Alanin Nedir? Kaynakları ve sağlık yararları nelerdir?

Alanin, vücutta diyet proteinleri yoluyla, diğer amino asitlerden dönüşüm yoluyla , glukozun piruvat metabolizması yoluyla üretilen esansiyel olmayan bir amino asittir.

Alanin, vücut kas proteinini enerjiye çevirme hücresel süreçlerini tamamladığında optimum bir enerji kaynağıdır. Alanine ayrıca protein sentezi ve glukoneogenezin bu fonksiyonuna yardımcı olur ve sporcular için mükemmel bir besin maddesidir.Alanin Kimler İçin Daha Faydalıdır?

Alanin sporcular için faydalı olabilir. Ancak kullanımında oldukça dikkatli olunmalıdır. Proteinlerin parçalanmasında karaciğere yardımcı olmak için alanin takviyeleri kullanırken bol su içtiğinizden emin olmalısınız. Alanin için önerilen doz altı haftaya kadar günde 100 miligramdır. Günde bir gramın üzerinde alanin dozu almak kas seğirmesine neden olabilir . Hamile kadınlar da alanin takviyeleri almaktan kaçınmalıdır.

Alanin ayrıcaşu formalarıyla karşımıza çıkar; asit Alpha-aminopropionique, asit amin alanin, esansiyel olmyan amin asit, ala, alanin amino asit, alfa-alanina, alfa-aminopropionik asit, D-alanin, D-alfa-alanin, DL-alanin, L- alanin, L-alfa-alanin, L-alfaaminopropionik asit, esansiyel olmayan amino asit ve 2-aminopropionik asit.

Alanin, vücutta doğal olarak oluşan kimyasal bir bileşiktir. Bununla birlikte, yumurta , jelatin, soya ürünleri, balık , sığır eti , kümes hayvanları ve diğer et formlarını yemekten de elde edilebilir . Günümüzde daha fazla insanın vejetaryen veya vegan diyetine geçmesiyle alanin takviyesine ihtiyaç duyulabilir.


Alanin’in sağlık yararları

Alanin, tip-2 diyabetin bir komplikasyonu olan ve uykudayken hipoglisemi (düşük kan şekeri) olarak tanımlanan noktürnal hipoglisemiyi tedavi etmek için kullanılabilir . İnsülin kullanıcıları arasında yaygındır. Vücuttaki kolesterol seviyelerini düzenleyerek hipoglisemi ve diyabeti de tedavi edebilir.

Alanin, sahip olduğu antioksidan özelliklerinden dolayı daha uzun bir ömre katkıda bulunabilir. Bu protein, hücresel, DNA ve lipit yapısı sağlığını sağlar ve  sağlıklı hücrelere zarar veren zararlı serbest radikallerle savaşma yeteneği verir.

Vücuda enerji veren alanin yorgunluk ve stresle de savaşır.


Alanin tarafından desteklenen vücut sistemleri

Alanin endokrin sistem için iyidir. Vücudun enerji seviyelerini arttırmaktan sorumlu olan adrenalin hormonları ve aldosteron ve kortizol steroidlerini üreten adrenal bezlerin optimum şekilde çalışmasını sağlar .

Alanine  Karaciğer sağlığını sağlar. Ayrıca vücutta amonyak şeklinde azot birikimi ile karakterize edilen üre döngüsü bozukluklarını tedavi eder. Amonyak kanda biriktiğinde kan lekelenir ve beyine ulaşan lekeli kan beyin hasarına, komaya ve / veya ölüme neden olabilir.

Alanin merkezi sinir sistemine iyi gelir. Şizofreni hastalarına reçete edildiği dahi söylenir.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

LiveStrong.com
VitaGene.com
OnlineHolisticHealth.com
Naturalpedia.com