Hayansal Ürünlerin İhracatına COVİD-19 Düzenlemesi

 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, “Hayvan ve Ürünlerin Ülkeye Girişinde Ön Bildirim ve Veteriner Kontrollerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”  Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda “Hayvan ve ürünlerinin ihracatında veteriner giriş belgelerinin sevkiyata eşlik etmesi uygulaması” kaldırıldı. Yerine bu belgenin resmi otorite tarafından gönderilmesi zorunluluğu gerildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarafından 30 Nisan 2020 Tarih ve 31114 sayılı Remi gazete; “Hayvan ve Ürünlerin Ülkeye Girişinde Ön Bildirim ve Veteriner Kontrollerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlandı. Hayvan ve ürünlerinin ihracatında veteriner giriş belgelerinin sevkiyata eşlik etmesi uygulaması, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kaldırılarak, bu belgenin 3 ay içinde resmi otorite tarafından gönderilmesi zorunluluğu getirildi.Covid-19’a Yönelik Düzenleme Süresi 3 AY

Değişiklikle Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Kovid-19 nedeniyle hayvan ve ürünlerinin ihracatında talep edilen belgelere ilişkin düzenleme yapıldı.

Buna göre, salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamaların etkisiyle yönetmelikte belirtilen “orijinal veteriner giriş belgesinin sevkiyata eşlik etmesi” hususunun mümkün olmadığı durumlar ve kontrol için gerekli orijinal sertifika ya da belge yerine, resmi otorite tarafından 3 ay içinde renkli taranmış nüshasının elektronik ortamda gönderilmesiyle kontrole ilişkin diğer işlemler tesis edilecek. Bu süre gerektiğinde bakanlıkça uzatılabilecek.

Kaynak: Tarım ve Orman Bakanlığı