Karın Ağrısı İçin 8 Doğal İlaç

Arada sırada karın ağrısı yaşamak normaldir. Yemeği biraz fazla kaçırmak kadar basit bir şey bile mide rahatsızlığına neden olabilir. Karın ya da mide ağrısı,  iştahsızlığa, mide bulantısına ve  kambur bırakma hatta kıvranmaya neden olmaktadır.

Bir karın ağrısı genellikle bir süre sonra kendi kendine kaybolur. Ancak doğal iyileşme sürecini hızlandırmak ve karın ağrısı oluşumunu azaltmak için kullanabileceğiniz birkaç gıda vardır. İşte bunlardan bazıları

Elma sirkesi

Sindirime ve metabolizmaya hızlı bir şekilde yardımcı olan iyi bakteriler içerir. Ayrıca, yiyecekleri parçalayan mide asitlerinin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Sindirimi destekleyerek elma sirkesi, karın ağrısının yaygın bir nedeni olan şişkinliği önler. Ağrıyı rahatlatmak için iki yemek kaşığı elma sirkesi ​​ve iki bardak ılık su birleştirin. Bir tutam kabartma tozu ekleyin ve çözeltiyi için.


Su

Dehidrasyon geçmesi zor olan kabızlığa yol açabilir. Ayrıca gastrointestinal sistem boyunca krampları tetikleyebilir. Sulu kalmak ve bağırsaklardaki tıkanıklıkları gidermek için her gün en az iki litre veya sekiz bardak su içmeyi unutmayın .

Zencefil

Zencefil, biyoaktif bileşikleri sayesinde kramplar, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sindirim sorunları için popüler bir doğal tedavidir. Bir karın ağrısını tedavi etmek için, birkaç dakika boyunca taze bir zencefil parçası çiğneyin. Çiğ zencefilin tadına dayanamıyorsanız, zencefil çayı içebilirsiniz.


Aloe vera suyu

Aloe vera suyu, aloe vera bitkisinin etinden yapılan kalın, mukus benzeri bir çözeltidir. Amino asitleri, antioksidanları ve enzimleri gastrointestinal sistemi dengeleyen hücreleri yatıştırmaya yardımcı olabilir. Mide rahatsızlığını hızlı bir şekilde gidermek için saf aloe vera suyu iç.

Kemik suyu

Kemik suyu, hayvan kemikleri ve bağ dokularının kaynatılmasıyla yapılan zengin, bulanık bir sıvıdır. Yüksek kolajen ve jelatin içeriği sayesinde hücre hasarına karşı koruyucu etkileri ile popülerdir. Bir karın ağrısını tedavi etmek için bir fincan ılık kemik suyu için ve birkaç derin nefes al.


Nane

Nane içindeki aktif bitki bileşiği olan mentol, sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek inanılmaz yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Taze nane kullanabilmenize rağmen, nane esansiyel yağı çok daha konsantre olur. Bu yağı birkaç damla hindistancevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın. Karışımı karın boyunca ovalayın ve hafif bir masajla tamamlayın.

Limonlu su

Limonun doğal asiditesi bağırsağın yiyecekleri daha iyi sindirmesine ve gastrointestinal sistem boyunca olası birikimleri parçalamasına yardımcı olur. Bununla birlikte, limon kendi başına çok güçlüdür ve karın ağrısını daha da kötüleştirebilir. Bir bardak suya bir çorba kaşığı limon suyu ekleyin ve mide ağrısını hafifletmek için bu çözeltiyi için.


Lif bakımından zengin besinler

Lif, sindirim  sağlığının korunmasına yardımcı olan önemli makro besinlerdir. Genellikle, hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık gibi yaygın sindirim sorunlarına lif eksikliği neden olur. Karın ağrısını tedavi etmek ve gelecekte ortaya çıkmasını en aza indirmek için tam tahıllar, fındık ve yağlı tohumlar gibi lif bakımından zengin yiyecekler yiyin.

Karın ağrısının çeşitli nedenleri olmasına rağmen, genellikle yetersiz beslenmeden kaynaklanır. Bu bölgede ağrı hissediyorsanız, yediğiniz yiyecekleri takip etmek iyi bir fikir olabilir.
Kaynaklar:

LifeHack.org
Healthline.com
Food.news