Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Sırrı 10 Gıda

Yediğiniz yiyecekler genel sağlık ve yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Aşırı kırmızı et tüketimi ve yapay olarak tatlandırılmış içecekler uzun ömürlülüğe zarar veren metabolik bozukluk riskini artırır. Öyle ki bazı gıdalar da dengeli beslenme programına uyulduğu taktirde bir çok sağlık yararı sunar ve uzun bir yaşam süresine olumlu katkıları vardır.

Besleyici gıdaların düzenli tüketimi sadece vücudu beslemekle kalmaz, aynı zamanda rahatsızlıkları ve kronik hastalıkları da önleyebilir. Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, bağışıklık ve metabolizma gibi vücut fonksiyonlarını destekleyen besin yoğun gıdalar yemelisiniz.

İşte uzun ömürü teşvik eden inanılmaz derecede sağlıklı 10 yiyecek .Sebzeler

Brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanası gibi sebzeler, bağışıklığı artıran ve kronik hastalıklara karşı koruyan kükürt açısından zengin bitki bileşikleri içerir. Bu sebzeler ayrıca tümörlerin büyümesini engelleyebilen ve kanser hücrelerinin programlı hücre ölümünü indükleyebilen anti-kanser özelliklerine sahiptir.

Yapraklı yeşillikler

Yapraklı yeşil sebzeler, bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan ve besin maddelerinin mükemmel kaynaklarıdır. Düzenli yeşillik tüketiminin kardiyovasküler sağlığı iyileştirdiği ve obezite, yağlı karaciğer hastalığı ve Tip 2 diyabet gibi bozukluk riskini azalttığı bilinmektedir. Yapraklı yeşillikler ayrıca bilişsel sağlığı koruyan ve hücre gelişimini destekleyen temel B kompleks vitaminleri içerir. Bu arada, yüksek miktarda karotenoidler görme kaybını önler.

Fındık

Fındık, glikoz seviyelerini ve kan basıncını düzenleyen kalp açısından sağlıklı omega-3 yağ asitleri içerir. Düşük glisemik gıdalar olarak, kalori sayımından ödün vermeden yüksek glikoz seviyelerinden kaçınmak için fındık tüketilebilir. Ek olarak, fındık kolesterolü azaltabilir ve kilo kaybını teşvik edebilir.


Besleyici Tohumlar

Fındık gibi, tohumlar da cömert miktarda omega-3 yağ asitleri içerir. Bununla birlikte, tohumlar ayrıca bitki bazlı yüksek kaliteli protein kaynakları olarak ikiye katlanır. Protein, metabolizmayı artıran, bağışıklığı artıran ve hücre gelişimini destekleyen önemli bir makro besin maddesidir. Yaygın besleyici tohumlar arasında chia tohumları, keten tohumu , susam tohumu, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği bulunur.

Meyveler

Çoğu meyve çeşiti doğal şeker, antioksidanlar, diyet lifi ve mikro besinlerin mükemmel kaynaklarıdır. Meyveler ayrıca kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilecek anti-kanser özelliklerine sahiptir. Ek olarak, meyvelerin kan basıncını ve kolesterol seviyelerini iyileştirdiği bilinmektedir.

Nar

Ekşi nar meyvesi, antioksidan ve anti-kanser aktivitelerine sahip bir fitokimyasal olan yüksek konsantrasyonlarda punicalagin içerir. Doğal bir beyin güçlendirici olan nar, ayrıca demans ve dejeneratif bilişsel düşüş riskini azaltabilir.

Fasulye

Besleyici tohumlar gibi, fasulye de kas gelişimini destekleyen yüksek kaliteli proteinler içerir. Bitki bazlı gıdalar olarak, fasulye ayrıca sindirim ve metabolizmayı destekleyen antioksidanlar ve diyet lifi içerir. Fasulye düzenli tüketimi de yaygın olarak stabil glikoz ve kolesterol seviyelerine bağlıdır. Ek olarak, fasulye kolon kanseri, meme kanseri ve prostat kanserine karşı koruma sağlayabilir.


Mantarlar

Shiitake , istiridye, düğme ve portobello gibi farklı mantar çeşitleri, meme kanserine karşı anti-enflamatuar ve anti-kanserojen etkilere sahiptir. Mantarların bağışıklık hücrelerini güçlendirdiği, hücresel hasarı önlediği ve kolesterol birikmesinin neden olduğu iltihaplı arterleri tedavi ettiği bilinmektedir.

Soğan ve sarımsak

Soğan ve sarımsak gibi sebzelerin, antioksidan, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahip aktif bileşiklere sahip olduğu bilinmektedir. Soğan ayrıca belirli kanser türlerine karşı koruyabilen bir antioksidan olan yüksek konsantrasyonlarda flavonoid içerir. Bu arada, düzenli sarımsak tüketimi, bakteriyel ve viral enfeksiyon riskinde azalma ile bağlantılıdır.


Domates

Domatesler likopen, beta-karoten ve C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere sağlığı geliştiren antioksidanlarla doludur. Yüksek likopen seviyeleri genellikle prostat kanseri ve kardiyovasküler hastalık riskinde azalma ile bağlantılıdır; beta karoten ise maküler dejenerasyondan kaynaklı görme kaybına karşı koruma sağlar. Öte yandan, C vitamini genellikle patojenlere karşı bağışıklık tepkilerini arttırırken, E vitamini parlak ve lekesiz bir cildi korur.

Çeşitli besin yoğun gıdalar içeren dengeli bir diyet yemek, uzun ömürlülüğü artırabilir. Genel sağlığı iyileştirmek, kronik hastalıklardan kaçınmak ve yaşam beklentisini arttırmak için düzenli olarak meyve, sebze, fasulye ve tohum tüketin .

Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

LiveStrong.com

VeryWellHealth.com