Tarım ve Orman Bakanlığı Atamaları İçin Tercih Dönemi Başladı! Nasıl Tercih Yaparım?

Tarım ve Orman Bakanlığının yılan hikayesine dönen; verilen onlarca söze rağmen en son 2153 kadro ile kısıtlanan atama dönemi açıldı. Bu kadrolardan 381’i Gıda Mühendisi. Peki Tercih yaparken nelere dikkat edilmelidir? Branş sıralamasına göre daha geri de olanlar tercih yapmalı mıdır? Tercih Nasıl Yapılır ve Kamu kuruluşlarında halen görev yapmakta olanlar tercih yapabilirler mi?

Son 4 aydır atama haberleri her yeni gün ile daha da heyecanlandırırken; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli twitter’dan yakından takiplere başladı ve sonunda toplam kadro sayıları ve branş dağılımları gerçekleşti. 2020 yılına müthiş bir giriş yapan ülkemizin gıda otoritesi Tarım ve Orman Bakanlığı; Gıda Güvenliği konusunda işi sıkı tutmaya çalışsa da sadece 381 Gıda Mühendisi istihdam edecek olması da ayrı bir muamma. Ancak; şimdi eleştiri yerine atama bekleyen Gıda Mühendisleri için doğru rehberin oluşturulma zamanı…


Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Adaylar tercihlerini, 15-28 Mayıs 2020 tarihleri arasında yapabilecekler. Tercih işlemleri, 28 Mayıs 2020 tarihinde saat 23.59’da sona erecek.

Tercih Kılavuzu ve Tablolar İçin Tıklayın

Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM’ye internetle gönderildiği gün itibarıyla ilgili bölümlerden mezun olunması zorunludur. Tercihlerin internetle ÖSYM’ye gönderildiği gün itibarıyla mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, göreve başlama işlemleri yapılmayacak.

Tercihlerinizi internetle ÖSYM’ye göndermeden önce tüm tercihlerinizin durumunuza uygun olduğundan mutlaka emin olun. Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilecek. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi, http://ais.osym.gov.tr adresinden elektronik ortamda yapa bilecekler. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacak.Branş sıralamasına göre daha geri de olanlar tercih yapmalı mıdır?

Atama bekleyen Gıda Mühendisleri; diğer branşlar gibi değil ne yazık ki? Neredeyse branş sıralamasında ilk 500’ün ortalaması 88/100 puan. Yani diğer bölümlerde 70 üzeri alarak atanıla bilirken; Gıda Mühendisleri genellikle 85-90 puanlarla açıkta kalabiliyorlar.

Bu yüzden de sıralamada üst sıralarda yer alan bir çok Gıda Mühendisi herhangi bir lisans programından mezun olunduğunda tercih edilebilecek kadrolara atanmış durumda olabilir.

Bunun yanı sıra; Belediye kadrolarında oluşan ilanlar da; atama beklemekten sıkılmış durumda olan bir çok gıda mühendisini bu kadrolara yönlendirmişti.

Tubitak, Turk-ak ve bir çok belediye tarafından yayınlanan 2018- Kpss’in geçerli olduğu ilanlara bakıldığında 30 a yakın gıda mühendisinin atanmış olma ihtimali var. Bölgesel Kalkınma Ajanslarına gerçekleşen atamalar da hesaba katılırsa bu sayı 50 dolaylarına yükselir.

Hali Hazırda atama bekleyen gıda mühendisleri tarafından branşta ilk 500 sıralaması üzerine yapılmış whatsapp grupları vardır. Bu gruplara ulaşabilmek için

adreslerimiz üzerinden özel mesaj gönderebilirsiniz.

Kısaca; branş sıralamanız ilk 500de ise bu atamalardan nasibinizi ala bilirsiniz.


Tercih Nasıl Yapılır ve Kamu kuruluşlarında halen görev yapmakta olanlar tercih yapabilirler mi?

  1. Internet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresine giriniz
    ve “ADAY İŞLEMLERİ” alanına erişiniz. Buradaki ilgili alana T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi giriniz. (Şifrenizi Bilmiyorsanız: “şifremi unuttum” basamağından devam ede bilirsiniz)
  2. “ADAY İŞLEMLERİ” alanına T.C. Kimlik Numaranızla şifrenizi girdikten ve “Tercih Bildir” alanına tıkladıktan
    sonra size ait bazı bilgiler ekrana gelecektir. Eğer bilgilerinizde hata var ise; mezun olduğunuz okulunuzdan hatalı olan kısımları düzelttirmeniz gerekir. Yöksis ile bağlantısı olmayan askeri okullar ile ilgili bilgi sorunu olanlar için ise ÖSYM’nin sınav merkezlerine başvuru yapılması gerekmekte.
  3. Halen bir kamu kurumunda görevli iseniz bu atamada başvuru yapamıyorsunuz.
  4. Tercih işlemlerinde; TERCİHE İLİŞKİN BİLGİLER başlığının altında; “hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmıyorum” kutucuğunu işaretlemeden işlemlere devam ederseniz; sizi sistem kamu personeli olarak algılaya bilir.

Tercih Yapılabilecek Tüm Kadroları içeren listeye ulaşmak için Tıklayın

Unutmayın! 4799 nitelik kodu: Gıda Mühendisliği Lisans Programından Mezun Olmak manasına gelmektedir.

Tüm atanacak Gıda Mühendislerine işlerinde başarılar dileriz…
Bu atamadan beklediği sonucu alamayacak Gıda Mühendisleri için ise en yakında zamanda daha güzel haberlerin olması temennisi ile..

Kaynak:

TarimveOrman.gov.tr
Osym.gov.tr