Covid-19 Obezite ile Daha Tehlikeli Hale Geliyor!

Aşırı kilolu veya obez misiniz? Eğer öyleyse, dahil koronavirüs (COVID-19) sizin için daha tehlikeli bir hal alabilir. Komplikasyonların ağır seyretmesi ve ölüm riski obezite sorunu yaşayanlarda daha yüksek.

Koronavirüs (COVID-19) ile enfekte olanların yüzde 88 kadarı sonunda geçmekte olan grip benzeri semptomlar geliştirirken, geri kalanı genellikle hastaneye yatmayı gerektiren daha kötü semptomlarla karşı karşıya kalıyor. birçok durumda, bu millet de anormal derecede büyük.

Fransız bilim insanı Profesör Jean-François Delfraissy,(aynı zamanda Fransız bilim kurulu başkanı) 17 milyon vatandaşının , önceden var olan hastalık nedeniyle ciddi enfeksiyon riski altında olduğunu tahmin ediyor. Önceden var olan hastalıkların içine Obezite de dahil ve en çok korkulan hasta grupları da bu grup.
Obezitede Risk Grubunda Yaşın Önemi Yok!

Delfraissy özellikle bu korkunç virüs hakkında özellikle obez gençlerin daha dikkatli olmaları yönünde uyarılarda bulunuyor. Amerika’da hasta sayısının ve ölümün bu denli yüksek olmasındaki sebeplerden birinin de nüfusun genellikle aşırı kilolu olmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Uzmanlara göre; Obez bireylerin hastaneye yatma durumları ve solunum cihazına bağlanma olasılıkları aynı yaşta normal bireylere göre yedi kat daha fazlaWuhan koronavirüsü (COVID-19) şişman insanları sever

Delfraissy’nin bulguları , Amerika’nın en şişman şehirlerinden biri olan New Orleans gibi yerlerde Wuhan koronavirüsünün (COVID-19) kişi başına ortalama oranlarının daha yüksek olması konusunda netlik sağlamaya yardımcı oluyor. Ayrıca, insanların kendilerini korunmaları için zayıflamalarını amaçlayan daha fazla halk sağlığı girişimi ihtiyacının bir kez daha önemi vurgulanıyor.

Yele Tıp’dan Dr John Morton göre şişman insanlar koronavirüse daha şiddetli durumlarla giriş yapıyor ve hastalık süreci ağır kilolar dolayısıyla asla kolay geçmiyor. Solunum cihazları dahi bir noktada ağır kilolara sahip bireyler için yeterli gelmiyor. Vücudun ağırlaşmasıyla solunum yollarındaki baskı artışına Hipoventilasyon sendromu adı verilmekte ve böyle bir durumda derin nefes almak oldukça zorlaşıyor.

“Ekstra kilo taşıyan hastalar  iyi çalışan bir bağışıklık sistemine sahip değildir” diyen Morton, obez olmanın kişinin yüksek tansiyon ve diyabet gibi diğer sağlık problemlerini geliştirme riskini artırdığını da belirtti.

COVID-19 akciğerlerin içine girmek için bir “kapı” kullanmakta ve adına ACE-2 reseptörü denilmekte. Bu kapı adipositler olarak bilinen yağ hücrelerinde yapıldığından, obez insanlar virüs ile kolay enfekte olmak için adaylar.

New Orleans’taki son rapora göre ölüm oranları, New York’ta görülenden tam yedi kat daha fazla. Bu durumun da Obez-kilo durumu ile yakından ilgisi olduğu açık.

 

Kaynaklar:

News.Trust.org
NaturalNews.com
WTNH.com
Pandemic.news