Kolin Nedir? (Vitamin B4)

Kolin, suda çözünür bir temel besin maddesi olarak sınıflandırılan organik bir bileşiktir . Genellikle B vitamini kompleksi içinde gruplandırılır. Hücre zarlarını oluşturan lipidlerde ve nörotransmitter asetilkolinde bulunan doğal bir amindir.

Kolin; 1862’de keşfedildi, ancak 1998 yılına kadar Tıp Enstitüsü Gıda ve Beslenme Kurulu tarafından temel bir besin maddesi olarak kabul edilmedi.

Bu bileşik, tüm hücrelerin normal çalışması, karaciğer metabolizması ve besin maddelerinin vücut boyunca taşınması dahil olmak üzere yaşamın en temel işlevleri için önemlidir.

Kolin, sığır eti ve tavuk karaciğeri, yumurta , sığır eti biftek, morina balığı, brokoli , fıstık ezmesi ve süt gibi gıdalarda bulunur .Kolinin başlıca sağlık yararları

Bir çalışmaya göre kolinin manik depresyon belirtilerini azalttığı bulundu .

Başka bir çalışmaya göre kolin alımı kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

Hamilelik sırasında kolin ihtiyacı önemli ölçüde artar. Kolinin anneden fetüse taşınması nedeniyle çok yüksektir, bu nedenle nöral tüp defekti riskini azaltmak için yüksek alım önemlidir. Ulusal Bilimler Akademisi bunu hamile kadın için günde en az 450 miligram tüketmeyi önermektedir.


Kolin tarafından desteklenen vücut sistemleri

Kolin , bilişsel işlev, kardiyovasküler işlev ve bebek gelişiminde önemli bir rol oynar .

Kolin safra sistemine yardımcı olur. Karaciğerdeki lipitleri parçalamak için önemli olan fosfatidilkolin için ham maddedir. Yani, düşük kolin seviyeleri karaciğerde lipit birikmesine yol açabilir. Bunun neden olduğu karaciğer hasarı obezite, hipertansiyon veya insülin direncine neden olabilir.

Bileşiğin ayrıca vücuttaki enflamatuar yanıt faktörlerinin seviyelerini düşürdüğü, bu nedenle astım gibi enflamatuar hastalıkların semptomlarını iyileştirebileceği bulunmuştur.

Kolin sinir sistemini destekler. Çalışmalar, kolin almanın bilişsel yetenekleri, hafızayı ve dikkati geliştirdiğini gösterdi. Ek olarak, kolin alımının artması hafif Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı olan hastaların semptomlarını iyileştirdi. Ayrıca bipolar bozukluğun tedavisine yardımcı olabilir ve şizofreni ve otizm hastalarına fayda sağlayabilir.


Kaynaklar:

CholineInfo.org
RaySahelian.com
SelfHacked.com