Kanserle Savaşmaya Yardımcı Gıdalar

Kanser, dünya çapında önde gelen ikinci ölüm nedenidir . Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) son raporlarına göre, dünyadaki her altı ölümden biri kansere bağlı.  Bununla birlikte, kanser önlenebilir bir hastalıktır. Kanser hücreleri yayılmaya başlamış olsa bile, bazı mikrobesinler ve bitki bileşikleri bu ilerlemeyi tersine çevirmeye veya kanser hücrelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Bu besin maddelerini meyveler, sebzeler, fındık ve yağlı tohumlar gibi organik gıdalardan almak önemli olsa da, besin takviyeleri de bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bitkisel özler, vitaminler ve minerallerle dolu bazı takviyeler, kanser riskini en aza indirmeye ve mevcut kanser hücrelerini nötralize etmeye yardımcı olabilir.

Omega-3

Kalp için sağlıklı yağlar kategorisindeki omega-3, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasara karşı güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir. Hücresel hasar, kanser hücrelerinin aktivasyonunun öncüsüdür. Buna ek olarak, Meme Kanseri Araştırması’nda yayınlanan 2015 incelemesine göre , omega-3 yağlarının risk altındaki kadınlarda  meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğunu buldu .


Yeşil çay

Yeşil çay yaprakları, iltihabı azaltabilen ve hastalığa neden olan serbest radikalleri nötralize edebilen polifenol adı verilen mükemmel bir bitki bileşikleri kaynağıdır. Yeşil çayın ana aktif bileşeni olan Epigallocatechin-3-gallate (EGCG), kemoterapinin neden olduğu yan etkilere karşı koruyucu etkileri ile de bilinir. Yeşil çay özleri veya EGCG’yi gıda takviyeleri şeklinde tercih edebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak , güçlü antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip alisin ve ajoen gibi aktif bileşikler içerir. Bilim insanları, bu bileşiklerin sarımsaktaki kanseri karşıtı faaliyetlerden sorumlu olduğuna inanıyor. Sarımsak ayrıca deoksiribonükleik asit (DNA) hasarına ve kanserojen maddelere karşı koruyucu etkileri ile de bilinmektedir..


kırmızı soğan

Quercetin ve antosiyanin gibi kırmızı soğanlardaki bitki bileşikleri , kanser hücrelerinin apoptoza veya programlanmış hücre ölümüne uğramasına neden olur. Food Research International’da yayınlanan yeni bir çalışma  , kırmızı soğanların kolon ve meme kanseri hücrelerini ortadan kaldırmada etkili olduğunu doğruladı .

Zencefil

Zencefil, dünya çapında en popüler doğal ilaçlardan biridir. Genellikle bulantı ve hazımsızlık gibi sindirim problemlerini tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca güçlü anti-kanser aktiviteleri için çalışılmıştır. Bir 2015 incelemesi , yüksek gingerol, shogaol ve amino asit içeriği sayesinde zencefilin gastrointestinal kanserin önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir rol oynadığını buldu .

Zerdeçal

Bu popüler mutfak baharat aynı zamanda ağrı ve iltihaplanma için doğal bir tedavidir. Kurkumin , zerdeçalin ana bileşiğidir  ve kanser hücrelerinin çoğalmaması gibi çalışan bir anitoksidan maddedir. Kurkumin ayrıca kanser hücrelerinin ölmesine neden olur. Zerdeçal bütün veya toz halde aktar ve baharatçılardan satın alabilirsiniz. Piyasada zerdeçal; çay poşetleri ve kurkumin takviyeleri şeklinde de bulunmaktadır.


D Vitamini

D vitamini , kemik sağlığı ve kas gelişimi ile ilgili sağlık yararları ile bilinir. Ancak bir dizi epidemiyolojik çalışma, D vitamininin aynı zamanda anti-kanser aktiviteleri sergilediğini kanıtlamıştır . Yeterli D vitamini alımı ve daha yüksek kan D vitamini düzeyleri kolorektal kanser, meme kanseri, prostat kanseri ve pankreas kanseri riskinde azalma ile bağlantılıdır. D vitamini takviyeleri ya D2 vitamini (ergokalsiferol) ya da D3 vitamini (kolekalsiferol) olarak mevcuttur.

Antioksidanlar

Bazı vitaminler ve bitki bileşikleri, serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı antioksidanlar olarak işlev görür. Antioksidanlar ayrıca kanser hücrelerinin yayılmasını ve tümör büyümesini engeller. Bu antioksidanlar arasında A, C ve E vitaminleri ve hepsi takviye olarak temin edilebilen beta karoten ve likopen gibi bitki pigmentleri bulunur .

Bazı diyet takviyeleri kanser hücreleriyle savaşmaya ve farklı kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu takviyelerin bazıları ayrıca kemoterapi ve radyasyon tedavisi gibi geleneksel kanser tedavilerinin zararlı etkilerini en aza indirir.
Kaynaklar :
WHO.int
MedicalNewsToday.com
Breast-Cancer-Research.BioMedCentral.com
ScienceDaily.com
NCBI.NLM.NIH.gov
Cancer.gov