Sodyum kaynakları, sağlık yararları ve kullanım alanları

Sodyum, solunum, kadın üreme, kardiyovasküler, kas ve sinir sistemleri için iyidir. Sodyum, enzim operasyonlarında ve kas kasılmasında büyük rol oynar. Ayrıca Sodyum cilt için de iyidir.

Bol terliyorsanız, aniden güneş çarpması geçirirseniz veya adrenalin yetmezliğiniz varsa, sodyum takviyesine ihtiyacınız vardır. Sodyum düzenli olarak idrara çıkma yoluyla vücuttan uzaklaştırıldığından, bu besini aşırı dozda alma riski yoktur.

Vücudunuza uygun miktarda sodyum sağlamazsanız, beyninizin için zahmetli ve ölümcül olabilen birkaç rahatsız edici semptom yaşayabilirsiniz. Genellikle, sodyum eksikliği belirtileri şunlardır: hafıza karışıklıkları, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, uyuşukluk, düşük tansiyon, zihinsel ilgisizlik, kas irritabilitesi, kusma, halsizlik ve kilo kaybı.Sodyumun en iyi gıda kaynaklarından bazıları elma , lahana , muz , havuç , kabartma tozu, tuzlu etler, atıştırmalıklar, sos, sofralık tuz, kuru bezelye, yumurta sarısı, yeşil yapraklı sebzeler , çorba, turşu, olgunlaştıtılmış peynir, tütsülenmiş balık ve şalgamdır.

Sodyum Kullanımı ve Görevi

Sodyum, enzim operasyonlarında ve kas kasılmasında büyük rol oynar. İnsan vücudundaki su ve tuz konsantrasyonlarını düzenleyerek bir organizmanın sıvılarında sabit ozmotik basıncın korunması olan osmoregülasyonda önemli bir işlev oynar.

Sodyum cilt için iyidir. Yaşlanma karşıtı birçok kremde önemli bir bileşendir. Antioksidan özellikleri nedeniyle, hızlı bir yaşlanma sürecine katkıda bulunan zararlı serbest radikallere karşı savaşabilir, böylece size genç bir görünüm verirken cildinizin de parlak olmsını sağlar.

Sodyum, glikoz emilimini geliştirerek, besin maddelerinin vücudun hücre zarlarından taşınmasına yol açar.


Sodyum tarafından desteklenen vücut sistemleri

Sodyum boşaltım sistemi için iyidir. İleri ürotelyal karsinomu tedavi etmek için kemoterapi ilacı olan dosetaksel ile birlikte kullanılabilir . Ayrıca vücuttaki asit-baz alkali fosfatların oranlarını kontrol eder, böylece böbreklerin reaksiyonlarını ve idrara çıkma sıklığını ve içeriğini yönetir.

S0dyum solunum sistemine iyi gelir. Tüm akciğer kanserlerinin yüzde 85’ini oluşturan ve genellikle kemoterapiye yanıt vermeyen küçük hücreli olmayan akciğer kanseri için bir tedavi olarak kullanılabilir.

Sodyum dişi üreme sistemi için iyidir. Yumurtalık kanseri tedavisi olarak kullanıldığı söylenir.

Sodyum kardiyovasküler sistem için iyidir. Kalp üzerinde çok fazla baskıya neden olabilecek stres ve engellere karşı direnç sağlayarak kalp performansını artırır.

Sodyum kas sistemine iyi gelir. Yutulması, dehidrasyon ve elektrolit dengesizliği nedeniyle genellikle sıcak yaz aylarında ortaya çıkan kas kramplarını hafifletebilir .

Sodyum sinir sistemine iyi gelir. Çünkü sinir hücrelerinin impulsları ilettiği kollarında potasyum ile birlikte çalışır

Sodyumun vücuttaki önemli görevlerinden biri de suyun hüvre içine taşınmasıdır. Aşırı su kaybı durumunda veya tüksek sodyum seviyelerinde tansiyon sorunlarına da yol açabilmektedir.
Kaynaklar:

PubChem.NCBI.NLM.NIH.gov
OrganicFacts.net