Kateşin Nedir? Sağlık Yararları ve Kaynaklar…

Kateşinler, yeşil çay yapraklarında bol miktarda bulunan antioksidanlardır. Bu güçlü antioksidanlar çikolata, elma ve çileklerde de bulunabilir. Kateşinler sağlık yararları 1990’lardan beri incelenmektedir.

  • Kateşin kanseri, Alzheimer hastalığını ve Parkinson hastalığını önlemeye yardım eder.
  • Kateşin çeşitli kardiyovasküler hastalıkları, enfeksiyonları ve artriti ortadan kaldırır.
  • Kateşin kilo kaybına neden olur ve aşırı kiloya bağlı ölüm riskini azaltır.
  • Kateşin beyni, kalbi ve kemikleri destekler.
  • Kateşin hem bağışıklık hem de sindirim sistemlerine yarar sağlar.Kateşinler ve Sağlık Yararları

Kateşinler kanser yönetimi ve korunmasındaki potansiyelleri ile bilinen güçlü antioksidanlardır. Örneğin, 18.000 Çinli erkek üzerine yapılan büyük bir araştırma, kateşin yönünden zengin yeşil çay içenlerin , mide kanserine yakalanma olasılığının yüzde 50 daha az olduğunu tespit edilmiştir .

Başka bir çalışmada, yeşil çay içen erkeklerin prostat kanseri geliştirme riskinin yüzde 48 oranında azaldığı bilinmektedir. Benzer şekilde, başka bir çalışma, yeşil çay tüketen kadınların kolorektal kanserden muzdarip olma olasılığının yüzde 57 daha az olduğunu ve meme kanseri gelişme olasılığının yüzde 22 daha düşük olduğunu göstermiştir.

Yeşil çaydaki kateşinler aynı zamanda beyin sağlığı üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle de öne çıkmaktadır. Health Line web sitesinde yayınlanan bir makaleye göre , kateşinler beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye ve Alzheimer hastalığının ortaya çıkma riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Çeşitli çalışmalar daha önce kateşinlerin nöronları hasardan korumaya yardımcı olduğunu ve böylece bilişsel bozukluk riskini azalttığını göstermiştir. Benzer şekilde, kateşinlerin Parkinson hastalığından muzdarip olma riskini azalttığı bulunmuştur.


Anti-Bakteriyel ve Anti-viral

Güçlü antioksidan bileşiklerin, çok sayıda bakteriyel enfeksiyonları vücuttan uzak tuttuğu da bilinmektedir. Yeşil çayda bulunan kateşinlerin, bakterileri etkili bir şekilde ortadan kaldıran ve virüsleri inhibe eden antibakteriyel özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu da grip gibi viral enfeksiyon riskini azaltır. Ek olarak, kateşinler, plak oluşumuna neden olan zararlı bir bakteri, diş çürüğü ve diş çürümesine neden olan streptococcus mutans’ın büyümesini inhibe etme yeteneği ile de ön plana çıkmaktadır. .

Eklem ağrısı ve artriti olan insanlar da bu güçlü bileşikten büyük ölçüde yararlanabilir. Kateşinlerin kemiklere ve eklemlere vuran ağrıları hafifletmeye yardımcı , güçlü anti-enflamatuar etkilere sahip olduğunu binmektedir.

Ayrıca, kateşinler vücudun genel kardiyovasküler profili üzerindeki yararlı etkileri için değerlidir. Bu antioksidanlar, zararlı kan pıhtılaşması riskini azaltan antitrombotik özellikleri ile bilinir.  Kateşinlerin sindirim sağlığını da arttırdığı bulunmuştur. Yeşil çaydaki kateşinlerin vücudun metabolik hızında kısa süreli artışlara neden olduğu ve sağlıklı kilo kaybını kolaylaştırdığı bulunmuştur.

Ayrıca, kateşinlerin tüm nedenlere bağlı mortalite riskini azalttığı bulunmuştur. 40.000’den fazla Japon yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, kateşinden zengin yeşil çay tüketmenin, tüm nedenlere bağlı ölüm riskini kadınlarda yüzde 23 ve erkeklerde yüzde 12 azaltabileceğini göstermiştir.Kateşinler tarafından desteklenen vücut sistemleri

Kateşinler vücudun genel refahını iyileştirmede özellikle faydalıdır. Bileşiklerin beyin sağlığını desteklediği ve kardiyovasküler profili geliştirdiği bilinmektedir. Benzer şekilde, güçlü antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik ve eklem hastalıklarını hafifletir. Kateşinler sindirim sağlığı ve dolaşım sistemine de fayda sağlar.

Kaynaklar

WiseGeek.org
HealthLine.com
Botanical-Online.com