Salatalık: Çok Yönlü Faydaları İle Şaşırtıyor!

Salatalık, Cucurbitaceae adı verilen kabak ailesinin bir parçasıdır.  Genellikle çiğ veya turşu olarak tüketilirler. Sağlık yararlarının başında vücutta su dengesinin sağlanması vardır. Ancak Salatalık, pratik kullanımla ile hayatınızı da kolaylaştırır…

Dünyanın  popüler bir sebzesi olsa da Asya mutfaklarında yeri çok önemlidir. Kozmetik endüstrisinde losyonlar, sabunlar, şampuanlar ve kokular için de kolayca kullanılır. 

Bu yeşil sebze size zarar vermez, çünkü bir posiyonu yaklaşık 16 kalori ve 4 gram karbonhidrat içerir ve sadece 2 gram şeker vardır. Besin değerini en üst düzeye çıkarmak için, salatalık yenildiğinde soyulmamalıdır.

Salatalıkların birçok faydası vardır. C vitamini, K, magnezyum, potasyum ve manganez bakımından zengindir. % 95 sudur ve su alımlarının yaklaşık % 40’ını yediklerimizden aldığımız düşünülürse bu çok önemli bir değerdir.


Salatalık ve Mucizevi Faydaları

Vücudun dengeli su içeriği ve düzgün nemlendirilmesi sağlık açısından önemlidir ve bu sebze lif bakımından da zengin olduğu için de salatalıkla gelen su vücuttan hemen atılmaz.

Salatalık detoksifikasyon ve kilo kaybını da teşvik eder. Ayrıca serbest radikalleri engellemeye yardımcı olmalarıyla bilinen antioksidanlar içerirler. Bu, kanser, akciğer, kalp ve otoimmün hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar kan şekeri seviyelerini de düşürebileceklerini göstermiştir.


Salatalığın Sadece Sağlığa Faydası Yoktur!

Salatalık için başka ilginç kullanımlar da vardır. 

  • Buharlı bir duştan sonra aynanın buharlandığında, net bir şekilde görmek için aynanıza salatalık sürmeyi deneyin.
  • Ayrıca bahçe toprağındaki istenmeyen böceklerden kurtulmaya da yardımcı olabilirler.
  • Cildi sıkılaştırmak  için de kullanılabilirler. Bazıları selülitten de salatalık maskeleri ile kurtulduklarını iddia ediyor.
  • Ayrıca, çok fazla alkol aldıktan sonra yatmadan önce yenildiğinde akşamdan kalmanın da önüne geçebilir. Ayakkabıları cilalamak için kullanılabilirler.
  • Salatalık,  nane veya sakız kullanışlı olmadığında kötü nefesi azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Etrafta küçük çocuklar varsa kullanışlı olan mum boya ve kalemlerin duvarlarınızda ki lekelerini temizleye bilirler.
  • Salatalık paslanmaz çeliği de çok iyi temizler.

Yanında salatalık olması (HER ZAMAN) harika bir fikir gibi görünüyor. Çok yönlü bir sebzeyi almadan alışverişinizi tamamlamayın!

Salatalıklar kolay erişime sahip sebzelerdir. Çiğ olarak yenebilir, bir sandviçe eklenebilir, turşu olarak da sofralarımızda yerini her zaman korur. Sağlıklı yiyecek tercihi yapmak ve ev ilaçları ile tasarruf sağlamak isteyenlerin birinci tercihi olması gerekir.

Aslında literatürde “hıyar” olarak nitelendirilmesi daha uygun bulunmuştur.  Ancak, “hıyar” kelimesi argoda sıklıkla hakaret olarak nitelendirilse de; “hıyar” dediğiniz kişiyi övmüş de olabilirsiniz.

Kaynaklar

Ncbi.nlm.nih.gov
Researchgate.net
Jarcp.com