Sporcular Dikkat: “L-karnitin Nedir?”

L-karnitin, bir amino asit türevi ve çizgili kas ve karaciğerin birincil bileşenidir. Bileşik, yağ asidi metabolizmasında önemli bir rol oynar. L-karnitin, oksidasyon ve enerji üretimi için hücrelerin mitrokondriyal uzun zincirli bir yağ asidinin girişini kolaylaştırır.

Bu yağ asitleri daha sonra beyin dışındaki vücuttaki tüm dokularda bir enerji substratı olarak kullanılır. Vücut, metiyonin ve lizin amino asitlerinden L-karnitin üretebilir. Vücut ayrıca yeterli L-karnitin seviyeleri üretmek için bol miktarda C vitamini gerektirir.

Sığır eti , kümes hayvanları ve balık mükemmel L-karnitin kaynaklarıdır. Mantarlar , süt ürünleri ve fındık da bu faydalı bileşik açısından zengindir.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

L-karnitin’nin sağlık yararları

L-karnitin en iyi vücut ağırlığı üzerindeki yararlı etkileri ile bilinir. Önceki çalışmalar, bileşiğin egzersiz dayanıklılığını artırmaya yardımcı olduğunu ve yağ metabolizmasını ve enerjiye dönüşümünü kolaylaştırdığını göstermiştir. Önceki çalışmalar, beslenmenin egzersiz sırasında laktik asit üretimini engellediğini, egzersizle ilgili stresin iyileşmesini hızlandırdığını ve hücre hasarını ve ölümünü azalttığını göstermiştir.

Aynı şekilde, besinin, bir egzersizden sonra vücudun egzersiz performansını artırdığı ve kas sağlığını geliştirdiği bilinmektedir. L-karnitinin kas oksijen beslemesini kolaylaştırdığı, kan akışını ve nitrik oksit üretimini arttırdığı gösterilmiştir, bu da yorgunluğu azaltır. Bileşik ayrıca kırmızı kan hücresi üretimini arttırmak ve kas ağrısını önlemek için lanse edilir.

L-karnitin, beyin sağlığını da iyileştirdiği söylenir. Hergün L-karnitin almanın, Alzheimer hastalığı ve diğer bilişsel rahatsızlıkları olan hastalarda beyin fonksiyonları düzenlediği bilinmektedir.. Aynı şekilde, besinin koşulları olmayan yaşlı insanlara da benzer faydalar sağladığı bulunmuştur. Bir Makaleye göre, bileşik beyni alkole bağlı hasardan da koruyabilir. Besin maddesinin depresyondan kurtulduğu ve genel ruh halini iyileştirdiği bilinmektedir.

Besin ayrıca kalp sağlığını geliştirdiği ve çeşitli kardiyovasküler hastalıklar geliştirme olasılığını azalttığı bilinmektedir. Önceki bir çalışma, günlük L-karnitin alımının sistolik kan basıncını yaklaşık 10 puan azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Başka bir çalışmada, L-karnitin takviyesi, koroner kalp hastalığı ve kronik kalp yetmezliği gibi ciddi kardiyovasküler bozukluklarda belirgin iyileşmelerle ilişkilendirilmiştir. Besin maddesinin, başka bir çalışmada kalp yetmezliğini ve kalbe bağlı ölümleri azalttığı bulunmuştur.

Bileşik, diyabet belirteçlerini iyileştirmek için de kullanılır. L-karnitin karbonhidrat açısından zengin bir diyet kan şekeri tepkisini artırmaya yardımcı olur. Besin maddesinin, vücudun karbonhidrat kullanımını kolaylaştıran önemli bir enzim seviyesini artırarak diyabeti uzaklaştırdığı bilinmektedir.


Ayrıca, L-karnitin aşağıdakil problemlerinde  neden olarak tahmin edilmektedir.

 • Erkek Doğurganlığını Artırır
 • HIV İlerlemesini Geciktirir
 • Yaşlanmayı Savur
 • Böbrek Fonksiyonunu İyileştirir
 • Uykuyu Geliştirir
 • Uyarıyı Artırır
 • Hipertiroidizmi inhibe eder
 • Fibromiyaljiyi Azaltır
 • Genetik Hasarı Giderir
 • Kemikleri GüçlendirirL-karnitin ile desteklenen vücut sistemleri

L-karnitinin kilo kaybı etkileri hem sindirim hem de kardiyovasküler sistem için özellikle yararlıdır. Aynı şekilde, besin vücudun genel kan dolaşımını artırır ve hem kas hem de beyin sağlığını iyileştirir. Bileşik ayrıca kemik sağlığı, böbrek ve tiroid fonksiyonlarını ve erkek üreme sağlığını destekler.

 • L-karnitin hücre hasarını, diyabeti, Alzheimer hastalığını ve diğer bilişsel hastalıkları önler.
 • L-karnitin stres, kas stresi, koroner kalp hastalığı ve kronik kalp yetmezliğini önler.
 • L-karnitin kilo kaybını ve genel sindirim ve kardiyovasküler profilleri iyileştirir.
 • L-karnitin kan dolaşımını destekler ve hem kas hem de beyin sağlığını artırır.
 • L-karnitin kemik sağlığını, böbrek ve tiroid fonksiyonlarını ve erkek üreme sağlığını güçlendirir.
Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

PubChem.NCBI.NIH.gov
HealthLine.com
SelfHacked.com