7 Doğal Ağrı Kesici

Ağrı ve iltihaplanma, vücudun kendini iyileştirmeye çalıştığının işaretleridir. Bununla birlikte, ağrı birkaç gün sürdüğünde, altta yatan bir durumu veya inflamatuar bozukluklar geliştirme riskini beraberinde getirir.  Neyse ki, ağrıyı hafifletmek ve iltihabı en aza indirmek için kullanabileceğiniz süper gıdalar var.  İşte Onlar!

Zaman zaman ağrılar hiç olmadık zamanda bizi sarabilir ve hayat kalitemizi olumsuz yönde etkileyebilir .Gıdalar ise bu ağrılarla içerdikleri flovanoidler, vitaminler ve çeşitli mineraller ile savaşır. İlerleyen zamanlarda karşılaşabileceğiniz ağrılar için bu gıdaları deneye bilirsiniz.

Kiraz

Çoğu antioksidan bakımından zengin meyve gibi, kirazlar da doku onarımını destekleyen bir grup anti-enflamatuar ve antioksidan bileşik olan yüksek antosiyaninler içerir. Antosiyaninlerin ağrıyı doğal olarak azaltma kabiliyeti, özellikle artritin neden olduğu eklem ağrısına karşı etkilidir. Kirazlar, yorucu egzersizden sonra boğaz kaslarını rahatlatmaya da yardımcı olabilir.Zencefil

Kronik inflamasyon ve eklem ağrınız varsa, zencefili beslenmenizin bir parçası haline getirmek en iyisidir. Bu yaygın olarak kullanılan baharat, sert eklem ve kas ağrılarını hafifletebilen anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bitkisel çay yapmak için kullanıldığında, zencefil migrenleri hafifletmeye ve burun tıkanıklığını gidermeye de  yardımcı olur.

Kızılcık suyu

Kızılcık suyu, mide ülserlerinin neden olduğu karın rahatsızlığını gidermek için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca , başlangıçta ağrılı ülserlere neden olan Helicobacter pylori (H. pylori)  bakterisinin yayılmasını önlemek için kızılcık da tüketebilirsiniz  .

Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise %100 kızılcık suyunun tüketilmesidir. Şeker eklenmiş içecekler ülser ağrılarına ters tepki verebilirler.


Yağlı balık

Somon, ringa balığı ve sardalye gibi yağlı balıklar, anti-enflamatuar ve doğal ağrı kesici aktivitelere sahip, kalp sağlığı için mükemmel omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Kronik bel ağrınız ve sert eklem ağrılarınız varsa, daha fazla yağlı balık yiyin. Somon, özellikle, her ikisi de kronik ağrıya yardımcı olan yüksek seviyelerde D vitamini ve B12 vitamini içerir.

Zerdeçal

Bu popüler tıbbi baharat, anti-enflamatuar etkileri ile bilinir ve sıklıkla eklem ağrısı, diş ağrısı ve gastrointestinal inflamasyon gibi her türlü rahatsızlığı gidermek için kullanılır. Kürkümin , zerdeçalin ana etken maddesidir ve en güçlü tıbbi yetenekleri ile bilinir.

Yoğurt

Sindirim problemlerine ve karın rahatsızlığına eğilimliyseniz, probiyotik içeren daha fazla yiyecek yiyin. Bu bağırsak dostu, canlı bakteri kültürleri sağlıklı sindirimi teşvik eder ve iyi bir bağırsak ortamının korunmasına yardımcı olur. Yoğurt mükemmel bir probiyotik kaynağıdır, ancak ilave şeker veya tatlandırıcılardan kaçınmak için sadece sade veya şekersiz varyantları tüketir.

Kahve

Migren günlük aktivitelerinize büyük ölçüde müdahale edebilir. Kahvenin yapısındaki kafein, baş ağrılarından kaynaklanan kan damarlarını genişletir ve anında rahatlama sağlar. Kafein ayrıca beyindeki ağrı sinyalini etkileyen adenosin reseptörlerini geçici olarak bloke ederek ağrıyı azaltır .


Nane

Tıbbi bir bitki olarak, nane sıkışık sinüsleri hafifletmek ve ağızda kokuya neden olan bakterileri ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca nane içindeki mentol, ağrılı kas spazmlarını önleyebilir ve analjezik, anti-enflamatuar ve anti-spazmodik özellikleri sayesinde irritabl bağırsak sendromunu tedavi edebilir.

Soya fasülyesi

Edamame (Yeşil Soya) fasulyeleri, osteoartritin neden olduğu eklem ağrısına karşı anti-enflamatuar etkileri olan izoflavonlar olarak bilinen bitki bileşiklerini içerir. Kronik sırt ağrısını hafifletmek ve sırt kaslarını germek için edamame fasulye tükete bilirsiniz.

Kırmızı biber

Kırmızı biber , ağrı algılayan sinirleri kapatabilen aktif bir bileşik olan  kapsaisin içerir  . Şişmiş kasları rahatlatmak için kırmızı biber dilimleri tüketin.

Sürekli ağrı ile savaşıyorsanız,  yukarıda listede yer alan ürünleri iyi planlanmış dengeli bir beslenme programına dahil etmelisiniz. . Ayrıca, doğru beslenmeyi, vücudunuzun ağrıyı daha iyi işlemesine yardımcı olmak için düzenli egzersiz, yoga ve dikkat egzersizleri gibi sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ile tamamlayabilirsiniz.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

Prevention.com

MayoClinic.org

NCBI.NLM.NIH.gov

BestHealthMag.ca