Suya Mineral Ekleme; Yüksek Tansiyona Yardımcı olabilir mi?

Yüksek Tansiyon Dünya çapında 1.13 milyardan fazla insanı  etkileyen, dünya çapında erken ölümlerin önlenebilir en önde gelen nedenidir. Peki madem önlene bilmektedir? Kolay önleme yöntemleri var mıdır?

Hipertansiyondan muzdaripseniz, sodyumun kan basıncını yükselttiği bilinir ve durumunuzu yönetmek için tuz alımınızı azaltmanız tavsiye edilir.

Şimdi son araştırmalar, kan basıncını düşürmek için daha basit bir yöntem önermektedir ve tek gereken bir bardak sudur .Günde bir bardak su…

Journal of American Heart Association’da yayınlanan yeni bir araştırma , içme suyuna kalsiyum ve magnezyum eklenmesinin hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini  söylüyor . Bu, göletlerden veya yeraltından kaynaklı içme suyunun Bangladeş’te deniz suyu müdahalelerinden etkilenen bir kıyı bölgesinde yaşayanların sağlığı üzerindeki etkilerini inceleyen önceki araştırmalara dayanmaktadır.

Araştırmacılar, doğal kaynaklardan tuzlu su içen bireylerin kan basınçlarını tatlı su içenlerle karşılaştırdı. Su kaynaklarının tuzluluğunun dalgalandığı hem kuru hem de muson mevsimlerinde toplanan iki çalışmadan veri kullandılar.

Araştırmacılar, hafif tuzlu su içen bireylerin, tatlı su içen bireylere göre ortalama sistolik kan basıncı okumalarının 1.55 mmHg daha düşük olduğunu bulmuşlardır. Benzer şekilde, birincinin ortalama diyastolik kan basıncı değerleri, ikincisininkinden 1.26 mmHg daha düşüktü.

İdrar testi ile araştırmacılar, düşük tansiyonu olan katılımcıların sistemlerinde önemli düzeyde kalsiyum ve magnezyum bulunduğunu buldular. Bu bulgu “koruyucu” etkiye katkıda bulunan suyun sodyum değil, kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olduğunu göstermektedir.

Atlanta’daki Emory Üniversitesi Rollins Halk Sağlığı Okulu’nda doktora sonrası araştırmacı ve çalışmanın baş yazarı Abu Mohd Naser, minerallerin sodyumun kan basıncı üzerindeki zararlı etkilerini etkisiz hale getirdiğine inanıyor .


Sonuçların Klinik Ortamda Tekrar Test Edilmesi Gerekiyor

Virginia Üniversitesi’nde çalışma ile ilgili olmayan bir tıp profesörü olan Dr. Robert M. Carey, çalışmada gözlenen kan basıncındaki düşüş küçük olsa da, daha fazla araştırmayı garanti etmek için yeterli olduğunu söyledi . Carey, Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Kardiyoloji Koleji tarafından yayınlanan en son tansiyon kılavuzlarının yazarlarından biridir.

“Sürekli olarak yapılan kan basıncındaki küçük bir azalmanın kardiyovasküler hastalık ve inmeyi azaltmada önemli bir etkisi olabileceğini birçok farklı çalışmadan açıkça görüyorum ” dedi.

Carey, kalsiyum ve magnezyum ile güçlendirilmiş içme suyunun gerçekten de hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini doğrulamak için sonuçların klinik bir ortamda tekrarlanması gerektiğini söyledi. Doğrulanırsa, ortalama popülasyondaki kan basıncı seviyelerini etkilenebilir.

Carey, “ Hipertansif hale gelen bireylerde yaşam tarzı değişiklikleri yaptık ve bireylerin kan basıncını düşürmelerine yardımcı olmak için ilaç tedavisi veriyoruz” dedi ve ekledi: “Bence bu yeni yöntemi de ilaç tedavisinin yanında kullanmalıyız.”


Diyetten alınan kalsiyum ve magnezyum hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olabilir

Önceki araştırmalar, normal kan basıncını korumak için hem kalsiyum hem de magnezyumun önemli olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, mineral takviyeleri almak kronik hastalıkları önlemek için yeterli değildir. Uzmanlara göre, dengeli bir beslenme programı ile antihipertansif mineraller almak   genel sağlığınız için daha iyidir.

Ne yazık ki, mineral bakımından zengin bir diyet, çoğu gıda maddesinden ve popüler fast food kültüründen oldukça uzak. Bu yüzden tüketiciler arasında popülerite sağlaması da oldukça güç.

Naser, içme suyuna kalsiyum ve magnezyum eklemenin, kalp tıkanma etkilerini nötralize etmek için uygun bir yöntem olabileceğini belirtiyor. Ayrıca, su, bu mineraller için gıdadan daha iyi bir dağıtım sistemi olabilir, çünkü gıdaya eklenen sentetik bileşikler besin emilimini engelleyebilir.

Naser, “Suya kalsiyum ve magnezyum  ekleyebilirseniz, daha iyi emilme şansları olur” dedi.

 

Kaynaklar:

WHO.int
Heart.org
Health.Harvard.edu
EatRight.org
AHAJournals.org