Pektin Nedir? Sağlık yararları

Pektin, elma , çilek ve diğer meyvelerde bol miktarda bulunan faydalı bir maddedir . Bileşiğin ilk olarak Henri Braconnot tarafından 1825’te keşfedildiği bilinmektedir. Bu madde, reçel ve jöle gibi bazı gıda ürünlerinde yaygın olarak jelleştirici olarak kullanılır. Suda çözünür bir karbonhidrat olarak sınıflandırılan pektin, geleneksel olarak tatlılar, ilaçlar, tatlı dolguları ve meyveli içeceklerin üretiminde de kullanılır.

Şeftali , portakal,  greyfurt ve kayısı gibi meyvelerin elma kadar olmasa da yüksek seviyelerde pektin içerir. Çilek ve kırmızı kuş üzümü gibi meyveler de mükemmel pektin kaynaklarıdır. Bazı sebzelerin de önemli miktarlarda pektin içerdiği bilinmektedir. Bu sebzeler arasında havuç, bezelye, domates ve beyaz patates bulunur.

Pektin’in sağlık yararları

Pektinin kan kolesterol seviyelerini etkili bir şekilde düşürdüğü bilinmektedir . Dört hafta boyunca pektin takviyesi alan katılımcıları inceleyen 2012 de yayınlanan bir makalede kötü kolesterol seviyelerinde yüzde yedi ila 10 oranında bir azalma elde edilmiştir. Bir başka çalışma, üç hafta boyunca günde altı gram narenciye pektini almanın kötü kolesterol oranlarında yüzde altı ila yedi azalmaya neden olabileceğini gösterilmiştir. Ek olarak, pektinin kan damarı esnekliğini arttırdığı gösterilmiştir. Bu; miyokardiyal ve serebral enfarktüslerden ve erken ölümden muzdarip olma olasılığını azaltır.

Faydalı bileşik, diyabet hastaları için de büyük sağlık yararları sunabilir. Pektin açısından zengin meyveler yemek, vücudun kan şekeri seviyelerini stabilize etmektedir. Pektin gibi çözünür liflerin sindirimi yavaşlattığı ve mide boşalmasını geciktirdiği bulunmuştur. Bu etki daha sonra karbonhidrat emilimini yavaşlatır ve böylece kan şekerindeki ani artışları önler. Pektinin bu şekilde tokluk hissi sağladığı ve kilo kaybına yardımcı olduğu bilinmektedir. Yani, kilo kontrolü hedefleriniz pektin ile daha ulaşılabilir ve  iştahızı bastırmanız daha kolay.


Pektinin boğaz ağrısı, ishal ve kabızlığın yanı sıra ağız ülseri ve gastroözofageal reflü hastalığını (GERD) hafiflettiği gösterilmiştir. Bileşiğin bağırsak hareketlerini de kolaylaştırdığı bilinmektedir. Pektinin ayrıca belirli kanser türlerini geliştirme riskini azalttığı bulunmuştur. Bir çalışma, yararlı besinin, tümör büyümesini ve insan kolon kanseri hücrelerinin çoğalmasını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Pektinin kalın bağırsakta iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederek kolon kanseri riskini azalttığı açıklanmıştır

Ayrıca bir makale (tarafımızda doğruluğu net olarak yapılamadı)  , bileşiğin sezyum, stronsiyum ve plütonyum gibi ağır metallere maruz kalmanın neden olduğu radyasyon zehirlenmesi riskini azaltmaya yardımcı olduğunu tartışmaktadır.


Pektin ile desteklenen vücut sistemleri

Pektin, vücudun kardiyovasküler profili üzerindeki olumlu etkileri ile bilinir. Aynı şekilde, besin maddesi sağlıklı bir sindirim sistemini korumada özellikle etkilidir. Bileşik ayrıca güçlü bir bağışıklık sisteminin korunmasında da faydalıdır.

  • Pektin kötü kolesterol ve kan şekeri düzeylerini düşürür.
  • Pektin diyabet, kalp hastalığı ve erken ölümü önler.
  • Pektin çeşitli sindirim koşullarına yardım eder.
  • Pektin kolon kanseri ve radyasyon zehirlenmesini ortadan kaldırır.
  • Pektin kardiyovasküler sağlığı önemli ölçüde iyileştirir.
  • Pektin sindirim sağlığını ve genel bağışıklığı artırır.
Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar 

HealthBenefitsTimes.com
LiveStrong.com
Nturalpedia.com
Vikipedi.org
NanoPectin.co.uk