Tarım Bakanlığı 45 Firma 55 Parti Ürün İfşa Etti

Ülkemiz Gıda Otoritesi olan T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı; yaptığı basın açıklamasında 45 firmaya ait 55 parti üründe taklit ve tağşiş olduğu ilan etti

Bakanlık yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak ;Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmakta.

Uygunsuzluklar Nasıl Tespit Ediliyor

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığın rutin denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı var. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımakta.Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 45 firmaya ait 55 parti ürün Bakanlığın internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunuldu. Tam Liste İçin Tıklayın
Bu son Listeyle ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1509 firmaya ait 3356 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Peki Listede Neler Var?

Her zaman  kebapçılar, sucukçular başı çekerdi. Bu sefer zirveyi enerji içecekleri ve kahvecilere kaptırmışlar.. Sucukta baş eti, kebap ve pide harçlarında tavuk etleri var. Her zaman korktuğumuz domuz eti bu sefer yok ama yerine bir firmaya ait iki parti üründe at eti tespit edildiğini görüyoruz.

Tam Liste İçin Tıklayın

Bu sefer liste başı tağşiş  ise sildenafil içerikli; şekerlemeler ve enerji içecekleri. Sildenafil bilindiği üzere cinsel yetersizlik için kullanılan ünlü mavi hapın etkin maddesidir. Özellikle kalp hastalarının dikkatli kullanması gerekirken, gıdaların içinde karşımıza çıkmasının kokutucu sonuçları olabilir.Zeytinyağ da yine bilindik taklit olan; farklı ürünlerden elde edilen yağların karıştırılmasını görmekteyiz. Peynire nişasta ve tereyağına margarin ilavesine ise zamanla alışmış gibi görünüyoruz.

Kırmızı pul biberde boyar madde bulunması ve çaylarda boyar madde bulunması olayları ise geçtiğimiz listelere nazaran oldukça az boyutta.

İfşa listelerinin periyotları kısaldıkça bu listenin de oldukça azalacağı belli.