E vitamini Osteoporozu Önler Kemik Sağlığına İyi Gelir.

E vitamini genellikle antioksidan özellikleri ve cilt sağlıklı için önemi ile öne çıkan bir mikro besin olarak lanse edilir. Ancak bu temel vitamin, daha sonraki yaşamda osteoporozun önlenmesinde de hayati bir rol oynar.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, E vitamininin bir formu olan alfa-tokoferol seviyelerinin yükselmesi kemik kırılganlığını en aza indirirken, ileri ki yıllarda osteoporoz gelişme riskini de en aza indiriyor.


Osteoporoz: nedenleri ve risk faktörleri

Uluslararası Osteoporoz Vakfı’na (IOF) göre , osteoporoz her yıl dünya çapında 8.9 milyondan fazla kırığa neden olmaktadır . Bu kemik hastalığı, vücudun nispeten zayıf ve daha kırılgan olduğu ilerleyen yaşlarda ortaya çıkma eğilimindedir.

Osteoporoz, erkeklerden daha küçük ve daha ince kemiklere sahip olması nedeniyle kadınlarda daha sık görülür. Bununla birlikte, erkekler de belli bir dereceye kadar osteoporoz riski altındadır. Ortalama olarak, 50’li yaşlardan sonra her yıl kemik kütlelerinin yüzde 0,5’ini kaybederler . Genetik ve yaşam tarzı seçimleri gibi bazı faktörler de osteoporoz gelişme riskini artırabilir. Örneğin, ailede osteoporoz öyküsü olan bireylerin hastalık riski yüzde 50-85’tir. Bu arada sigara içen, çok fazla kahve içen veya yeterli D vitamini seviyesine sahip olmayan bireylerin de artmış osteoporoz riski vardır.

Şu anda osteoporoz için kesin bir tedavi yoktur. Vücudun belirli bileşenlerini – bu durumda kemikler – aşındıran dejeneratif durumlar için önleme ve erken müdahale son derece önemlidir.


E vitamini kemik kaybını önleyebilir

İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi, alfa-tokoferol formundaki E vitamininin yaşlı erkeklerde ve kadınlarda kırık riskini önemli ölçüde azaltabildiğine dair kanıt buldu.

E vitamini seviyeleri ile kırık riski arasındaki bağlantıyı kurmak için araştırmacılar, 1987 İsveç Mamografi Kohortu (SMC) ve 1970 Uppsala Yetişkin Erkekler Boylamsal Çalışması (ULSAM) olmak üzere iki kohort çalışmasını analiz ettiler. SMC’de toplam 61.433 kadın katılımcı yer alırken, ULSAM 1.138 erkek katılımcı içermektedir.

Araştırmacılar, 19 yıl boyunca katılımcıların beslenme alışkanlıklarını analiz ettikten sonra, düşük alfa-tokoferol alımına sahip yaşlı erkek ve kadınların, yüksek alfa-tokoferol alımı olanlara göre daha yüksek kırık oranlarına sahip olduğunu bulmuşlardır. İskelet kası kütlesinin ve gücünün aşamalı kaybı ile karakterize bir sendrom olan osteoporoz ve sarkopeni riskleri de düşük alfa-tokoferol alımı olan yaşlılarda benzer şekilde yüksekti.

Öte yandan, yüksek E vitamini seviyeleri, araştırmacıların vitaminin antioksidan özelliklerinden dolayı önerdiği gelişmiş fiziksel yeteneklerle ilişkilendirildi. Ek olarak, daha yüksek E vitamini alımı, geliştirilmiş kemik mineral yoğunluğu ve yağsız kas kütlesi ile ilişkilendirilmiştir. Genel olarak, bulgular yeterli E vitamini seviyelerinin sonraki yıllarda osteoporozun başlangıcına karşı korunmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.


E vitamininin yaygın gıda kaynakları

E vitamini alımınızı artırmak için yiyebileceğiniz birkaç gıda vardır. İşte 10 gıda ve 100 gramlık porsiyon başına karşılık gelen E vitamini içeriği .

  1. Ayçiçeği tohumları  – 35.17 miligram (mg)
  2. Badem  – 25.63 mg
  3. Fıstık  – 4.93 mg
  4. Buğday tohumu yağı – 20.32 mg
  5. Avokado  – 2.07 mg
  6. Ispanak  – 2.03 mg
  7. İsviçre pazı  – 1.89 mg
  8. Balkabagi  – 1.29 mg
  9. Pancar yeşillikleri  – 1.81 mg
  10. Alabalık  – 2.15 mg

Yeterli E vitamini seviyelerini korumak, osteoporoz riskini en aza indirmeye ve yaşlı erişkinlerde başlamasını önlemeye yardımcı olabilir. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde dejeneratif kemik koşullarının gelişmesini önlemek için E ve D vitaminleri, kalsiyum, protein, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi kemik sağlığını destekleyen besinler açısından zengin dengeli bir beslenme programı takip edin .

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

Academic.OUP.com
IOFBoneHealth.org
Spine.org
MedicalNewsToday.com