Yeni Dna Testi ile Salmonella Salgınlarını Takip Edile bilecek

Araştırmacılar, farklı örneklerden hızlı serotiplemenin yolunu açarak farklı Salmonella serotiplerini tespit etmek için hassas ve spesifik bir tahlilin geliştirildiğini bildirdiler . Mevcut test yöntemleri üzerindeki bu gelişme, enfeksiyonun kaynağının hızla izlenmesinde kritik bir rol oynayabilir. Rapor Elsevier tarafından yayınlanan The Journal of Molecular Diagnostics dergisinde yayınlandı.

Gıda Güvenliği Derneği verilerine göre; Dünyada her yıl, 155 000’i ölümle sonuçlanan yaklaşık 94 milyon Salmonella vakası görülmekte ve bunların % 85’inin de gıda kaynaklı olduğu bildirilmektedir. Bir salgın sırasında, belirli bakteri türlerini tespit etmek için yapılan bir testin hızı ve basitliği, halk sağlığı araştırmacılarının kaynağı izlemesi için önemlidir.Salmonella’nın 7 Alt tipine MCDA Testi Geliştirildi

Bir klinik veya gıda örneğindeki salmonella çok küçük miktarlarda bulunabilir ve bu nedenle bunları tespit etmek için çok hassas yöntemler gerektirir. Çoklu çapraz yer değiştirme amplifikasyonu (MCDA), çok az miktarda DNA’yı hızlı bir şekilde tespit edebilen bir yöntemdir ve ayrıca PCR gibi diğer yöntemlerde gereken sıcaklıkların dönüşümünün aksine tek bir sabit sıcaklık Basit, hızlı ve hassas bir bakteri tespit testi için iyi bir uyum sağlar. Herhangi bir Salmonella için bir MCDA testi mevcut olsa da, farklı serotipler arasında ayrım yapılamamaktadır.

Araştırmacılar, Salmonella’nın yedi serovar (alt tipi) spesifik hedefinin her biri için bir MCDA testi geliştirdi . Bu tahlillerin tümü, 10 kadar DNA kopyasını doğru bir şekilde saptaya biliyor ve yaklaşık sekiz dakika içinde sonuç verebiliyor. Önemli olan nokta ise, bu analizler özel tespit ekipmanı gerektirmemesi. Böylece klinik veya endüstriyel ortamlarda gelecekteki herhangi bir uygulamayı basitleştiriyor. Bu yedi serovar spesifik testi mevcut tür testiyle birleştirerek Salmonella saptaması basitleştirilebilir ve hızlandırılabilir.Geliştirilen Bağımsız Markerler Diğer Bakteri Testleri içinde Umut oldu

Profesör Lan, ” Bu çalışmada geliştirilen analizler benzersizdir, çünkü kullanılan gen markörleri binlerce genomun analizine dayalı olarak seçilmiştir. Bu nedenle, bu markerlerin gelecekteki adı kültürden bağımsız tanı testi. Kanıtı ise Salmonella serotipini ” dedi.

Salmonella serotiplerini ayırt etmek için kullanılan geleneksel yöntemler , bakterilerin örneklerden büyütülmesini ve daha sonra bunların bir serovarlarını test etmeyi içerir. MCDA testi daha hızlıdır, çünkü önce kültürde bakterilerin büyümesini gerektirmez. Aksine, çok az miktarda Salmonella DNA’sını tespit edebilir .

Yüzlerce Salmonella serovar olmasına rağmen , araştırmacılar en sık görülen beş tanesini seçtiler ve bu da o  Salmonella enfeksiyonlarının yüzde 85’inden fazlasına neden olan tiplerdi . Bununla birlikte, bu serovarlardan en az ikisi aynı zamanda dünyadaki en iyi Salmonella serovarlarıdır, bu nedenle araştırmacılar sonuçların diğer coğrafi bölgeler için geçerli olduğuna inanmaktadır.

Salmonella bakterileri tipik olarak hayvan ve insan bağırsaklarında yaşar ve dışkı yoluyla dökülür. İnsanlara kontamine su veya çiğ veya az pişmiş et, kümes hayvanları, yumurta veya yumurta ürünleri gibi yiyecekler yoluyla bulaşabilir. Salmonella zehirlenmesinin olası belirtileri ve semptomları bulantı, kusma, karın krampları, ishal, ateş ve baş ağrısını içerir. Semptonların ilerleyen safhası ölümdür ve gıda işletmelerinde en korkulan bakterilerden biridir.

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Dergi Referansı

  • Xiaomei Zhang, Michael Payne, Qinning Wang, Vitali Sintchenko, Ruiting Lan. Highly Sensitive and Specific Detection and Serotyping of Five Prevalent Salmonella Serovars by Multiple Cross-Displacement AmplificationThe Journal of Molecular Diagnostics, 2020; DOI: 10.1016/j.jmoldx.2020.02.006

Kaynak: ScienceDaily