Ramazan’da Midenizi Güldürecek İpuçları

Birçok kültürde oruç var ancak İslam dini için yeri çok farklı. Bizim Kültürümüzde de Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı ay olan Ramazan; Oruç ile aynı manaya gelmiş durumda. Sağlığın elverdiği müddetçe Oruç İslam dini için oldukça önemli bir ibadet. Ancak, özel sağlık durumları dışında da Oruç: sağlık açısından oldukça faydalı. Bu faydaları almanız ise bu yazımızı okumanıza bağlı…

“Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.” (Bakara Sûresi 183)

Kimler Oruç Tutabilir?

Oruç Müslümanlar için oldukça önemli bir ibadet. Farz kılınmış, bir çoğumuz için özel yeri olan bu ibadet için özel durumları olanlara alternatif yöntemler de içeren bir din İslam.

“Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (Bakara Sûresi 184)

“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” (Bakara Sûresi 185)

Paylaşılan ayetlerden de anlaşılacağı üzere vücudu yormadan, kişisel dayanma gücü eşliğinde oruç tutmak Müslamanlar’a farz kılınmıştır.

Tıp doktorları; Seker hastaları, kronik kalp ve solunum rahatsızlığı olanlar ile mide ve sindirim sistemi üzerine rahatsızlığı olanların oruç tutmamaları yönünde hemfikirdir. Bu yüzden bu tür rahatsızlıklarınız varsa; oruç tutmanın vücuda zararlı olduğunu belirtmekte fayda var. Ayetlerde de görüldüğü gibi oruç tutacak takat ve sıhhat olmadığı zaman “fidye” uygulaması da oruç yerine geçmektedir.
İftara Dikkat

Saatlerdir bir şey yemedik ve o muhteşem anda camilere kulak kesildik. Ezan okundu ve top atıldı; start verildi: Yemekler son düzlüğe yarım boy farkla …. aman aman sakin olun; atlılar yok arkamızda.

Gıda Mühendisleri olarak; sizlere en önemli tavsiyemiz iftar vaktinde biraz sabırlı olmanızdır. Bahar aylarındayız ve  sıcaklıkların günden güne yükseldiği bu zamanda susuzluk gayet normal bir durum. Unutmamak gerekir ki; Su midede durmuyor ve direkt ince bağırsakta işleme başlanıyor. Bu yüzden madem midenizi güldürmek istiyorsunuz; çok sıcak olmayan bir kaç kaşık çorba ile başlayın.


Hurma ile oruç açılınca iyi de Hangi Hurma?

Tüketilecek hurmanın iyi bir kalitede olması ön şarttır tabii. Günümüzde kıtalar arası yolculuk yapan hurmanın uzun muhafaza süre dayanabilmesi için çeşitli yöntemler uygulanır. Ama tüketiciler olarak bunu anlamamız hiç kolay değil. Şimdi hurmayı seçerken dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım…

Hurma aslında parlak bir meyve değildir ve elinize aldığınızda hafif bir yumuşaklığı olmalıdır. Bazı özel cinsleri çok parlak olur ama bu cinslerin de fiyatı makul düzeyde ne yazık ki değil.

İyi bir hurma aslında yerken anlaşılır. Çekirdeği içinde serbest kalmış hurma uzun süre beklediğinin göstergesidir. Çekirdeği ile bütünleşmiş hurmanın da tadında noksanlıklar mevcuttur.

Parıl Parıl parlamayan ama hafif bir patlaklığı olan; elinize aldığınızda yumuşaklığını hissettiğiniz bir hurma tüketiminiz için idealdir. Ancak alırken lütfen etiketine bakmayı unutmayınız. Özellikle ambalajlı hurmaların nerede üretildiği, nerede paketlendiği üretim ve paketleme tarihleri ambalaj üzerinde muhakkak bulunur.


Peki; neden Hurma?

Hurma lif zenginidir ve içerdiği karbonhidratlar ile ağzınıza aldığınızda tükürük salgılanmasına neden olacaktır. Bu tükürük de  yutak sisteminin sonraki gelecek gıdalar için ön hazırlığının yapılması biraz kayganlaştırılması manasına gelmektedir.

Hurma aynı zamanda, iyi bir kan şekeri dengeleyicisidir ve içeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler ile sindirim sistemini katalize ederek destekler. Aynı zamanda Hurma; zengin bir lif kaynağı olur; Oruç ile oluşabilecek kabızlık şikayetlerinin de önüne geçmeye yardımcı olur.

