Krom kaynakları, sağlık yararları ve kullanım alanları

Krom, 1797’de ilk kez Fransız kimyager Louis-Nicolas Vauquelin tarafından keşfedilen önemli bir mineraldir.  Mineralin adı Yunanca renk anlamına gelen chroma  kelimesinden  gelir. Bu, kromun birçok renkte olmasından ileri gelir. Peki Krom sağlık için faydalı mıdır? hangi gıda kaynaklarından elde edilir? Kromun vücuttaki göreveri nelerdir?

İnsülin regülasyonunu, beyin sağlığını ve genel bağışıklığı teşvik etmek için yeterli miktarda krom almanın önemli olduğu bilimsel olarak vurgulanmaktadır… Krom, brokoli, patates ve armut gibi birçok meyve ve sebzede, ayrıca elma, muz ve yeşil fasulye içinde bol miktarda bulunabilir . Kırmızı et, kümes hayvanları ve kabuklu deniz ürünleri de mükemmel krom kaynaklarıdır.

Diğer krom kaynakları arasında tahıl taneleri, pekmez , mantar, sakatat etleri ve yumurtaların yanı sıra peynir, fındık ve bira mayası bulunur .


Krom ve sağlık yararları

Krom’un birincil işlevi insülin işlevini desteklemek ve vücudun kan şekerini düzenlemektir.  Özellikle tip 1 ve 2, gebelik ve steroid kaynaklı diyabetli hastalar için faydalıdır. Önceki çalışmalar, mineralin vücudun glikoz toleransını artırmaya ve insülinin hücrelere bağlanma kapasitesini artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Besin ayrıca, özellikle diyet ve egzersizle birleştirildiğinde sağlıklı kilo kaybına neden olduğu gösterilmiştir.

Bu temel mineralin, beyin sağlığını da güçlendirdiği söylenebilir. Geçmişte yapılan bir araştırma, krom takviyesinin bilişsel düşüş riski taşıyan yaşlı yetişkinlerde hafızayı geliştirmeye yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Besin ayrıca, karbonhidrat yönelimini ve isteğini azalttığı, yeme alışkanlıklarını iyileştirdiği ve depresyondan muzdarip hastalarda ruh halini dengelediği bilinmektedir. Kromun kan dolaşımındaki stres hormonu miktarını da etkili bir şekilde azalttığı bulunmuştur.

Kromun vücudun çeşitli enfeksiyon türlerine karşı genel bağışıklığını güçlendirdiği de söylenmektedir.  Bu esansiyel mineral, insan immün yetmezlik virüsü (HIV) olan hastalarda anti-retroviral ilaçların olumsuz yan etkilerine karşı yardımcı olur.

Ek olarak, kromun kalp sağlığını arttırdığı gösterilmiştir. Hayvan çalışmaları, üzüm çekirdeği ekstresi ve niasin bağlı krom kombinasyonu verilen hamsterların toplam kötü kolesterol seviyelerinde önemli düşüşler gösterdiğini ortaya koymaktadır  . Benzer şekilde, araştırma, besinin, hayvan modellerinde hem hücresel hasarı hem de plak birikimini onarmaya yardımcı olduğunu belirtmektedir.

Kromun iltihabı da etkili bir şekilde hafiflettiği bulunmuştur. Ek olarak, esansiyel mineralin,  kemik rezorpsiyonunu arttıran hücre sinyal bileşiklerinin salınmasını kolaylaştırdığı bilinmektedir .

Ayrıca, besin, kadın sağlığını geliştirmek için lanse edilir. Önceki çalışmalara göre, krom takviyesi akne sorununa yardımcı olur ve kalp krizini tetikleyen protein düzeylerini azaltır. Mineralin ayrıca hastalığa neden olan serbest radikallerin vücudundan etkili bir şekilde atılmasına yardımcı olduğu da bulunmuştur.


Krom destekli gövde sistemleri

Kromun insülin düzenleyici özellikleri, sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasında özellikle faydalıdır. Benzer şekilde, mineral özellikle beyin sağlığının korunmasında ve ilgili bozuklukların önlenmesinde yararlıdır. Krom ayrıca kalp sağlığını geliştirme ve kemik gücünü artırmada da oldukça faydalıdır. Besin, vücudun genel bağışıklığını da artırır. Ayrıca, kromun kadın sağlığını iyileştirdiği bilinmektedir. Kısaca özetler isek;

  • Krom insülin fonksiyonunu arttırır ve diyabeti önler.
  • Krom bilişsel gerilemeyi, depresyonu ve stresi önler.
  • Krom iltihabı hafifletir ve enfeksiyonları ortadan kaldırır.
  • Krom kolesterolü düşürür ve hücresel hasarı önler.
  • Krom, sindirim sağlığını, beyin sağlığını ve genel bağışıklığı teşvik eder.
  • Krom, kemik gücünü ve kardiyovasküler profili iyileştirir.
  • Chromium kadın sağlığını etkili bir şekilde desteklemektedir.
Güneşin Peşinden Gidin! O sizi ısıtacaktır…

Kaynaklar:

ChemistryExplained.com
NaturalPedia.com
LiveStrong.com
Wikipedi.org
SelfHacked.com