde bir elma doktoru uzak tutar” denmesinin arkasında bir gerçek var. Elmalar, dünyanın en iyi süper meyvelerindendir. Elmalar, içerdikleri pektin adı verilen çözünür bir lif sayesinde vücudunuzu detoksifiye etme yeteneğine sahiptir. Pektin kurşun ve alüminyum gibi ağır metalleri sisteminizden temizlemeye yardımcı olabilir.

Nar

Antioksidanlardan bahsederken akla ilk gelen meyve nardır.  Narlar, hücreleri oksidatif strese karşı koruyabilen antosiyaninler içerir. Narlardaki yüksek C vitamini seviyeleri de bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir  . Sekiz onsluk saf, organik nar suyu içmek, kan kolesterol seviyenizi düşürmenize ve kan akışınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.Pancar

Pancar  , beta-karoten, demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ve B3, B6 ve C vitaminleri gibi harika bir detoksifiye edici besin kaynağıdır. Ayrıca kan pH seviyelerinizi stabilize edebilir ve kan hücrelerinizin oksijene girmesine yardımcı olabilir. Vücudun doğal detoksifikasyon yeteneğini bu şekilde destekler.Deniz yosunu

Birçok deniz yosunu çeşidi, vücudunuzdaki toksinleri temizleyebilen mineraller açısından zengindir. Deniz yosunundaki aljinik asit, sindirim sisteminizdeki toksinleri emerken, deniz yosunundaki antioksidanlar sindirim sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Hijiki ve arame gibi bazı deniz yosunu çeşitleri, detoksifikasyonu destekleyen mükemmel diyet lifi kaynaklarıdır.Zencefil

Zencefil, gıdaların bağırsaklardan hareketini hızlandıran anti-enflamatuar bileşikler ile  gingeroller ve shogaoller gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Zencefil ayrıca optimal karaciğer fonksiyonunu teşvik ederek vücudunuzun doğal olarak detoksifikasyonuna yardımcı olur. Bu arada, zencefil içindeki besinler bağışıklık sisteminize faydalı bir destek verebilir.

Vücudun doğal detoksifikasyon yeteneğini artıran gıdaları içeren Detoks planlarınıza bu liste yardımcı olabilir, ancak vücudunuzu tamamen temizlemek için yeterli değildir. Bu süper yiyeceklerin etkili olabilmesi için sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile eşleştirilmesi gerekir. Vücudunuzun doğal olarak detoksifikasyonuna yardımcı olmak için detoks planınızı düzenli egzersiz ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile tamamlayın.

Diyetisyen kontrolü dışında yapılan beslenme alışkanlıkları değişiklikleri vücudunuzda geri dönülemez hasarlara neden olabilir.

 

Kaynaklar

TheHealthAdventure.org

Food.NDTV.com

Blog.WorkoutHealthy.com