Organik Gıda Nedir?

Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) bir çok ön yargıya neden olurken bizleri dehşete düşüren tarafları da var. Artık çoğu insan, gıdanın en önemli yönlerinden birinin nasıl üretildiğini araştırmaya başladı. Etiket okuma alışkanlıkları da her geçen gün artıyor. Tüketicilerin hedefinde ise Organik gıdalar var. Organik olmayan muadillerine göre daha fazla besin içeriyorlar ve bu nedenle, genel sağlığı daha iyi destekleye bilmekteler.

Organik yiyecekler yemek bir yaşam tarzı seçeneği değildir; genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Sadece uygun yönergeler kullanılarak yetiştirilen yiyecekleri satın almaya dikkat etmelisiniz. “Organik” sloganıyla satılan her ürüne de kanmamak lazım. Organik sertifikalı ürünleri tercih etmeli, ürününüzün gerçekten organik olduğunu bilerek ve güvenerek tüketmelisiniz.


REKLAM: Antepezo.com “Hijyenik şartlarda, kaliteli ham madde ile ekonomik üretim

Çok sayıda çalışma, organik gıda yiyen bir kişide “domino etkisi” oluştuğunu söylüyor. Daha kaliteli yiyecekler yemeye ilk adım atanların, düzenli fiziksel egzersize katılma, daha az alkol tüketimi, yoga ve meditasyon gibi zihin-beden alışkanlıklarını uygulama da dahil olmak üzere daha sağlıklı kalıpları takip etme olasılığı daha yüksektir.

Organik gıda mükemmel beslenmenin eş anlamlısıdır.

Organik olarak yetiştirilen gıdaların besin profili harikadır; daha fazla besin maddesi ve daha az nitrat içerir. Organik olmayan yiyecekleri organik meslektaşlarıyla karşılaştıran 400’den fazla bilimsel inceleme , organiklerin biyoyararlı daha fazla bitki besinleri içerdiğini kanıtlamıştır. Üstün sağlık faydalarının yanı sıra lezzet olarak da organikl ürünlerin üstünlüğü mevcuttur.

Örneğin, organik olarak yetiştirilen portakallar , süpermarketlerdeki kuzenlerinden daha küçükken, yüzde 30 daha fazla C vitamini içerir. Marul , ıspanak , havuç , patates ve lahana gibi organik olarak yetiştirilen diğer ürünler yüzde 27 kadar daha fazla C vitamini içerebilir. Organik ve organik olmayan ürün karşılaştırmalarında yüzde 21.1 daha fazla demir, yüzde 29.3 daha fazla magnezyum, yüzde 13.6 daha fazla fosfor ve yüzde 18 daha fazla polifenol ortalama değerlere ulaşılmıştır.


Organik gıdaların sağlık faydaları

Organik bir etikete sahip olmak, gıdanın pestisitler gibi sentetik girdilerden arındırılmış olması ve herhangi bir şekilde genetik olarak modifiye edilmemiş veya kurcalanmamış olması gerekir. Özünde, doğa bize meyve ve sebzeyi nasıl veriyor ise o şekilde kabul etmeliyiz.

Organik gıdaları düzenli ve sürekli yemek, genel sağlığı teşvik eder ve geliştirir. Kohort çalışmaları, organik gıdaların tip-2 diyabet, kardiyovasküler hastalık, demans ve ergen alerjileri gibi çeşitli durumların oluşumunu azaltabileceğini göstermiştir. Organik gıda tüketiminin; yapay gübrelerde bulunan ağır metal kadmiyumdan vücudu uzak tuttuğu bilimsel araştırmalar ile bilinen bir geçektir.

Organik yiyecekler tüketenlerin obez olma olasılığı daha düşüktür, bu nedenle kiloya bağlı hastalıklardan kaçınanların da organik tüketime geçmesi gerekir.

Organik ürünlerin seçilmesi, aynı zamanda çevresel pestisitlere maruz kalmanızı da azaltacaktır. Bilim, tekrar tekrar pestisit maruziyetinin nörogelişimde eksikliklere yol açabileceğini göstermiştir.


Organik gıdalar Ne  İşe Yarar?

Tüm vücut sistemleri organik gıdalarla desteklenir. Organik olarak yetiştirilen ürünlerin tüketimi, uygun organ fonksiyonunu ve gelişimi ile düzenli kan akışını garanti eder.

Organik gıda kullanmanın pek çok yolu var. Ama en güzeli küçük bir bahçe satın alıp kendi yiyeceğini üretme fikri cazip gelebilir. Ancak; çevrenizde gerçekleşecek tarımsal ilaçlama faaliyeti ürünlerinizi organik olmaktan çıkaracaktır.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar

HealthEating.SFGate.com
Organic.org
AlterNet.com
MotherEarthLiving.com