Saç Dökülmesini Önleyen 14 Gıda

Göz alıcı saçlar bütün dikkatleri üzerinize çekebilir. Kalın, sağlıklı saçlar yüz hatlarınızı vurgulayabilir veya dikkat çekmek istemediğiniz alanları da kamufle etmenize yardım eder.  Saçlar zamanla incelir ve güçsüzleşir. Stres ve sentetik saç bakım ürünleri gibi bazı faktörler saça daha fazla zarar verebilir, saç büyümesini yavaşlatabilir ve cansız kilitlere yol açabilir. Neyse ki saçlarınız için güzel haber yine gıda dünyasından

Yüksek kaliteli protein, omega-3 yağ asitleri ve B kompleks vitaminleri içeren dengeli bir beslenme programı  saç büyümesini teşvik edebilir ve saç dökülmesini önleyebilir.  Yaşlılığın getirdiği saç kayıplarının da önüne geçebilir. Sağlıklı bir bağırsak da ayrıca vücudun saç köklerini güçlendiren besinleri kolayca emmesini sağlar.

İşte saç dökülmesini önlemek ve sağlıklı, parlak saçları korumak için yiyebileceğiniz 14 yiyecek .
Yağlı balık

Somon, sardalya ve ringa balığı gibi yağlı balıklar, saç büyümesini destekleyen mükemmel omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Yağlı balıklar ayrıca saç büyümesini düzenleyen tiroid hormonlarının üretimine yardımcı olan bir eser mineral olan selenyum da içerir.

Yumurtalar

Yumurtalar son derece besleyici protein kaynaklarıdır. Temel bir makrobesin olarak protein, dokulara, tendonlara, kemiklere, tırnaklara ve saçlara yapısal destek sağlar. Yumurtalar ayrıca, keratin olarak bilinen saç proteininin üretimini uyaran B kompleksi bir vitamin olan biyotin içerir.


Yer fıstığı

Yer fıstığı yüksek miktarda protein ve biyotine sahiptir. 1/4 bardak fıstık, dokuz gram protein ve dört gram lif içerebilir. Ayrıca yumurta ve balıklara iyi bir vejetaryen alternatif olabilir. Yer fıstığı aynı zamanda;  Vücut geliştirme sporu ile ilgili olan kişilerden; endüstriyel protein tozlarından haz almayanları için güzel ve sağlıklı bir alternatiftir.

Ispanak

Ispanak, demir , folat, A vitamini ve çeşitli B kompleks vitaminleri gibi saç büyümesini hızlandıran mikro besinler ile yüklüdür . Ispanak ayrıca sağlıklı ve parlak saçları korur, çünkü A vitamini kafa derisinde sebum üretimini uyarır.


Chia çekirdekleri

Yer fıstığı gibi, chia tohumları da omega-3 yağ asitleri için iyi bir bitki bazlı alternatiftir. Chia tohumları aynı zamanda mükemmel E vitamini kaynaklarıdır. Bir antioksidan olarak E vitamini saç ve cilt sağlığını korur ve saç hasarını önleyen bir protein olan kolajen üretimini uyarır.

Kabak

Kabaklar, A vitamini açısından çok zengin sebzelerdir.  Görme kaybını engelleme etkilerinin yanı sıra, A vitamini saçların büyümesini ve parlak saçları koruyan sebum üretimini de teşvik eder.

Avokado

Avokado, folikülleri güçlendiren ve gri saçları önleyen yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri ve E vitamini içerir. Yumurta gibi avokado da saç dökülmesine karşı koruma sağlayan B kompleks vitamini olan biyotin içerir.

üzüm

Üzüm, saç hasarına karşı antioksidan etkileri olan polifenolik bileşiklere sahiptir. Özellikle oligomerik proantosiyanidinler olarak bilinen bir bileşik , saç foliküllerinin büyümesini uyarabilir .


Karabuğday

Karabuğday gibi tam tahıllar, canlı saçları destekleyen B kompleks vitaminleri ve demir ile doludur. Kepekli tahıllar ayrıca vücudun saç güçlendirici besin maddelerini kolayca emmesine izin veren mükemmel diyet lifi kaynaklarıdır.

Keten tohumu

Keten tohumu, kafa derisini nemlendiren yüksek konsantrasyonlarda doymamış yağlara sahiptir. Sağlıklı ve nemlendirilmiş bir kafa derisi saçların en iyi şekilde büyümesini sağlar ve uçlara kırılmaya eğilimli kırılgan saçları önler.

Tatlı patates

Tatlı patates gibi nişastalı yiyeceklerde saç hasarına karşı koruma sağlayan antioksidanlar bulunur. Tatlı patateslerde parlak sebzeleri renklendiren kırmızı-turuncu pigment olan beta-karoten de bulunur. Beta karoten, kuru saça karşı koruyabilme özellikleri ile de bilinir.


Fasulye ve baklagiller

Nohut, mercimek, fasulye ve bezelye, saç büyümesini destekleyen doğal protein kaynaklarıdır. Fasulye ve baklagillerin çoğunda besin emilimini artıran diyet lifi de bulunur.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, doğal folikülleri korumak için kafa derisindeki kan akışını artıran bir antioksidan olan E vitamini bakımından doğal olarak zengindir. Kuşkonmaz ayrıca saç büyümesini destekleyen B kompleksi bir vitamin olan folat içerir .

Yoğurt

Yoğurt gibi fermente gıdaların bağırsak florasına olumlu etkilerini anlatmakla bitmez. Yoğurt, saç büyümesine katkıda bulunan besin maddelerinin emilimini destekler.

Yediğiniz yiyeceklerin saç büyümesi üzerinde önemli bir etkisi vardır. Vitamin, demir, protein ve esansiyel yağ asitleri eksikliği gibi beslenme eksiklikleri, saçların düzgün uzamasını engelleyebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Neyse ki, saç sağlıklı gıdaların düzenli tüketimi ile daha kalın ve daha güçlü olabiliyor.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

GoodHousekeeping.com

MedicalNewsToday.com