Covid-19’a karşı Hayatta Kalma Maddesi Vitamin D

İlk koronavirüs vakasından bu yana bağışıklık fonksiyonunu artırmak ve enfeksiyonlara karşı korumak için gerekli beslenme programları üzerine yayınlar yapıyoruz. Şimdi Northwestern Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, daha yüksek D vitamini seviyelerinin covid-19 enfeksiyonlarında  daha düşük ölüm oranlarına neden olduğunu bulmuştur .

Çalışmaya göre D vitamini eksikliği, ciddi semptomlar ve ölüme neden olan komplikasyonların gelişmesi ile önemli ölçüde bağlantılı. Çalışma MedRxiv’de yayınlandı.

Çalışmada, İngiltere, ABD, Çin, Fransa, İtalya ve Güney Kore de dahil olmak üzere birçok ülkede koronavirüs hastalarından elde edilen veriler kullanıldı. Düşük D vitamini seviyesine sahip olan hastalar, hızlı ölüme yol açan “sitokin fırtınası” bağışıklık reaksiyonu olduğundan yüksek komplikasyon riskine sahipti.Vitamin D Covid-19’un şiddetini azaltır

Çalışma yazarı Vadim Backman, D vitamini eksikliği ile semptonların arasında anlamlı bir korelasyon görüldüğü beyan etti ve “Bulgumuz Vit. D, COVID-19 hastalarında sitokin fırtınasını baskılayarak COVID-19 şiddetini azaltabilir. ” dedi.

Bu makale, D vitamininin covid-19 için bir tür mucize tedavi olarak düşünülmemesi gerektiğini ve ilişkinin daha fazla araştırılması gerektiğini söylemekte.

Bu çalışma için kullanılan tüm veriler  D vitamini seviyeleri ile sitokin fırtınası (aşırı aktif bir bağışıklık sistemine bağlı bir hiper-inflamasyon biçimi) arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymakta. COVID-19 hastalarında D vitamini ve mortalite oranları arasında da bir ilişki olduğu kaydedildi.

Bu nedenle, araştırma ekibi D vitamininin COVID-19’a karşı yararlı olduğuna inanıyor çünkü aynı anda mevcut bağışıklık sistemlerimizi artırıyor ve aynı zamanda yeni bağışıklık tepkilerinin geçmesini önlüyor.

“Analizimiz, ölüm oranını yarıya indirecek kadar yüksek olabileceğini gösteriyor,” diyor Backman. “Bir hastanın virüse yakalanmasını engellemez, ancak enfekte olanlarda komplikasyonları azaltabilir ve ölümü önleyebilir.”


D vitamini ve çinko

Araştırmacılar çinkonun virüslerle iki farklı şekilde savaştığını bulmuşlardı. Doğrudan bir antiviral olmanın yanı sıra, antiviral aktiviteyi de uyarır. Koronavirüsün neden olduğu soğuk algınlığı ve koronavirüs ile ilişkili SARS enfeksiyonu üzerinde kanıtlanmış etkileri göz önüne alındığında, COVID-19 suşuna da fayda sağlayabileceği düşünülmektedir.

D vitaminin de bu yeni veriler ışığında semptonları hafifletme yeteneği de ortaya çıkmış durumda. Çinko ile D vitamini bakımından zengin bir beslenme programının Covid-19’a karşı oldukça etkili olduğu da belli durumda.

D Vitamini Kaynağı 7Besin! Sırt ve bel ağrılarından kurtuluyoruz. ve Çinko: En büyük ikinci mineralin faydaları ve kaynakları yazılarımıza göre beslenme programınızı revize edebilirsiniz.

Bu arada aşı karşıtları bu veriler ışığından hükümetleri suçlamakta. Yeni bir aşı geliştirmektense bu mineral ve vitaminin halka takviyeler halinde teşvik edilmesi gerektiğini savunmaktalar. Yeni bir aşı ile ilaç firmaları zengin olacağına bilinçli bir şekilde gıda tüketim programları ve takviye edici gıda yaklaşımlarının daha akıllıca olduğu savunulmakta.

Çinko ve Vitamin D ; covid-19’a karşı sizi kuvvetlendire bilir. Bilimsel veriler bunu gösteriyor. Ancak şuan için en güzel önlem #evdekal çağrılarına uyup, #hayatevesığar demek.

Sosyal mesafenizi koruyun. Bugünler de geçecek; gelecekte kötü anı olarak anılmaması ümidiyle…

Kaynaklar:

Medrxiv.org
StudyFinds.org
NaturalNews.com
FoodScience.news