Neden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Olarak Kutlanır?

Biz Mühendisleri her şeye “Neden?” sorusunu sormadan edemeyiz. Korona günlerinde evde yaşamak zorunda kalsak da geçmişin çocukları tarafından “Çocuk Bayramı” çoşkuyla kutlanacak ve şimdinin çocuklarına da eğlencenin tadına varacaktır.  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk; çocuklarımıza bu bayramı hediye etti ama neden? İşte ayrıntılar…

Evet; yıllardır öğrendiğimiz gibi Türkiye Büyük Millet Meclisi; 23 Nisan 1920’de bundan tam 100 sene önce Anadolu’nun göbeğinde Başkentimiz Ankara’da kuruldu..

TBMM iradeyi Saltanattan alıp Millete verdi. Artık ülkemiz bağımsızlığa yelken açarken; hür toplumun inşaası da tüm hızıyla başladı.

İki Bayram Birleşti

23 Nisan aslında iki bayramın bir arada kutlanması; Ulusal egemenlik bayramı ve çocuk bayramı.

1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılması “Hakimiyeti Milliye Bayramı” olarak kutlanmaktaydı. Savaş yıllarında yetim kalmış çocukların bahar şenliği havasında eğlendirilmesini amaçlayan “Çocuk Bayramı” ise Meclisin açılış tarihi olan 23 Nisan da kutlanıyordu. 23 Nisan’ın çocuk bayramı olarak kutlanması ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk önderiğinde Himaye-i Etfal Cemiyeti Tarafından ilan edildi.

1935 Yılına gelindiğinde ise bu iki bayram kendiliğinden birleşti. Günümüzdeki tam adını alması ise 1980 darbesi döneminde Milli Konsey kararına dayanmakta.

Çocuk Bayramının Amacı; Savaşta Öksüz ve Yetim Kalan Çocukları Sevindirmek

Saltanatı Kaldıran ve iradeyi; Padişahtan alıp Halka veren Gazi Meclisin Açılışı olan 23 Nisan; savaş sonrası yetim ve öksüz kalan çocukları sevindirmek için bayram yapıldı. İstiklal Harbi’nde kadın çocuk demeden 7 dünyaya karşı verdiğimiz haklı mücadele sonunda Yetim ve Öksüzler; sevinmeyi en çok hak edenlerdi.

23 Nisan Gelenekleri arasında makamlara çocukların oturtulması da işte bu sevindirme organizasyonlarının bir parçası. Yine ilki Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1933 yılında gerçekleştiriliyor.

1979 yılında Unesco tarafından ilan edilen; Çocuk Yılı Münasebetiyle de TRT, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı organizasyonlarını uluslararası bir platforma taşıyor.

Her ne kadar bu sene 23 Nisan misafirlerimiz olmasa da; her sene DÜnya’nın bir çok ülkesinden ağırlanan çocuklar ile TRT; Çocuk Bayramını en iyi kutayan kuruluş…

Bu Sene Evde Kutluyoruz: 21.00’da Balkonlardayız

Buruk olabiliriz.

İlk kez bir milli bayramdan salgın hastalık dolayısıyla mahrum kalıyor da olabiliriz. Düşmanları ülkemizden kovan neslin azmini bir kez daha takdir etmek için evlerde süslemeler yapıldı. Bayraklar ile oluşturulan Atatürk köşesi önünde çekilmiş çocuk fotoğrafları Sosyal medyayı güzelleştiriyor.

TBMM Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Çağrısı ile 21.00 da balkonlardan İstiklal Marşı Okunacak… Çocuklarımızın geleceği için balkonları boş bırakmayalım..