Buğday Alerjisi Olanlara İyi Haber

Yeni araştırmalar, buğday hassasiyeti veya alerjisi olanlar için umut verici bir adımı müjdeledi. Avustralya’daki Edith Cowan Üniversitesi (ECU) ile CSIRO arasındaki ortak bir proje, en yaygın buğday duyarlılığı türlerine (çölyak dışı buğday duyarlılığı ve mesleki astım (fırıncı astımı)) neden olan proteinler hakkında önemli bilgiler ortaya koydu.

Araştırmacılar, buğday hassasiyeti veya alerjisi olan kişilerin yüzde 10’unun kronik sağlık sorunlarına yol açtığını tahmin ediyor. Gelecekte düşük alerjenli buğday çeşitlerinin üretimine yardımcı olacak testler geliştiriyorlar.ECU Gıda ve Tarım Profesörü Michelle Colgrave araştırmaya önderlik etti.

Profesör Colgrave, “Bazı buğday proteinlerinin bazı insanlarda bağışıklık tepkisini tetikleyebileceğini uzun zamandır biliyoruz, ancak şimdi bu proteinleri tespit etmek ve ölçmek için bir yol geliştirdik.” Dedi.

“Bazı kişilerde bağırsak iltihabı ve buğday intoleransı ile ilişkili kronik rahatsızlıkları tetiklediği bilinen alfa-amilaz / tripsin inhibitörleri (ATI) adı verilen bir protein grubuna baktık.

“Bu ATI proteinleri genellikle buğdayda bulunur ve zararlılara karşı bitki savunmasında önemli bir rol oynar ve aynı zamanda bitki büyümesi ve insan beslenmesi için önemli bir besin görevi görür.”

Araştırma, ticari ekmek buğdaylarında bulunan genetik çeşitliliğin yüzde 80’inden fazlasını temsil eden çeşitli buğday çeşitleri arasında buğday ATI proteinlerinin bir referans haritası ile sonuçlanmıştır.


Gelecekte Düşük Proteinli Buğdaylar Bizi Bekliyor

Araştırmacılar, bu proteinlerin 18’ini özel olarak ölçmek için yeni bir teknik geliştirdi, bu da yetiştiricilerin gelecekte düşük ATI protein seviyelerine sahip çeşitleri veya gıda üreticilerinin gıdadaki bu proteinleri tespit etmelerine yardımcı olacak.

Profesör Colgrave, “Bu, şu anda toplam buğday kaçınmasına dayanan tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için güvenli ve sağlıklı buğday çeşitleri üretmeyi amaçlayan gelecekteki buğday yetiştirme programlarına yönelik umut verici bir adımdır.” Dedi.

CSIRO tarafından finanse edilen bu araştırma Proteome Araştırmaları Dergisi’nde yayınlandı .

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Dergi Referansı :

Utpal Bose, Angéla Juhász, James A. Broadbent, Keren Byrne, Crispin A. Howitt, Michelle L. Colgrave. Ekmeklik Buğday Çeşitliliğini Temsil Eden Çeşitler Arasındaki Amilaz Tripsin İnhibitörlerinin Tanımlanması ve Niceliği . Proteome Araştırmaları Dergisi , 2020; DOI: 10.1021 / acs.jproteome.0c00059