Şeker hastalarının da hekimlerine danışarak tüketebileceği hurma; oruç açmak için oldukça iyi bir meyvedir.


Oruçsuz geçen saatler iyi değerlendirilmeli

İftar sonrasında şerbetli tatlıları ne kadar tüketmeyin desek de; kimse durmayacaktır. Bu sitenin yayımcısı dahi bu yazıyı yazarken künefe ve sütlü nuriye hayali kurmaktadır.

Ancak yavaş yavaş yapılan bir iftar; midenize aşırı yüklemenin önüne geçecektir. Doğal olarak da midenizi güldürecektir. Bu yüzden iftar sofranızdan kalkıp biraz hareketlendikten sonra tatlı keyfi yapmanıza müsaade edilebilir.

İftar ile sahur arasında geçen sürenin büyük kısmını uyuyarak geçiriyor olsanız da çeşitli kuru meyveleri ve kuru yemişleri tüketmeye de gayret göstermenizi tavsiye ederiz. Öyle ki oruçsuz geçen süreç de iftar ile sahur arasına sıkıştırılmış iki ara öğün beslenme dengenizi oldukça koruyacaktır.
Uygun şartları sağladığınızda kuru meyve ve kuru yemişlerden oluşan birinci ara öğün teravih namazından önce ikincisi ise teravih namazından sonra taze meyveler ile olabilir. Çilek, yeni dünya ve erik tabağı gözünüzde canlandı mı?

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Ve; sahur zamanı

Aslında Ramazan ayı; belki de en dengeli beslendiğimiz zaman dilimidir. Ancak yağ oranı yükseltilmiş gıdalardan sahur vaktinde uzak durmak; oruç esnasında da size fayda sağlayacaktır.

Güne başlarken yapılan enfes kahvaltıların bir benzeri ile sahuru yapmanız beslenme dengeniz açısından oldukça önemlidir.

Günlük alınması gereken besin değerlerinde bir dengesizlik oluşmaması için; bitkisel ve hayvansal ürünlerin tüketimde dengede olması şarttır.  Ramazan ayında süt ve süt ürünlerinden de asla uzak durulmamalıdır. Bir kaç cümle evvel belirtilen ara öğünde süt içmek metabolizmanız için elzem olacak; oruç esnasında kolay susamanızı da engelleyecektir.
Susuzluğa kesin çözüm

Daha sıcak aylarda oruç tuttuk, ancak bu ayarda meteoroloji verilerine göre pek de serin geçmeyecek gibi; özellikle ikinci yarıda.

Tabii sıcaklıklar vücudun su dengesini oldukça etkileyecektir.
Bu dengeyi korumanın en güzel yöntemi midede kalan suyu tükete bilmektir. Midede kalan su olarak çorba ve sulu meyveler tanımlanabilir.

Sahurda çorba denemedi iseniz kesinlikle tavsiye ederiz. Güzel bir mercimek çorbası protein ihtiyacınıza da cevap verecektir.Ramazan Alış verişi için özel tüyolar

  • Alışveriş sepetinizde Karbonhidrat, Protein, Yağ dengesine dikkat edin. Bu terimleri aldığınız gıdaların hemen etiket bilgileri kısmının yanında üreticileri beyan etmek zorundadır; okuyabilirsiniz.
  • Yüklü alışveriş yapmayın; korona günlerinde de olsak gıda arzında problem yok. Sokağa Çıkma Yasağında Marketler Hangi Saatlerde Açık? başlıklı yazımızı okuya bilirsiniz.
  • Kırmızı Et, Tavuk eti, günlük süt ve Yumurta gibi çabuk bozulacak ürünleri günüde almaya gayret edin.
  • Alışverişe çıkarken liste yapın ve alışveriş esnasında listenin dışına çıkmamaya özen gösterin,
  • Aldığınız ürünlerin son tüketim ve tavsiye edilen tüketim tarihlerini muhakkak kontrol edin,
  • İftara yakın vakitte yani karnınız açken alışverişe çıkmayın…

Korona günlerinde Ramazan; kolay geçmeyeceğe benziyor… Öncelikle yüce yaratıcıdan bizlere sabır diliyoruz.

Ramazan ayınız Kutlu Olsun…