Sokağa Çıkma Yasağında Kapalı Tutulan Kasaplar İsyanda

Ramazan Ayının gelmesi ile beraber Tüketicilerde hayvansal gıdalara yönelim daha da artmış vaziyette. Özellikle et ve et ürünlerinin tüketimi her geçen gün artmakta. Covid-19 önlemleri kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulamasında açık olacak işletmelere kasapların dahil edilmemesi; kasap esnafında önemli bir tedirginliğe yol açtı.

Tüketiciler için kasaplar önemlidir. Özellikle “et” her yerden alınmaz. Hemen her tüketicinin kendine özgü bir kasabı vardır. Öyle ki tüketiciler de et ve et ürünleri alacakları zaman sadece bir kasaba güvenebilir.

Çünkü kasaplar butik çapta bireysel çalışmaları ile ön plana çıkarken; kasaptan alış veriş yapmanın en önemli avantajı tüketilecek ete sadece kasabınızın dokunmuş olduğunu bilmektir. Diğer et satış noktalarında birden fazla aşama kat eden Et; satış noktasında da birden fazla kişiyle temas ederek ve hatta diğer ürünler ile çok yakın satılarak çapraz bulaşmalara açık durumdadır. Bu noktada kasaplardan alışveriş yapmak daha güvenli görünmekte.Her yer açık Sadece Kasaplar Kapalı

Dünyayı saran yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında; 1-2-3 Mayıs 2020 tarihlerinde 31 ili kapsayan sokağa çıkma yasağı kısıtlaması getirildi.

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre; Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 01.05.2020 Cuma günü market, bakkal ve manavlar 09.00-14.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşların (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız araç kullanabilir) ikametlerine en yakın market, bakkal ve manava gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal ve manavlar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.
02.05.2020 Cumartesi ve 03.05.2020 Pazar günleri market, bakkal ve manavlar kapalı olacak.Kasaplar İsyanda

Kasap esnafı; hemen her satış noktasının açık olmasının ama kasapların kapalı olmasının nedenini bilememektedirler. Kasap esnafının birliği olan Kasaplar Federasyonu ise gerekli yazışmaların yapıldığını belirtmekte.

Kasap esnafının aklındaki soru ise; Et gibi en önemli bir protein kaynağının satışı bu bulaşı günlerinde neden sadece marketlerde gerçekleşebiliyor? Bu noktada ticari manada kasaplar mağdur durumdalar. Diğer mağdur kesim ise tek bir kasaba güvenen; yiyeceği ete sadece bir kişinin dokunmasını isteyen tüketiciler elbette.

Yeni tip Koronavirüs (Sars-Cov-2) Kovit-19 kapsamında ülke olarak çok iyi gidiyoruz. Önlemlerimizi almaya da devam edecek gibi görünmekteyiz. Sosyal medyada bir araya gelen kasapların ortak görüşü ise; “Sonraki dönemlerde gıda güvenliği açısından da oldukça önemli olan kasapların da unutulmaması ve açık olacak işletmeler listesine dahil edilmesi” yönünde.