Koronalı Ramazan Günleri İçin 50 Ürüne Sıkı Takip

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, perakende sektörünün, ramazan ayına ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin etkisiyle oluşan ek talebe karşı gerekli hazırlıkları yaptığını belirterek, “Vatandaşlarımız günlük alışverişlerini yapsınlar, daha fazla stoğa ihtiyaç yok. Cumartesi, pazar gününe yetecek kadar ürünlerini buzdolabına koyarlarsa taze taze bunları yerler, pazartesi günü yine alışverişlerini yapabiliyor olacaklar.” dedi.

Kovid-19 salgınının dünyada ve Türkiye’de etkili olduğu son günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı’nda da çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bu süreçte bakanlıkta çalışan kişi sayısı da oldukça azaldı ve başta maske kullanımı olmak  üzere gerekli tedbirler alındı.

Bu kapsamda sadece bakanlık çalışanları çerçevesinde değil bakanlığın etkin olduğu sektörlerde gerekli hazırlıklar devam ediyor. Bakanlık tarafından verilen bilgilere göre; Devam eden pandemi günlerinde başlayacak Ramazan Ayı İçin gerekli önlemler alınmış durumda.
3’ü 1 AradaKovid-19, Hasat Zamanı ve Ramazan ; Stoklar Ne Durumda

Kovid-19 salgınının yaşandığı bu dönemin aynı zamanda hasadın yaklaştığı bir süre. Aynı zamanda Ramazan ayı olması sebebiyle gıda sektöründe arz-talep süreci nasıl koordine edileceği merak konusu. Bu konuda bir demeç veren Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Bugün artık tarımsal üretimle ilgili alacağımız tedbirler yeni ekim, dikim ve sonbahar sezonuyla ilgili tedbirler. Türkiye’nin herhangi bir şekilde hububatta, bakliyatta, ette, sütte, meyvede, sebzede bir eksiği yok. Yer yer lojistik zincirinin kırılmasıyla ilgili bazı problemler yaşanabilir, onlar çok ufak tefek şeyler. Türkiye bu konuda çok iyi bir performans göstermiştir. Burada Türkiye’nin karnesi son derece iyidir. Perakende ve üretimde gıdanın tüketiciye sunulması konusunda karnemiz mükemmele yakın bir karne.”

Pakdemirli, Kovid-19 nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı sonrasında dün marketlerin 2-2,5 misli taleple karşılaştığına dikkati çekerek, sistemin bunlara hazırlıklı olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de; Çin,Amerika ve İtalya’daki gibi rafların boşaldığının görülmedi. Sadece birkaç üründe eksiklikler oldu ve Türkiye’nin rafların boşaldığı senaryo ve sahneleri gözlemlenmedi. Bakan Pakdemirli’ye göre , tarım ve gıda üretiminin kuvvetli olması, perakende sektörünün de çok çabuk adaptasyonu sayesinde tüketiciye herhangi bir problem yaşatılmadı.


Ülkemizde Gıda Alışverişinin %25’i Ramazan Ayında Gerçekleşti.

Ülkemiz için Ramazan ayı ayrı bir hassasiyet ve güzellikte geçiyor. Bu sene Ramazanın tüm güzelliklerini eve sığdıracağız. Ancak Ramazan ayı gıda alışverişlerinde daha farklı bir hassasiyet söz konusu.

Tüm Türkiye’deki gıda alışverişinin yüzde 25’i Ramazan ayında gerçekleştiriliyor. Daha önceki yıllarda karşılaşılan bu durumdan kaynaklı sektörde bir hazırlanma söz konusu. Ancak bir de Covid-19 durumu var. Bu yüzden Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; gıda alışverişlerinin 3 misli talebe karşılık verecek şekilde sektör kendini ayarladı.

Bakan Pakdemirli bu konuda ; “Herkes ramazanda daha çok alışveriş yapar, sofralarına daha çok dikkat eder, sofralarını daha verimli ve bereketli hale getirmeye çalışır. Ramazan için zaten perakende sektörü ön hazırlık yapmıştı. Ramazan ayının ötesinde Kovid-19 ile ilgili ek talebe karşılık da gerekli hazırlıklar yapıldı. Ramazana bu hafta itibarıyla giriyoruz. Ramazan alışverişleri yapılacak” dedi.


Arz Talep Dengesi için 50 Ürüne Sıkı Takip

Bakan Pakdemirli, verdiği demeç esnasında bu dönemde gıdada fiyat oluşumlarına ilişkin bir soru üzerine, tarladan sofraya kadar olan süreçte Ticaret, Sanayi ve Teknoloji, Hazine ve Maliye bakanlıklarıyla koordinasyon halinde çalışmalar yürüttüklerini, üreticiyi korumanın ve tüketiciyi kollamanın vazgeçmeyecekleri bir ilke olduğunu bildirdi.

Zaman zaman bazı ürünlerde, patates, soğan, biber ve limonun ihracatının izne bağlanması gibi müdahalelerde bulunduklarını belirten Pakdemirli, ülkelerin bu kadar sert tedbirler aldığı bu dönemlerde bazı ürünlerle ilgili ithalat ve ihracat düzenlemelerine gittiklerini hatırlattı.Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Arz ve tüketim dengesine göre 50 kadar ürünü şu anda takip ediyoruz. Zaman zaman patateste soğanda ufak tefek fiyat artışları görüyoruz ama burada perakende sektörünün düzgün yürüdüğünü, toptan çıkışlarının da düzgün olduğunu ancak aradaki lojistik zincirinde bazı fırsatçıların da bulunduğunu görüyoruz. Bunlarla ilgili Ticaret Bakanlığımız ile gereğini yapmak üzere bir kanun maddesi Meclisimizden geçti. Böyle bir zamanda böyle bir fırsatçılık görülürse mutlaka gereği yapılacaktır. Şu anda biz birçok ürünün, limonun, patatesin soğanın depo çıkışlarını takip ediyoruz, buralarda da gereğini yapıyoruz. İzne bağladığımız ürünler oluyor, gerektiğinde ihracatına müsaade etmiyoruz. Limonu izne bağladık, izne bağlar bağlamaz depo çıkışları 10 liralardan 4 liralara düştü. Bu arada Rusya’da da limon 4-5 dolar oldu.”

Dünya genelinde gıdada aslında arz fazlalığı olduğunu belirten Pakdemirli, ülkelerin aldığı sert tedbirlerden dolayı bazı ürünlerde bir sıkıntı olup olmayacağı hususunun çok iyi irdelenmesi gerektiğini söyledi. Pakdemirli, “Şu ana kadar Türkiye’de ne tarımsal ne emtia ürünlerinde ne de işlenmiş gıdalarda bir sıkıntı yaşandı. İnşallah bu Kovid-19 musibeti geçene kadar da herhangi bir problem yaşanmayacak.” dedi.

Kaynak: TarimOrman.gov.tr