Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Hangi Gıda İşletmeleri Açık?

15 Mayıs 2020 saat 24:00  ile 19 Mayıs 2020 saat 24:00 arasında 15 ilde Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Daha önceki sokağa çıkma kısıtlamasında kapalı olan kasaplar bu sefer açılabilecek. Yine marketler ve manavlar da işlerine devam edecek. Sokağa çıkma kısıtlamasından 1 gün evvel ve 18-19 mayıs tarihlerinde market, manav ve kasapların çalışma saati ne olacak?

İçişleri Bakanlığı dört günlük sokağa çıkama yasağına ilişkin genelgeyi valiliklere gönderdi.

Genelge kapsamında, 15 Mayıs saat 24.00 ile 19 Mayıs saat 24.00 arasında büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van ile Zonguldak olmak üzere toplam 15 il sınırları içinde bulunan vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı.

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Market, Manav, Bakkal ve Kasaplar Hangi Saatlerde çalışacak?

Sokağa çıkma kısıtlamasının günlük hayata etkisini en az düzeyde tutmak amacıyla, market, bakkal, manav ve kasaplar sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 15 Mayıs Cuma günü saat 23.00’e kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 16 Mayıs Cumartesi ve 17 Mayıs Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve online satış yapan işletmeler de kapalı olacak.

Kısıtlamanın olduğu 18 Mayıs Pazartesi ve 19 Mayıs Salı günleri marketler, bakkallar, manavlar ve kasaplar 10.00-16.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Bilindiği üzere Daha önceki yayınlarımızda kasap esnafının serzenişini duyurmuştuk. Bu sefer kasapların açık olması; esnafı oldukça sevindirmiş durumda!

Vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav ve kasaplara gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında marketler, bakkallar, manavlar ve kasaplar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.